Veselības ministrija rosinās nepiemērot algu pieauguma ierobežojumu mediķu atlīdzībai par ambulatorajiem un maksas pakalpojumiem
Veselības ministrija (VM) ir gatava nākamgad paredzēto atalgojuma pieauguma ierobežojumu neattiecināt uz ārstniecības iestāžu darbinieku algas daļu par sniegtajiem ambulatorajiem un maksas pakalpojumiem, apliecināja veselības ministrs Hosams Abu Meri (JV).
Pēc sarunām ar Latvijas Slimnīcu biedrību (LSB) VM nolēmusi atbalstīt šādu priekšlikumu, Saeimai skatot nākamā gada valsts budžetu otrajā lasījumā.
Abu Meri pauž, ka, runājot par atalgojuma ierobežojumu jautājumu, viņš saprotu slimnīcu vadītāju pozīciju un bažas par personāla motivēšanu. Viņš norāda, ka slimnīcām kā valsts vai pašvaldību kapitālsabiedrībām nozīmīgu ienākumu daļu veido valsts finansējums par valsts veselības aprūpes pakalpojumiem, tomēr tās sniedz arī maksas pakalpojumus, un personāla atalgojumu veido ne tikai valsts apmaksātu pakalpojumu sniegšana.
Ministrs arī piebilda, ka šogad, lai nodrošinātu pakalpojumu nepārtrauktību, valdībā jau lemts piešķirt papildu septiņus miljonus eiro stacionāru pārstrādāto pakalpojumu segšanai. No šīs summas četri miljoni eiro piešķirti neatliekamās medicīniskās palīdzības nodrošināšanai, bet trīs miljoni eiro - par plānveida stacionāro veselības aprūpes pakalpojumu pārstrādi.
Tāpat Abu Meri norādīja, ka vēl aptuveni septiņi miljoni eiro tiks pārdalīti, analizējot pakalpojumu kvotu izpildi, taču precīzu informāciju par to, kādiem pakalpojumiem tiks papildu finansējums, VM sniegs tuvākajā laikā.
Valdība budžeta līdzekļu trūkuma dēļ ir apņēmusies nākamgad publiskā sektora algu pieaugumu ierobežot līdz 2,6%. Ierobežojums attiecas uz valsts un pašvaldību iestādēm, kā arī to kapitālsabiedrībām un ostu valdēm. Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, veselības aprūpe pēdējos gados ir kļuvusi par vienu no top nozarēm ar augstāko vidējo atalgojumu valstī.
Pagājušajā nedēļā veselības ministrs tikās ar LSB vadītāju Jevgēņiju Kalēju un slimnīcu vadītājiem, lai apspriestu slimnīcu pakalpojumu nepārtrauktības jautājumus un plānotos ierobežojumus darbinieku atalgojumam nākamajā gadā. Sarunās tika apspriesti arī iespējamie risinājumi, lai nodrošinātu, ka slimnīcu pakalpojumu sniegšana netiek negatīvi ietekmēta atalgojuma fonda ierobežojuma dēļ.
LSB veselības ministru aicinājusi neattiecināt atalgojuma ierobežojumus uz veselības aprūpes nozari, kas esot nepieciešams, lai nodrošinātu darbaspēka noturēšanu publiskajās ārstniecības iestādēs. Slimnīcu vadītāji uzskata, ka 2,6% ierobežojums varot radīt nevienlīdzīgu situāciju starp publiskajām un privātajām ārstniecības iestādēm, kā arī negatīvi ietekmēt ambulatoro pakalpojumu paplašināšanu un slimnīcu spēju nodrošināt pacientiem arī maksas pakalpojumus.
Tāpat tikšanās laikā slimnīcu vadītāji aktualizējuši jautājumus par nepietiekamo finansējumu atsevišķiem pakalpojumiem, kas pagaidām pacientiem tiek sniegti.