"Ienāca manā pagalmā, smagi sakoda suni!" Balvu novadā novēroti vairāki vilku uzbrukumi mājdzīvniekiem
foto: LETA
Novadu ziņas

"Ienāca manā pagalmā, smagi sakoda suni!" Balvu novadā novēroti vairāki vilku uzbrukumi mājdzīvniekiem

Marianna Ozola

Jauns.lv

0

Balvu novada iedzīvotājs Aigars sociālajos tīklos ziņojis par satraucošu notikumu, kas norisinājies viņa pagalmā – vilki uzbrukuši sunim. Lai gan mājdzīvnieks izglābts, tas guvis smagus ievainojumus.

"Ienāca manā pagalmā, smagi sakoda suni!" Balvu no...

"Manā pagalmā ienāca vilki, kuri uzbruka sunim. Viņš izglābts, bet smagi cietis no vilku uzbrukuma. Tas liek domāt, ka šie siros kādu laiku mūsu apkaimē.  Esiet uzmanīgi, sargiet sevi un mājdzīvniekus," sociālajā tīklā "Facebook" raksta Balvu novada iedzīvotājs Aigars, īpaši uzrunājot Naudaskalna un citus tuvākos apkārtnes iedzīvotājus. 

Kā informē Balvu novada pašvaldība, pēdējā laikā novadā novēroti vairāki vilku uzbrukumi mājdzīvniekiem, kas rada bažas un satraukumu. "Saprotam, ka šie gadījumi ir emocionāli smagi un izraisa lielu rezonansi sociālajos tīklos, tomēr, lai situāciju risinātu efektīvi, ir būtiski par katru uzbrukumu ziņot oficiālajos kanālos!"

Kāpēc ir svarīgi oficiāli ziņot?

  • Katrs ziņojums palīdz atbildīgajām iestādēm novērtēt vilku populācijas uzvedību un iespējamos draudus.
  • Tikai dokumentēti gadījumi ļauj lemt par preventīviem pasākumiem, tostarp iespējamu medību atļaušanu.
  • Oficiāla informācija palīdz precīzāk analizēt vilku aktivitāti un aizsargāt jūsu mājdzīvniekus.

Kā pareizi ziņot?

  • Izmantojiet aplikāciju Mednis – tā ir vienkāršākais veids, kā nodot informāciju Valsts meža dienestam.
  • Ziņojiet tieši Valsts meža dienesta vietējai nodaļai (kontakti pieejami VMD mājaslapā).
  • Ja nepieciešams, informējiet arī pašvaldību par drošības jautājumiem.

Latvijā vilku medību limits tiek noteikts katru gadu, balstoties uz populācijas novērtējumu un citām saistītām analīzēm. 2024./2025. gada medību sezonā Valsts meža dienests noteica pieļaujamo vilku nomedīšanas apjomu 300 indivīdu apmērā. Šis limits tika sasniegts 27. decembrī, līdz ar to šī medību sezona noslēdzās.

Vilki parasti izvairās no cilvēkiem un uzturas mežos, purvos un nomaļās vietās. Vislielākā iespēja viņus sastapt ir šādos apstākļos:

  • Mežainos un mazapdzīvotos apvidos – īpaši Latgalē, Vidzemē un Ziemeļkurzemē, kur ir lielāki meži un mazāka cilvēku ietekme.
  • Nakts un agrās rīta stundās – vilki ir aktīvāki tumsā un parasti medī krēslas laikā.
  • Ziemā – tad viņus var vieglāk pamanīt pēc pēdu nospiedumiem sniegā, un tie reizēm tuvojas lauku saimniecībām, meklējot ēdienu.
  • Medību sezonā vai migrācijas laikā – rudenī un ziemā vilki biežāk maina teritorijas un var izrādīties netipiskās vietās.

Lielākoties vilki izvairās no cilvēkiem un mēdz uztvert cilvēka smaržu no lielāka attāluma, tāpēc sastapšanās iespēja ir salīdzinoši niecīga. Ja dzīvo lauku teritorijā vai bieži pārvietojies pa mežiem, nenoliedzami, ka pastāv neliela varbūtība ieraudzīt vilku.

Kā rīkoties, sastopot vilku? 

Ja satiec vilku, svarīgākais ir saglabāt mieru un rīkoties apdomīgi. Vilki parasti izvairās no cilvēkiem, bet, ja sastopi vienu tuvumā, rīkojies šādi:

  1. Paliec mierīgs un nekusties strauji – vilki, tāpat kā daudzi plēsēji, reaģē uz pēkšņām kustībām.

  2. Neskrien prom! – vilki ir ļoti ātri, un bēgšana var viņus mudināt tevi vajāt kā upuri.

  3. Lēnām atkāpies – dari to mierīgi un saglabā acu kontaktu, bet neskaties tieši acīs (tas var tikt uztverts kā drauds).

  4. Izskaties lielāks un pārliecinošāks – pacel rokas, izplet mēteli vai citus priekšmetus, lai izskatītos lielāks un draudīgāks.

  5. Runā stingrā, pārliecinātā balsī – centies izstarot pārliecību, bet neklaigā un neizklausies izbijies.

  6. Ja vilks sāk tuvoties, met tam ar akmeņiem vai zariem – tas var viņu atbaidīt.

  7. Ja vilks uzbrūk, cīnies – izmanto jebkuru pieejamo priekšmetu (nūju, somu, nazi), lai aizstāvētos un trāpītu pa jūtīgām vietām, piemēram, degunu un acīm.

  8. Neatstāj bērnus vai mājdzīvniekus vienus – tie var būt vieglāki mērķi.

  9. Ja iespējams, uzkāp kokā vai atrodi drošu vietu – vilki pa kokiem nekāpj.

  10. Ja esi grupā, turieties kopā – tas vilka acīs padara jūs biedējošākus.

Parasti vilki neuzbrūk cilvēkiem, bet, ja viņi jūtas apdraudēti, ir slimi vai pieraduši pie cilvēku klātbūtnes (piemēram, ja kāds viņus barojis), tie var kļūt drosmīgāki. Ja esi vilku teritorijā, vislabāk ir būt piesardzīgam un izvairīties no tiešas konfrontācijas.