Uzmākšanās skandāls, kas toreiz šokēja visu Latviju! Cik pēc tā saņēmuši bijušie Mūzikas akadēmijas darbinieki?
Mūzikas akadēmijā durvīs ierīkotais lodziņš. / JVLMA
Sabiedrība

Uzmākšanās skandāls, kas toreiz šokēja visu Latviju! Cik pēc tā saņēmuši bijušie Mūzikas akadēmijas darbinieki?

Marianna Ozola

Jauns.lv

Iepriekšējai Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) vadībai - bijušajam rektoram Guntaram Prānim un diviem prorektoriem – Valdim Bernhofam un Andai Beitānei -, kas darbu atstāja pēc seksuālās uzmākšanās skandāla, atvaļinājuma kompensācijās izmaksāta visai prāva naudas summa. Par trim cilvēkiem vairāk nekā 135 tūkstoši eiro. Kompensācijas saņēmuši arī par nepieņemamu uzvedību atlaistie mācībspēki: Mūzikas tehnoloģiju katedras vadītājs Rolands Kronlaks un Senās mūzikas katedras vadītājs Māris Kupčs. 

Uzmākšanās skandāls, kas toreiz šokēja visu Latvij...

Jāatgādina, ka policija martā sāka kriminālprocesu saistībā ar izskanējušo informāciju par akadēmijas pasniedzēju iespējamo uzmākšanos studentēm. Latvijas Televīzijas raidījuma "Kultūršoks" rīcībā bija nonākušas septiņu JVLMA studenšu liecības par atsevišķu pasniedzēju seksuālu uzmākšanos. Raidījuma rīcībā esošā informācija liecina, ka par vismaz vienu pasniedzēju saņemtas vairākas sūdzības. 

LTV "Kultūršoks" priekšstatam toreiz publiskoja vienu sarunu, kas notikusi pēc pusnakts.

Pasniedzējs: Man šķiet, ka nolaist spermu ir svarīgi. Sorry.

Studente: Kur tieši? Arī jautājums.

Pasniedzējs: Uz krūtīm.

Te vēl kāds cits sarakstes fragments.

Pasniedzējs: Jauki.

Studente: Kāpēc?

Pasniedzējs: Pieredzīte.

Pēc skandāla darbu atstāja akadēmijas vadība – rektors un divi prorektori. Divus par nepieņemamu uzvedību sodītos mācībspēkus atlaida, un vēl vairāki administrācijas darbinieki izlēma paši aiziet.

Kā vēsta Latvijas Televīzijas raidījums "Panorāma", tapis zināms, ka, šiem kopā 13 darbiniekiem aizejot, viņiem izmaksāti gandrīz 206 500 eiro kā atvaļinājuma kompensācijas un atlaišanas pabalsti. Jāpiebilst, ka gandrīz 400 000 eiro ielu finansējumu valdība oktobra nogalē piešķīra akadēmijai. Tātad vairāk nekā puse izmantota atvaļinājumu un atlaišanas kompensācijās. Tādas saņēmuši arī par nepieņemamu uzvedību atlaistie mācībspēki: Māris Kupčs un Rolands Kronlaks. 

Lielākā daļa šīs summas izmaksāta trim cilvēkiem, – iepriekšējai vadībai – bijušajam rektoram Guntaram Prānim un diviem prorektoriem – Valdim Bernhofam un Andai Beitānei. Kopā tie ir vairāk nekā 135 tūkstoši. "Es vienkārši izņēmu visu man pienākošos atvaļinājumu. Un tas arī viss," LTV norāda Prānis. 

Akadēmijā atvaļinājums vasarā ir garāks, un rektors, arī prorektori akadēmijā pildījuši vēl citus pienākumus. Vēl gandrīz 70,5 tūkstoši sadalīti darbiniekiem. Arī tiem diviem, kas tika atlaisti.

"Mums var šķist dažādi. Ir ētiski vai nav ētiski? Mēs nevaram nemaksāt šīs kompensācijas. Tāds ir likums," norādīja Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas rektore Ilona Meija.

Tāpat valdība segs izmaksas, kas akadēmijai radās par tiesāšanos un zvērinātu advokātu pakalpojumiem, par psihologa konsultācijām, labbūtības kursiem un drošas mācību vides apmācību nodrošināšanu.

Jauns.lv jau vakar vēstīja, ka Rīgas apgabaltiesa līdz 22. novembrim atlikusi Kronlaka apelācijas sūdzību par pirmās instances tiesas spriedumu, ar kuru noraidīta viņa prasība par atjaunošanu amatā. Kronlaks pieprasījis atjaunot viņu darbā un izmaksāt viņam kompensāciju - aptuveni 8000 eiro, kas ir vidējā izpeļņa par piespiedu kavējuma laiku.

Savukārt 1.novembrī Rīgas rajona tiesa pilnībā noraidīja Kupča prasību par viņa atjaunošanu darbā.