Baldones observatorijā atklāts jauns asteroīds
foto: Baldones astrofizikas observatorija, LU fonds
Baldones observatorijā atklāts jauns asteroīds.
Sabiedrība

Baldones observatorijā atklāts jauns asteroīds

Ziņu nodaļa

Jauns.lv

0

Baldones astrofizikas observatorijā 2017. gadā atklātais asteroīds šogad ieguvis nosaukumu “LU Fonds”, godinot Latvijas Universitātes (LU) fonda mecenātus par ieguldījumu izglītībā un zinātnē.

Baldones observatorijā atklāts jauns asteroīds...

LU Astronomijas institūta vadošais pētnieks Dr. phys. Ilgmārs Eglītis skaidro, ka jaunu asteroīdu identificēšanas process ir laikietilpīgs. “No objekta pamanīšanas līdz tā pilnīgai apstiprināšanai var paiet pat pieci līdz septiņi gadi”, norāda zinātnieks. Asteroīda pozīciju novērojumi veikti 15 tuvošanās reizēs Zemei, sadarbojoties vairākām pasaules observatorijām.

Jaunatklātais asteroīds ir aptuveni viena kilometra izmēra, ar iegarenu formu, atrodas 417 miljonu kilometru attālumā no Saules, un tam nepieciešami 5,26 gadi, lai veiktu pilnu apriņķojumu ap Sauli. Atklāšanas brīdī tas atradās Zivs zvaigznājā, starp Marsu un Jupiteru.

Pasaulē līdz šim atklāti tikai 45% no visiem potenciāli bīstamajiem asteroīdiem, un astronomi uzsver, ka šo objektu izpēte ir kritiski svarīga. Pat viens kilometru liels objekts var radīt postošas sekas, ja tas sadurtos ar Zemi.

Turklāt asteroīdi var kļūt par vērtīgu resursu ieguves avotu, jo tie sastāv no metāliem, akmens un ledus, kas varētu būt būtiski izdzīvošanai un tehnoloģiskai attīstībai kosmosā.
Asteroīda atklāšana notikusi Baldones Šmita teleskopā, kas ir lielākais Baltijā un divpadsmitais lielākais šāda tipa teleskops pasaulē. Tas ļauj novērot plašus debesjuma laukumus un atklāt jaunus objektus, tostarp Andromedas galaktikā, kur jau atklātas 70 novas.

Pateicoties LU fonda mecenātu atbalstam, teleskops piedzīvojis modernizāciju – uzstādītas mūsdienīgas SSD kameras, kas ļauj ievērojami saīsināt ekspozīcijas laiku, uzlabojot attēlu kvalitāti un veicinot starptautisku pētniecību.

Latvijas zinātnieki turpina darbu pie teleskopa vadības sistēmas nomaiņas, lai tas varētu kļūt par daļu no automātisko teleskopu tīkla, sniedzot iespēju studentiem un astronomiem visā pasaulē veikt attālinātus novērojumus.