Mazāk bērnu, mazāk atbalsta! Bērna kopšanas pabalsts nemainās jau 15 gadus
foto: Shutterstock
Sabiedrība

Mazāk bērnu, mazāk atbalsta! Bērna kopšanas pabalsts nemainās jau 15 gadus

Marianna Ozola

Jauns.lv

0

Kad pavasarī izskanēja vēstis, ka Labklājības ministrija (LM) rosina no 2025.gada bērna kopšanas pabalsta apmēru palielināt no 171 līdz 377 eiro, ne viens vien jaunais pāris, kas ieplānojis ģimenes pieaugumu, atviegloti uzelpoja. Tomēr līdzekļi valsts budžetā šim jautājumam nav rasti.

Mazāk bērnu, mazāk atbalsta! Bērna kopšanas pabals...

Cenas kāpj, dzimstība samazinās, bet pabalstu apmērs stāv uz vietas gadiem ilgi

Kamēr valstī gadu no gada kāpusi inflācija un arī dzimstības līmenis strauji samazinās, tikmēr bērna kopšanas pabalsta apmērs nav pārskatīts jau kopš 2009. gada. LM rosināja pabalsta apmēru sasaistīt ar ienākumu mediānu, tādējādi nodrošinot arī tā ikgadēju automātisku pārskatīšanu. Tāpat bija rosināts palielināt bērna piedzimšanas pabalsta apmēru līdz 724 eiro, kas šobrīd ir 421 eiro. 

Kā Jauns.lv skaidro LM Bērnu un ģimenes politikas departamenta direkotra vietniece Linda Liepa, atsevišķi pabalsti nav tikuši pārskatīti jau ļoti ilgstoši un vairs nesasniedz to mērķi – sniegt atbalstu ģimenēm ar bērniem noteiktās situācijās, 2025. gada budžeta veidošanas procesā Labklājības ministrija sniedza virkni dažādu priekšlikumu ģimeņu ar bērniem atbalstam, rosinot pārskatīt gan dažādus ģimeņu ar bērniem pabalstus, gan ģimenēm sniedzamos pakalpojumus. Pavisam kopā valsts sociālo pabalstu ģimenēm ar bērniem pārskatīšanai 2025. gadā nepieciešamais finansējums bija plānots 94 milj. eiro. 

Liepa skaidro, ka valsts sociālie pabalsti ģimenēm ar bērniem (bērna piedzimšanas pabalsts, bērna kopšanas pabalsts, ģimenes valsts pabalsts u.c.) tiek finansēti no valsts pamatbudžeta, un līdz ar to šo pabalsta apmēri, saņēmēju loks un citi nosacījumi ir atkarīgi no valsts finansiālajām iespējām un politiski pieņemtiem lēmumiem. Valsts sociālie pabalsti ir uzskatāmi par universāli izmaksājamiem pabalstiem, nevērtējot pabalsta saņēmēja (vai mājsaimniecības) ienākumu situāciju, kā tas ir, piemēram, lemjot par sociālās palīdzības piešķiršanu, taču pabalsti ir mērķēti uz noteiktu iedzīvotāju grupu – lai sniegtu papildu finansiālu atbalstu ģimenēm ar bērniem.

Viens no priekšlikumiem paredzēja no nākamā gada bērna kopšanas pabalsta apmēru (t.sk. piemaksu par dvīņiem vai trīņiem) līdz bērna pusotra gada vecumam palielināt no 171  līdz 377 eiro, apmēru sasaistot ar ienākumu mediānu (nosakot 50% apmērā no ienākumu mediānas, noapaļojot līdz veseliem eiro).

Liepa atzīst, ka diemžēl konkrētu pasākumu īstenošana labklājības jomā vistiešākajā veidā ir sasaistīta ar valsts budžeta iespējām, un, ņemot vērā, ka valdība nākamā gada budžeta veidošanā ir stingri pieturējusies pie paustās prioritātes – drošība, lielākajam vairumam, tai skaitā arī bērna kopšanas pabalsta pārskatīšanai, ministrijas iesniegto priekšlikumu īstenošanai 2025. gada budžetā finansējums nav ticis piešķirts. 

Taču jautājums par pabalstu ģimenēm ar bērniem pārskatīšanu joprojām ir aktuāls, tāpēc ministrija atkārtoti pieprasīs finansējumu pabalstu ģimenēm ar bērniem pārskatīšanai arī nākamajos gados.

Pārskatīs atbalstu strādājošiem vecākiem

Šobrīd budžetā kā palielinājums attiecībā uz bērnu pabalstiem nākamgad ir pieņemts lēmums pārskatīt vecāku pabalsta apmēru strādājošajiem vecākiem. Proti, vecāku pabalsta saņēmējam, kurš ir nodarbināts un neatrodas bērna kopšanas atvaļinājumā vai bērna kopšanas laikā gūst ienākumus kā pašnodarbinātais, 2025. gadā vecāku pabalstu izmaksās 75% (šobrīd 50%) apmērā no piešķirtā vecāku pabalsta apmēra.

Savukārt LM ir dots uzdevums līdz 2025. gada 1. septembrim sagatavot un iesniegt izskatīšanai Ministru kabinetā informatīvo ziņojumu par vecāku pabalsta saņēmēju, kuri bērna kopšanas laikā ir nodarbināti un neatrodas bērna kopšanas atvaļinājumā vai bērna kopšanas laikā gūst ienākumus kā pašnodarbinātie, skaita dinamiku  2025. gada pirmajā pusgadā, salīdzinot ar līdzīgu periodu iepriekšējos gados, tostarp dzimuma un pabalsta apmēra griezumā, kā arī sniegt izvērtējumu par nepieciešamību saglabāt vecāku pabalsta izmaksu 75% apmērā no piešķirtā pabalsta pēc 2025. gada 31. decembra.

Bez tam 2024.gada 12.novembra Ministru kabineta sēdē tika atbalstīts Labklājības ministrijas virzītais priekšlikums likumprojekta "Par valsts budžetu 2025. gadam un budžeta ietvaru 2025., 2026. un 2027. gadam" 2. lasījumam Saeimā par bērna ar invaliditāti kopšanas pabalsta paaugstināšanu par 100 euro no 2025. gada 1. janvāra, proti, no līdzšinējiem 313,43 euro mēnesī līdz 413,43 euro mēnesī.

Minētais priekšlikums, kā arī izmaiņas vecāku pabalsta izmaksā strādājošajiem vēl jāapstiprina Saeimai, pieņemot likumu "Par valsts budžetu 2025. gadam un budžeta ietvaru 2025., 2026. un 2027. gadam".

Jau ziņots, ka dzimstība Latvijā samazinās arvien straujāk un ir zemākā pēdējo simt gadu laikā. Pērn Latvijā piedzima 14 490 bērni, kas ir par 1464 bērniem jeb 9,2% mazāk nekā 2022.gadā un par 2930 jeb 16,8% mazāk nekā 2021.gadā. Eiropas Savienības (ES) statistikas pārvalde "Eurostat" prognozē, ka Latvijas iedzīvotāju skaits turpinās samazināties, no 2022. līdz 2070.gadam sarūkot par trešdaļu jeb līdz 1,3 miljoniem, liecina informācija, kas atrodama Labklājības ministrijas (LM) sagatavotajā informatīvajā ziņojumā par demogrāfiskās politikas situāciju valstī.