![Lielo pilsētu asociācija prasa skaidrību par jauno skolotāju darba samaksas finansēšanas modeli](https://i.jauns.lv/t/2025/02/06/3207907/660x471.webp?v=1738853163)
Lielo pilsētu asociācija prasa skaidrību par jauno skolotāju darba samaksas finansēšanas modeli
![](https://i.jauns.lv/t/pt/Vi8ywjDvDjDRQhuEmAszTf2QBTFkBvYJHIVxiRU9/50x50.webp)
Latvijas Lielo pilsētu asociācija (LLPA) atbalsta jaunā skolotāju darba samaksas finansēšanas modeļa "Programma skolā" ieviešanu izglītības iestādēs no 2025.gada 1.septembra. Tomēr, lai nodrošinātu apstākļus, kas ļautu pašvaldībām un skolām pienācīgi sagatavoties izmaiņām, pēc iespējas ātrāk ir jābūt lēmumam par modeļa ieviešanu un tam pieejamo finansējumu.
Lēmums par jauno skolotāja darba samaksas finansēšanas modeli jāpieņem tuvākajā laikā, jo gada sākumā pašvaldības sagatavo un apstiprina nākamā gada budžetu. Laicīgi pieņemot lēmumu par jaunā finansēšanas modeļa ieviešanu, pašvaldības budžetu sastādīšanas procesā varēs rēķināties ar izmaksām, kas izriet no jaunā finansēšanas modeļa. LLPA aicina valdību nekavēties ar lēmumu un rast finansējumu "Programma skolā" ieviešanai - izmaiņām, kas nozarei ir nepieciešamas jau ilgstoši.
"Ar jauno finansēšanas modeli tiks risināti izglītības kvalitātes jautājumi, kā arī tiks nodrošināta taisnīgāka darba samaksa pedagogiem visā Latvijā. Tas ir svarīgi visiem izglītības procesā dalībniekiem - no skolēna un skolēna vecākiem līdz skolotājam un skolas vadītājam. Tas ir svarīgi LLPA biedriem. Tomēr lēmums par modeļa ieviešanu ar nākamo mācību gadu ir jāpieņem tuvākajā laikā, jo pretējā gadījumā demogrāfiskās izmaiņas, tām pakārtotos lēmumus un to ietekmi uz izglītību izjutīsim jau pavisam drīz. Skolēnu skaits reģionos turpinās samazināties, un pedagogu atalgojuma "šķēre" blīvi un mazapdzīvotās vietās tikai turpinās pieaugt. Īstermiņa pasākumi un atsevišķas darbības neatrisinās problēmu, kurai nepieciešams ilgtermiņa risinājums," norāda LLPA izpilddirektors Normunds Audzišs.
LLPA atzīmē, ka jau 19 pašvaldības ir sakārtojušas skolu tīklu savā teritorijā, tādējādi radot priekšnoteikumu veiksmīgai "Programma skola" ieviešanai, savukārt 11 pašvaldības veic noslēdzošos darbus ceļā uz sakārtotu skolu tīklu.
Trešdien, 12.februārī, LLPA biedru kopsapulcē, piedaloties izglītības un zinātnes ministrei Andai Čakšai un finanšu ministram Arvilam Ašeradenam, paredzēts pārrunāt modeļa "Programma skolā" finansējumu un īstenošanas kārtību.
Latvijas Lielo pilsētu asociācija dibināta 2001.gada 23.augustā, lai veidotu ciešāku sadarbību ekonomisko, saimniecisko kontaktu un kultūras jomā starp Latvijas Republikas valstspilsētu pašvaldībām. LLPA biedri ir 10 lielākās Latvijas pilsētas - Daugavpils, Jelgava, Jūrmala, Liepāja, Rēzekne, Rīga, Ventspils, kā arī Valmieras, Jēkabpils un Ogres novada pašvaldības.