Rīgas dome apstiprina 1,7 miljardu eiro budžetu: prioritātes Dienvidu tilts un Kundziņsalas pārvads
Trešdien, 22. janvārī, Rīgas dome apstiprināja 2025. gada budžetu, uzsvaru liekot uz infrastruktūru, civilās aizsardzības stiprināšanu, atbalstu ģimenēm un mājokļu attīstību.
“Finanšu situācija Rīgā ir stabila, vienlaikus 2025. gada budžetu esam plānojuši fiskāli ļoti atbildīgi, stingri sekojot līdzi, lai pilsētas tēriņi sniegtu maksimālu labumu rīdziniekiem, lai pilsēta attīstītos, būtu dinamiska un interesanta kā mūsu iedzīvotājiem, tā tūristiem. 2025. gada budžets Rīgai ir pilsētas attīstības un iedzīvotāju drošības budžets. Ielas, tiltus, skolas, bērnudārzus, sociālās aprūpes iestādes, parkus un citu pilsētas infrastruktūru šogad turpināsim atjaunot un remontēt tādā pašā apjomā, kā sākām pērn – investīciju plāns pēdējos trīs gados ir trīskāršots un šogad sasniegs gandrīz 300 miljonus eiro, no kuriem lielākā daļa ir piesaistītais ES fondu finansējums, saka Rīgas domes priekšsēdētājs Vilnis Ķirsis.
“2024. gads pierādīja, ka dažādu pasākumu rīkošana ir veids, kā panākt, ka gan rīdzinieki paši iziet ielās, gan uz Rīgas notikumiem brauc viesi gan tepat no citām Latvijas pilsētām, gan tūristi. Turpināsim aktīvas Rīgas stratēģiju, tāpēc 2025. gada budžetā ir speciālas programmas uzņēmējiem, kuri darbojas vai vēlas darboties Rīgas vēsturiskajā centrā – pašvaldība piedāvās līdzfinansējumu gan pasākumu rīkošanai, gan uzņēmējdarbības sākšanai ēku pirmajos stāvos, turklāt Rīgas būvvaldei šiem uzņēmējiem būs jānodrošina tā dēvētais zaļais koridors jeb ātra atļauju saskaņošana bez liekas un apgrūtinošas birokrātijas,” turpina mērs.
Lai arī inflācijas spiediens ir samazinājies, iepriekšējās periodos pakalpojumu izmaksu izmaiņas, atalgojuma pieaugums vairākos sektoros joprojām atstāj ietekmi un liek pašvaldības izdevumus novirzīt primāri pakalpojumu pieejamībai. Nodokļu reformas negatīvo ietekmi uz pašvaldību budžetiem, kompensē iedzīvotāja ienākuma nodokļa (IIN) pārdales par labu pašvaldībām, kas ļauj optimistiski raudzīties nākotnē, un piesardzīgi attīstīt jaunus pakalpojumus ģimenēm un bērniem. Savukārt aizdevumu procentu likmju kritums dod iespēju plānot aizņēmumu apjoma pieaugumu infrastruktūras attīstībai, secina pašvaldības finanšu eksperti.
Rīgas pašvaldība šā gada budžetā ieplānojusi 1 miljarda 470 miljonu eiro lielus ieņēmumus, kas ir par 50 miljoniem eiro vairāk nekā iepriekšējā gadā tika plānots. Ieņēmumu palielinājumu nosaka, galvenokārt, iedzīvotāju ienākuma nodokļa ieņēmumu plānotais pieaugums, valsts budžeta speciālā dotācija, pamatojoties uz Finanšu ministrijas makroekonomiskajām prognozēm.
Kopējie budžeta izdevumi plānoti 1 miljarda 694 miljoni eiro, kas ir par 110 miljonu vairāk nekā pērn. Izdevumu dinamikas pieaugums, kas pārsniedz ieņēmumu pieaugums saistīts ir divu lielo infrastruktūras projektu – Kundziņsalas pārvada un Dienvidu tilta turpmāko kārtu projektu realizāciju, kuru izbūvei, saskaņojot ar valdību tiek plānots aizņēmums. Rīgas iemaksas pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fondā 2025.gadā sasniegs 138 miljonus eiro.
Rīgas izdevumu apjomu atalgojumam ietekmē, galvenokārt, ārēji normatīvie akti un regulējumi – minimālās darba samaksas pieaugums līdz 740 eiro un normatīvajos aktos noteiktais darba samaksas fonda pieauguma ierobežojums 2.6%, ko Rīgas pašvaldība arī ievēros, tomēr ar atsevišķiem un pamatotiem domes lēmumiem nosakot izņēmumus Rīgas pašvaldības policijas darbinieku atalgojumam un Rīgas Bērnu, jauniešu un ģimenes atbalsta centra aprūpētāju atalgojumam. Rīgas dome jau otru gadu pēc kārtas nosaka ierobežojumus vēlēto amatpersona darba samaksas pieaugumam.
