Starptautiskajiem pārstāvjiem jāizvērtē visi pārkāpumi Gruzijas parlamenta vēlēšanās, uzskata ārlietu ministre
Starptautiskajiem pārstāvjiem ir jāizvērtē visi pārkāpumi Gruzijas parlamenta vēlēšanās, otrdien Saeimas Ārlietu komisijas sēdē uzsvēra Latvijas ārlietu ministre Baiba Braže (JV).
Viņa pieļāva, ka gandrīz visa Latvija sekoja līdzi vēlēšanu procesam Gruzijā, jo pēc Moldovas prezidenta vēlēšanu pirmās kārtas un referenduma par grozījumiem Moldovas konstitūcijā šis bija nākamais demokrātijas pārbaudījums gan par to, kā vēlēšanas, gan kādi būs rezultāti.
Ministre deputātiem skaidroja, ka Latvija ņem vērā to, ko saka starptautiskie novērotāji, un viņu ziņojumi ir apjomīgi. Braže akcentēja, ka konstatētie pārkāpumi ir nopietni, taču novērotāji ziņojuši arī par labām lietām, piemēram, vēlēšanu sagatavošana bija profesionāla, iedzīvotājiem bija liela vēlēšanu sarakstu izvēle, arī vēlēšanu komisija caurmērā ir strādājusi profesionāli.
Pēc ārlietu ministres paustā, ir arī satraucoši un sistēmiskus jautājumus radoši pārkāpumu veidi, kas saistās, piemēram, ar elektronisko balsu nodošanu, ar vēlēšanu lapām un to, vai tās nebija iespējams iepriekš mainīt, kas ietekmētu vēlēšanu rezultātu. Braže sacīja, ka tālāk jau ir runa par valsts pārvaldes un pašvaldību darbinieku ietekmēšanu, par norisēm pie iecirkņiem, kur ārpusē mēģināja ietekmēt balsotājus.
Viņa teica, ka patlaban notiek konsultācijas ar citām valstīm Eiropas Savienībā, lai vienoties, kādi būs nākamie soļi. Braže uzsvēra, ka ir jāizmeklē, vai pārkāpumi ir ietekmējuši vēlēšanu rezultātu, un vai, nepieļaujot pārkāpumus, tas būtu citāds. Viņasprāt, ir jānodrošina partiju un organizāciju tiesības strādāt un brīvi darboties Gruzijā - jāievēro pamattiesības un brīvības.
"Kopīgā paziņojumā esam norādījuši, ka pārkāpumi ir jāizmeklē un skaidri jāpasaka, kas ir noticis, kādā veidā situācija tiks mainīta un uzlabota, jo bez šādas vēlēšanu procesa integritātes ir grūti iedomāties, ka Gruzijai būs Eiropas Savienības perspektīva, jo tās ir pamatlietas, kas tomēr ir raksturīgas Eiropas valstīm," akcentēja ārlietu ministre.
Gruzijā tiks pārskaitīti biļeteni aptuveni 14% vēlēšanu iecirkņu, otrdien pavēstīja centrālā vēlēšanu komisija, ar šo paziņojumu nākot klajā pēc opozīcijas apsūdzībām par plašiem pārkāpumiem balsojuma gaitā.
"Rajonu vēlēšanu komisijas veiks biļetenu pārskaitīšanu piecos vēlēšanu iecirkņos, kas pēc nejaušības principa izvēlēti katrā vēlēšanu apgabalā," teikts komisijas paziņojumā.
Saskaņā ar komisijas izziņotajiem teju pilnīgajiem rezultātiem valdošā partija "Gruzijas sapnis" ieguvusi 53,9% balsu, bet opozīcijas koalīcija - 37,7%.
Prorietumnieciskās opozīcijas partijas atsakās atzīt sestdien notikušā balsojuma rezultātus, uzstājot, ka tie ir viltoti par labu partijai "Gruzijas sapnis". Desmitiem tūkstoši cilvēku pirmdien Tbilisi piedalījās protesta mītiņā.
Prezidente Salome Zurabišvili paziņojusi, ka vēlēšanu rezultāti ir "nelikumīgi", un apgalvo, ka vēlēšanās ir iejaukusies "Krievijas speciālā operācija".
Opozīcijas partijas arī draud, ka neiesaistīsies jaunajā parlamentā, to dēvējot par nelikumīgu, un pieprasa jaunas vēlēšanas, ko vadītu "starptautiska vēlēšanu administrācija". ASV un Eiropas Savienība ir nosodījušas vēlēšanu pārkāpumus.
Gruzijas vadošo vēlēšanu novērotāju grupa pirmdien paziņoja, ka ir atklāti pierādījumus par plaša mēroga krāpšanas gadījumiem, un pieprasīja anulēt vismaz 15% no nodotajām balsīm.