Sabiedrība

"Pilnīgi neloģiskas summas!" Jākrāmē koferi un vēl izsniedz šokējošus rēķinus - Lejas ielas iedzīvotājus izliek no mājām

Marianna Ozola

Jauns.lv

0

Koka ēka Lejas ielā, Rīgā, būvēta 19. gadsimta nogalē. Šobrīd tajā atrodas pieci dzīvokļi, taču visiem iemītniekiem nesen tika paziņots, ka līdz nākamajai pirmdienai ēka ir jāatstāj. Papildu negaidītajam paziņojumam saņemti arī "kosmiski" rēķini.

"Pilnīgi neloģiskas summas!" Jākrāmē koferi un vēl...

Dzintra, kura šajā namā dzīvo jau 57 gadus, TV3 raidījumam "Bez tabu" norāda, ka ēkas tehniskais stāvoklis ir kritisks. "Māja skaitās avārijas stāvoklī. Mēs pat ūdenim skaitītāju nevaram nomainīt tikai tāpēc, ka visas plombes no mitruma krīt nost. Visas sienas ir slapjas."

Viņa atklāj, ka ēka jau vairāk nekā 50 gadus nav piedzīvojusi remontu un tiešām ir sliktā stāvoklī. "No griestiem jau viss gāžas. Man pat ūdens no griestiem tecēja naktī."

Dzintras dzīvesvietas juridiskais statuss ir sarežģīts. Viņas mamma kādreiz noslēdza dzīvokļa beztermiņa īres līgumu, bet pēc viņas aiziešanas mūžībā pirms gandrīz desmit gadiem, Dzintrai nav izdevies līgumu pārslēgt uz sava vārda.

foto: Ekrānuzņēmums no TV3 raidījuma "Bez Tabu"

"Trīs gadus es ņēmos pa Rīgas domi. Pēc tam tikai gaidīju - nevieni dokumenti nenāk, rēķini nenāk. Elektrība, gāze, kas ir uz mana vārda, viss tika apmaksāts, protams."

Savukārt ārzemēs dzīvojošā Ilze, kas vēlējās dzīvokli privatizēt, šo procesu arī uzsāka, taču īpašumtiesības tā arī netika nostiprinātas zemesgrāmatā. "Kāpēc nevarējām ierakstīt zemesgrāmatā? Jo kopš 90. gadiem notika tiesas process starp īpašniekiem."

Dzīvokļu īpašnieki, kuri sāka, bet nepabeidza privatizāciju, vienlaikus ar paziņojumu par ēkas atbrīvošanu saņēma arī rēķinus.

"Pilnīgi neloģiskas summas. Bez jebkāda pamatojuma, nav nekas paskaidrots," sašutumu pauž Ilze.

Skaidrojumu sniedz "Valsts nekustamie īpašumi" juridiskais un administratīvais direktors Ģirts Rūda: "Rēķinos mēs prasām atlīdzināt zemes nomas maksājumus par pēdējiem 10 gadiem, kas nav maksāti, un uzturēšanas izdevumus par pēdējiem 3 gadiem. Piemēram, par atkritumu izvešanu."

Tiesvedība ar otru kopīpašnieci ilga septiņus gadus, pēc tam vēl divi gadi bija nepieciešami īpašuma uzmērīšanai, tādēļ rēķini tika izsūtīti tikai tagad. "Ņemot vērā sarežģīto statusu, ka ēkai ir divi kopīpašnieki - darbības var veikt tikai vienojoties."

Šobrīd iemītnieki saskaras ar izaicinājumu – viņiem īsā laikā jāatrod jauna dzīvesvieta, vienlaikus risinot neskaidrības par negaidītajiem rēķiniem un ēkas privatizācijas neveiksmēm.