"Sabiedrībā pastāv daudzi mīti par Valsts ieņēmumu dienestu. Vēlamies tos kliedēt," dienesta vadība aicina neslēpt galvu smiltīs
foto: Paula Čurkste/LETA
Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektore Baiba Šmite-Roķe.
Sabiedrība

"Sabiedrībā pastāv daudzi mīti par Valsts ieņēmumu dienestu. Vēlamies tos kliedēt," dienesta vadība aicina neslēpt galvu smiltīs

Ziņu nodaļa

Jauns.lv

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) vadība vēlas kliedēt sabiedrībā izveidojušos mītus, ka dienests neaiztiek lielos nodokļu parādniekus, bet ķer galvenokārt sīkos nemaksātājus.

"Sabiedrībā pastāv daudzi mīti par Valsts ieņēmumu...

"Sabiedrībā pastāv daudzi mīti par Valsts ieņēmumu dienestu. VID nedara to vai dara nepareizi. Mēs gribam kliedēt šos viltus mītus. Viens no tiem ir tas, ka VID nodarbojas ar tiem, kam parāds ir līdz 1000 eiro, nevis lielajiem nodokļu parādniekiem, kas gadiem nemaksā nodokļus, līdz pat miljoniem," medijiem apgalvoja VID ģenerāldirektore Baiba Šmite-Roķe.

Oktobra sākumā nodokļu parāds bija 854 miljoni eiro jeb 6% no kopējiem budžeta ieņēmumiem, informē Latvijas Radio. Lielākā daļa jeb 71% nodokļu parādnieku ir juridiskas personas, kas valstij ir parādā kopumā 604 miljonus eiro, liecina dienesta dati.

Starp nodokļu parādniekiem ir aptuveni 112 tūkstoši fizisko personu, no kurām lielākajai daļai ir parāds līdz 1500 eiro. Šmite-Roķe sacīja, ka "šobrīd situācija ir tāda, ka aptuveni 60% uzņēmumu ir parādā līdz 1500 eiro, un uzņēmējam kā juristam tā nav tik liela summa, lai šo parādu nedzēstu"

VID aicina nebaidīties un rakstīt dienestam

"VID aicina uzņēmējus nebaidīties un neslēpties, bet rakstīt VID elektroniskās deklarēšanas sistēmā," norāda dienesta vadītāja. Pēc viņas teiktā, ja uzņēmējs vērsīsies VID un stāstīs par savām problēmām, jautājumu varētu ātri noregulēt. Ja parāds ir īstermiņa problēma, tad uzņēmējam ir jāsaprot, cik daudz laika viņam ir atmaksai. Ja uzņēmums nespēj saplānot naudas plūsmas, VID tas nav pieļaujams, vēsta portāls "Lsm+".

Likums paredz vairākus veidus, kā pagarināt nodokļu parāda dzēšanu, skaidroja Šmite-Roķe.
"Ir vairāki pagarinājuma varianti. Pat ja jums šobrīd nav naudas, varat rakstīt iesniegumu, varat pagarināt nodokļa samaksas termiņu par sešiem mēnešiem, par gadu vai dažos gadījumos pat līdz pieciem gadiem. Tā ka rakstiet, un Valsts ieņēmumu dienests palīdzēs atrast optimālāko risinājumu," aicināja Šmite-Roķe.