"Es esmu tēvs galu galā!" Latvijā apcietina bērna māti, bet Bulgārijā esošajam tēvam par to neviens nepaziņo
foto: Ekrānuzņēmums no "4. studija" video.
"Bāriņtiesa pārkāpa likumu, jo viņiem 15 dienu laikā bija jānorāda, kurš tad ir oficiālais pārstāvis, tā kā māte ir arestēta. Viņiem bija jānosaka tēvs, un obligāti ar mani jāsazinās," sašutis ir Mārtiņš. 
Sabiedrība

"Es esmu tēvs galu galā!" Latvijā apcietina bērna māti, bet Bulgārijā esošajam tēvam par to neviens nepaziņo

Marianna Ozola

Jauns.lv

Starptautiskas likumsargu operācijas laikā septembrī tika aizturēti seši narkodīleri Spānijā, bet Latvijā - desmit cilvēki, tostarp kādas sešus gadus vecas meitenītes māte. Tēvam, kurš dzīvo Bulgārijā, par notikušo neviena iestāde nepaziņoja.

"Es esmu tēvs galu galā!" Latvijā apcietina bērna ...

"Tā vienkārši sagadījās, ka es nevarēju viņu [bijušo sievu] sazvanīt jau divas dienas pēc atbraukšanas [uz Latviju]," Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumam "4. studija" stāsta meitenītes tēvs Mārtiņš Ate. "Saskaņā ar to vienošanos, kas maijā bija parakstīta, es nedrīkstu meitu izvest no Latvijas. Saskarsme notiek Latvijā. Bet šajā gadījumā tā vairs nav saskarsme, es nesaskaros. Es šobrīd esmu vienīgais aprūpētājs. Es esmu tēvs galu galā, un tā ir māte, kas nepilda savas tiesības. Jo man jau nav kam meitu atdot. Man ir vienošanās ar bijušo sievu, nevis ar viņas māti," pauda Mārtiņš. Izrādās, ka meita bija atstāta vecmāmiņas rokās, kura nav spējīga par bērnu parūpēties. Kā stāsta Mārtiņš, kundze tikai guļot vai staigā ar grūtībām - grīļojoties. 

"Bāriņtiesa pārkāpa likumu, jo viņiem 15 dienu laikā bija jānorāda, kurš tad ir oficiālais pārstāvis, tā kā māte ir arestēta. Viņiem bija jānosaka tēvs, un obligāti ar mani jāsazinās," sašutis ir Mārtiņš. Sazināšanās nenotika ne pēc aizturēšanas, ne pēc noteiktā drošības līdzekļa, kas saistīts ar brīvības atņemšanu. Neviena iestāde neinformēja tēvu, kuram nav atņemtas aizgādības tiesības. 

Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas Bāriņtiesu un audžuģimeņu departamenta direktore Valentīna Gorbuno skaidro: "Protams, šīs ir situācijas, kur no bērna labāko interešu viedokļa būtu policijai, ja tas ir darbalaikā, bet ne vēlāk kā nākamajā darbadienā, paziņot attiecīgās pašvaldības bāriņtiesai par to, ka šāda situācija ir bijusi. Bāriņtiesa būtu tā, kas skaidrotu, kas ir ar otro vecāku, kur bērns ir atstāts. Brauktu uz dzīvesvietu, skatītos, kā bērnam klājas. "

Viņa atzīst, ka diemžēl šī nav pirmā reize, kad bāriņtiesa informāciju nav saņēmusi. "Ir iepriekš jau bijuši gadījumi, kad bāriņtiesa nav saņēmusi informāciju pat situācijā, kad vecāki abi tiek aizturēti. Pēc tam uzzina no citiem avotiem un rīkojas."

"Saskaņā ar Krimināllikuma 248. panta 1. daļu, ja personai, piemērojot ar brīvības atņemšanu saistītu procesuālo līdzekli, bez uzraudzības un aprūpes paliek nepilngadīgais vai aizgādībā esoša persona, tad procesa virzītājs dod šai personai iespēju sazināties ar tuvinieku vai kādu citu personu par uzraudzības vai aprūpes nodrošināšanu. Ja personai tādu iespēju nav, tad ir otrs gadījums - procesa virzītājs informē bērnu tiesību aizsardzības iestādes vai bāriņtiesu," LTV skaidro Valsts policijas pārstāve Lāsma Greidāne.

Saprotams gan, ka operatīva informācijas apmaiņa starp Valsts policiju un bāriņtiesu, kas varētu izlemt labāko risinājumu bērnam, kura māte ir nonākusi apcietinājumā, nenotika. Un līdzīgos gadījumos neviens atsevišķi arī nepaziņos bērna likumīgajam pārstāvim, ja, piemēram, māte būs izvēlējusies citu personu, kurai bērnu uzticēt. "Tēvam bija jāvēršas bāriņtiesā, ka ir veidojusies šāda situācija. Bāriņtiesa tad attiecīgi pieprasa ziņas no tiesībsargājošajām iestādēm," norādīja Valsts policijas pārstāve.

Taču neskaidrs gan paliek jautājums – kā gan lai tēvs uzzina, ka bērna māte ir apcietināta un viņam tagad ir jāvēršas bāriņtiesā, ja neviens viņam to nav paziņojis? Mārtiņš uzrakstījis iesniegumu ne tikai bāriņtiesai un Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģijai, bet arī Eiropolam par nodomu izvest savu meitu no valsts, sakārtojis bērnam personu apliecinošos dokumentus, paņēmis no ģimenes ārsta izziņu par meitas veselības stāvokli, un abi devušies mājās – uz Bulgāriju. "Bāriņtiesa man pateica, ka man nav ierobežojumu braukt prom. Vienīgais iebildums ir tas, ka es esmu iepriekš parakstījis papīru, ka es nebraukšu prom. "

Patlaban ir zināms, ka meitenes mammai bāriņtiesa uz laiku ir pārtraukusi aizgādnības tiesības. Tikmēr Bērnu aizsardzības centrā norāda, ka jau tuvākajā laikā Valsts un pašvaldību policijā sāks izmantot algoritmu, kas izstrādāts gadījumiem, ja noziegumu vai pārkāpumu atklāšanā tiek skartas arī bērnu intereses. Tajā infografikas veidā, ar īsām atsaucēm pieminot normatīvo regulējumu, likumsargiem tiks pateikts priekšā, kam jānodod informācija, kā jārīkojas, ja viņu redzeslokā nonācis bērns.