Viedoklis: Titavs par Alvi Hermani un gaisa jaukšanu politikā
Pēdējo nedēļu laikā uzmanību piesaistījis Jaunā Rīgas teātra režisors Alvis Hermanis, kurš nācis klajā ar iniciatīvām par politiskās sistēmas pārbūvi. Taču tas, ka Hermanis ir labs režisors, nebūt nenozīmē, ka viņš ir arī labs politikas pārzinātājs, uzskata "YouTube" kanāla "Titava laboratorija" vadītājs Dans Titavs.
Režisors Alvis Hermanis ir apvainojies uz politiķiem un uzrakstījis atklātu vēstuli, kurā saka, ka politiskās partijas nav vajadzīgas, bet tā vietā vajag izveidot vienu kustību, kas mainītu vēlēšanu kārtību. Tad katrā vēlēšanu apgabalā kandidētu vairs nevis partijas, bet konkrēti cilvēki. Lūk, tad būs īsta demokrātija un mēs izvēlēsim pašus labākos cilvēkus! Jo savulaik taču tieši Tautas fronte tā ieguva vairākumu.
Te man gribas Hermanim atgādināt, ka arī Padomju Savienībā bija šādi pat vienmandāta apgabali, kurā kompartija ielika savus cilvēkus un mēs par tiem balsojām. Vienmandāta apgabali kā tādi neko neatrisina, un šajā ziņā mani aizvaino Hermaņa naivums - sak, visi politiķi ir slikti, valstī viss ir slikti, politikā iet tikai stulbi cilvēki un tā tālāk. Pēc tam Hermanis uzrakstīja vēl vienu vēstuli, kurā sūrojās par to, ka uz viņa pārdomām tauta nav reaģējusi un nav sākusi nēsāt viņu uz rokām, tādēļ nonāca pie secinājuma, ka sabiedrībai ir beigusies enerģija.
Hermaņa kungs, paust naivas domas un taisīt politiku - tās ir divas dažādas lietas. Pats Hermanis, manuprāt, ir divkosis. 2008. gadā viņš pārstāja būt teātra vadītājs un tātad amatpersona, kopš tā laika viņš ir tikai režisors. Togad viņš nopelnīja apmēram 110 000 latu, bet pēc tam Hermanim vairs nevajadzēja pildīt amatpersonas deklarāciju un ienākumi vairs nebija atklāti. Taču kaut kas man liek domāt, ka Hermaņa alga diez vai ir būtiski mazinājusies. Dotācijās no valsts viņa teātris saņem 4 100 000 eiro, bet paša teātra ieņēmumi no biļetēm ir apmēram 2 500 000 eiro. No kopējās summas apmēram 4,6 miljoni jeb 70 procenti tiek iztērēti algās personālam, tātad galvenokārt aktieriem un režisoriem.
Pieņemu, ka Hermaņa alga varētu būt lielāka nekā vienkāršam aktierim. Gadā teātris pārdod tikai apmēram 100 000 biļešu. Diezgan droši, ka daļa skatītāju aiziet uz vairākām izrādēm, tādēļ varētu būt tā, ka gada laikā Jauno Rīgas teātri apmeklējuši kādi 30 000 skatītāju, no kuriem daļa to darījusi vairākas reizes. Taču par šo 30 000 cilvēku izklaidi tātad maksā visi nodokļu maksātāji - arī tie, kuri neiet uz teātri. Un te nu veselais saprāts man saka: Hermaņa kungs, ja jau jūs esat tik spēcīgs mākslinieks, tad ejiet prom no valsts finansējuma, taisiet pats savu teātri, pārdodiet biļetes un ar to pelniet! Jo ir diezgan dīvaini saņemt no valsts subsīdijas un vienlaikus sašust par šīs pašas valsts stulbumu. Piedodiet, bet ne vienmēr cilvēks, kurš ir talantīgs vienā sfērā, ir tikpat talantīgs arī citās. Un, manuprāt, politikā Hermanis ir kaitīgs gaisa jaucējs.