"Dreb, raud un sauc pēc mammas..." Sieviete dalās skumjā pieredzē par kucēnu jogu
foto: X.com/ Zanda Ramāne
"Viņi grib tikai gulēt - viņiem ir jābūt pie mammas, nevis influenceru murcītiem. Tiklīdz viņus palaiž, daži pat raud. Telpā ir par aukstu tik maziem, viņi nabadziņi mēģina sildīties."
Sabiedrība

"Dreb, raud un sauc pēc mammas..." Sieviete dalās skumjā pieredzē par kucēnu jogu

Marianna Ozola

Jauns.lv

Mikroblogošanas vietnē X.com sabiedrības uzmanību pievērsis kādas sievietes ieraksts par kucēnu jogu. Viņa pauž savu viedokli, ka daļa no jogā iesaistītajiem kucēniem ir krietni par mazu šādām izklaidēm - viņi nespēj noturēt acis vaļā un tik tikko pārvietojas.

"Dreb, raud un sauc pēc mammas..." Sieviete dalās ...

"Kucēnu joga: max fail. Telpas - nav ģērbtuve (kaut kādi aizkariņi), tualete citā stāvā mājas kāpņutelpā, “zāle” - tāds biroja kabinets. Bet tas viss ir sīkums! Pieci suņi uz desmit cilvēkiem. Diviem no viņiem ticu, ka ir pilni divi mēneši, vēlme socializēties un dauzīties, bet trīs suņi ir neadekvātā vecumā, lai socializētos. Viņi grib tikai gulēt - viņiem ir jābūt pie mammas, nevis instagram wannabe influenceru murcītiem. Tiklīdz viņus palaiž, daži pat raud. Telpā ir par aukstu tik maziem, viņi nabadziņi mēģina sildīties. Organizatori aizbildinās: nav par mazu, tikai kautrīgi , jo pirmo reizi. Kāds sakars? Tas suns nevar acis noturēt vaļā un knapi pārvietojas. Tā ir dzīvnieku mocīšana! Nekad nevienam neiesaku! Briesmīgi! Ceru, ka kāds šos orgus var pārbaudīt," raksta sieviete. 

Latvijā ir divas studijas, kas organizē jogu ar kucēnu iesaisti, – "Felline" studija un "Puppy yoga". Šis stāsts ir par otro -  "Puppy yoga". Kas tad īsti ir kucēnu joga? Nē, paši kucēni nemēģina vingrot, bet šī joga nepavisam nelīdzinās klasiskām jogas nodarbībām, jo telpā kopā ar vingrotājiem atrodas arī kucēni, kurus drīkst samīļot, ar tiem kopā fotografēties utt. 

Šādas studijas sadarbojas ar dažādām suņu audzētavām, un kucēni savus jogas dalībnieku amatus ieņem jau pāris mēnešu vecumā. Kucēni parasti ir vakcinēti un gatavi patstāvīgai dzīvei, tomēr tiem ir vēl pāris nedēļas laika socializēties, sarast ar cilvēkiem un citiem suņiem, līdz pienāk to laiks doties uz jaunajām mājām. Tādējādi šīs dažas nedēļas starp cilvēkiem un citiem kucēniem jogas ietvaros ir ļoti noderīgas, lai kucēni pierastu pie dažādām smaržām, telpām un citām dzīvām būtnēm. Tā kā pēc pāris nedēļām kucēniem jau jādodas pie saimniekiem, viņu jogas karjera ir diezgan īsa un audzētavas nodrošina jaunu kucēnu grupu. Ideja šādām studijām - lai kopā ar vingrošanu varētu gūt arī pozitīvi uzlādētas emocijas, kuras spēj dot kucēni. 

Diemžēl augstāk minētajā jogas apmeklētājas ierakstā manāms, ka vairāki no kucēniem bija krietni par mazu, lai socializētos. Kā Jauns.lv norāda Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD), Latvijas normatīvie akti nosaka pienākumu reģistrēties un ievērot konkrētas prasības tikai noteiktām mājas (istabas) dzīvnieku turēšanas vietām, piemēram, patversmēm. Jogas studijām šāds pienākums nav noteikts. Līdz ar to Pārtikas un veterinārais dienests šādas studijas atsevišķi neuzrauga.

PVD Veterināro objektu uzraudzības daļas vadītāja Mairita Riekstiņa skaidro, ka saskaņā ar normatīvajos aktos noteikto, jebkuram mājas (istabas) dzīvnieka īpašniekam un turētājam, neatkarīgi no dzīvnieka atrašanās vai turēšanas vietas, ir pienākums ievērot vispārīgās labturības prasības, tai skaitā, bet ne tikai, rūpēties par dzīvnieka veselību, labturību un izmantošanu atbilstoši tā sugai, vecumam un fizioloģijai, nodrošināt dzīvnieka turēšanas apstākļu, aprīkojuma, barības un ūdens atbilstību tā fizioloģiskajām un etoloģiskajām vajadzībām, ņemot vērā attiecīgā dzīvnieka sugu, attīstības, adaptācijas un pieradināšanas pakāpi, kā arī nepakļaut dzīvnieku sāpēm un ciešanām un novērst tā savainošanās iespējas.

"Ja tiek saņemtas sūdzības par iespējamiem dzīvnieku labturības prasību pārkāpumiem, Pārtikas un veterinārais dienests veic pārbaudi dzīvnieka turēšanas vietā. Arī šajā gadījumā sūdzība ir reģistrēta un tiks pārbaudīta," norāda Riekstiņa.