Rīgas pašvaldība 2025. gadā plāno vēsturiski lielāko apjomu 288 miljoni eiro lielas investīcijas izglītībā, transporta nozarē un pilsētvides sakārtošanā. Liela nozīme ir sadarbībai ar Finanšu ministriju un Satiksmes ministriju, kur Kundziņsalas pārvada būvniecībai un Dienvidu tilta nākamo kārtu būvniecībai pieejams finansējums nepieciešamajā apjomā. Šogad plānots pabeigt Mūkusalas ielas un krastmalas pārbūvi, kā arī Zemitāna pārvadu. Savukārt Uzvaras parka atjaunošanas otrajai kārtai 2025. gadā paredzēti apmēram 4,4 miljoni eiro.
“Investīcijām līdzvērtīga Rīgas budžeta prioritāte ir izdevumi mūsu iedzīvotāju drošībai un civilajai aizsardzībai – šajā sadaļā ieguldīsim pat sešas reizes vairāk, nekā pērn. Budžetā finansējums ir paredzēts gan 30 patvertņu iekārtošanai, turpināsim investēt kiberdrošībā, Rīgas pašvaldības policistiem nodrošināsim algu palielinājumu par 10%,” saka Ķirsis.
Sadarbībā ar valsts struktūrvienībām iekšējā drošība ir definēta par vienu no prioritātēm un ir atrasts finanšu risinājums pašvaldības policijas centra atjaunošanai Lēdurgas ielā, kā arī 2025. gadā tiks palielinātas policistu algas. Rīgas pašvaldība turpinās finansēt Ukraiņu atbalsta centra darbību. Tāpat pašvaldība strādās arī pie kiberdrošības stiprināšanas, ieguldot vienu miljonu eiro.
Salīdzinot ar 2024. gada budžetu, dažādiem izdevumiem sociālajā sfērā šogad piešķirti papildu 14 miljoni eiro, kopā budžetā sociālajai jomai paredzot izdevumus no pašvaldības dotācijas 142,3 miljonus eiro, pieaugot šo izdevumu īpatsvaram no kopējiem izdevumiem.
2025. gadā lielākā uzmanība tiks pievērsta aprūpei mājās un sociālās aprūpes centru pakalpojumiem, lai nodrošinātu iespējami ātru pieeju šim pakalpojumam.
Būtiski paplašināts atbalsts ģimenēm un bērniem, piešķirot papildus finansējumu 3,9 miljonu eiro apmērā dažādiem atbalsta pakalpojumiem.
Sociālajiem pabalstiem plānots izlietot 34,7 miljonus eiro, kur pieaugums plānots visiem pabalstiem, kā arī atbalstu politiski represētajām personām maksājot jau divas reizes gadā.
Plānoti būtiski ieguldījumi pašvaldības sociālās aprūpes centru atjaunošanā un pašvaldības īpašuma Burtnieku ielā 35 sakārtošanā, kas ir nozīmīgs sociālo pakalpojumu centrs.
Pilsētvides uzlabošanai paredzēta velo infrastruktūras ierīkošana apkaimēs ar satiksmes organizācijas tehniskajiem līdzekļiem, spēļu un rekreācijas laukumu atjaunošana apkaimēs par 1,6 miljoniem eiro.
2025. gadā plānota arī Zolitūdes traģēdijas upuru piemiņas vietas sakārtošana 2,9 miljonu eiro apjomā.
Šogad plānota arī trīs sociālo māju pārbūve (150 dzīvokļi) un 200 dzīvokļu remonti 24 miljonu eiro apmērā. Plānotas arī jaunas mājokļu vides programmas pedagogiem un speciālistiem.
Rīgas pašvaldības prioritāte 2025. gadā, tāpat kā pērn, būs pedagogu piesaiste un atbalsts. Mācību vides uzlabošanai paredzēti papildu 2,5 miljoni eiro. Pašvaldība turpinās STEAM ekosistēmas attīstību un iesākto STEAM sinerģijas projektu interešu izglītības iestādēs.
Galvaspilsēta nolēmusi palielināt līdzfinansējumu vecākiem privātajās pirmsskolas izglītības iestādēs: līdz četru gadu vecumam no 403,58 eiro uz 450,12 eiro, obligātās sagatavošanas vecumā no 288,11 eiro uz 297,63 eiro.
Plānoti plaši ieguldījumi skolu un pirmsskolu infrastruktūras attīstībā, ieguldījumi Nacionālās sporta manēžas telpu renovācijā, ieguldījumi skolu un pirmsskolu ēku energoefektivitātē un teritoriju labiekārtošanā, kā arī jaunu sporta laukumu izbūvē pie skolām.
Palielināts tiek finansējuma apjoms kultūras un sporta nozarei, sevišķi pievēršot uzmanību kultūras pasākumu realizācijai pilsētvidē un sporta atbalsta programmām bērniem un jauniešiem. Palielināts finansējums arī pilsētvides noformējumam.
Šis gads tiks aizvadīts XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku zīmē, tāpēc 1 miljons eiro atvēlēts dalībai svētkos. Arī šogad tiks organizētas nometnes bērniem un jauniešiem, tostarp bērniem ar funkcionāliem traucējumiem. Šā gada nogalē, tāpat kā pērn, pašvaldībā darbosies publiskā slidotava, kam paredzēti līdzekļi 0,2 miljonu eiro apmērā.