Bijušās Eiropas Parlamenta deputātes Tatjanas Ždanokas dzīvoklī Briselē veikta kratīšana
2024. gada 12. novembrī Beļģijas policija veica kratīšanu bijušās Eiropas Parlamenta deputātes Tatjanas Ždanokas dzīvoklī Briselē, pamatojoties uz Beļģijas tiesneša izdoto orderi pēc Latvijas ģenerālprokurora pieprasījuma.
Izdevums "Executive Intelligence Review" ziņo, ka apsūdzības pret Ždanoku saistītas ar viņas iespējamu sadarbību ar Krievijas Federālo drošības dienestu, tomēr pati Ždanoka šīs apsūdzības raksturo kā politiski motivētas.
Pēc Ždanokas vārdiem, apsūdzības ir veids, kā nokārtot rēķinus par viņas darbu Eiropas Parlamentā. Ždanoka 20 gadu laikā (2004–2024) bija aktīvi iesaistīta krievvalodīgo kopienas tiesību aizstāvībā gan Latvijā, gan pārējās Baltijas valstīs. Viņa kritizēja nacionālistisko režīmu politiku un norādīja uz diskrimināciju, kas skar nacionālās minoritātes. Pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā 2022. gadā represijas pret šīm kopienām Baltijas valstīs esot pastiprinājušās, norāda viņas aizstāvji.
Pēc EIR ziņojuma, Latvijas varasiestādes apsūdz Ždanoku par darbībām Krievijas Federācijas interesēs, tostarp informācijas izplatīšanu un atbalstu nacionālo minoritāšu konsolidācijai. Apsūdzības balstītas uz e-pastiem, kas iegūti pēc viņas pastkastītes uzlaušanas. Kā norāda Latvijas Valsts drošības dienests (VDD), tikai viens no šiem e-pastiem, datēts ar 2017. gadu, iespējams, varētu kalpot par pamatu apsūdzībām.
Kratīšanā Ždanokas dzīvoklī konfiscēti dokumenti un datu nesēji, kuri pēc viņas advokāta pieprasījuma tika aizzīmogoti un palika Briseles policijas rīcībā. Tiek ziņots, ka VDD izmeklētājs ieradās kratīšanā ar cerību iegūt pierādījumus, tomēr Beļģijas tiesa lēmusi saglabāt aizzīmogotos materiālus. Iepriekšējā kratīšanā Latvijā VDD konfiscēja grāmatas par Krievijas vēsturi, pionieru vimpeļus un citas mantas, kuras tika uzskatītas par iespējamiem pierādījumiem.
Ždanokas advokāts uzsver, ka viņai kā Eiropas Parlamenta deputātei līdz 2024. gadam bija imunitāte, kas aizsargā viņas politisko darbību. Aizstāvība norāda, ka apsūdzības ir veids, kā izrēķināties ar viņu pēc viņas deputāta pilnvaru termiņa beigām.
Pašlaik Beļģijas tiesa lems par konfiscēto dokumentu tālāku izmantošanu un Tatjanas Ždanokas lietas virzību. Tikmēr Ždanokas atbalstītāji norāda uz nepieciešamību skaidrot apsūdzību politisko raksturu un tās ietekmi uz politisko brīvību Eiropā.