LMT rosina izveidot vienotu telefonu numuru pārbaudes sistēmu cīņai pret telefonkrāpniecību
foto: Paula Čurkste/LETA
SIA "Latvijas mobilais telefons" (LMT) ēka.
Sabiedrība

LMT rosina izveidot vienotu telefonu numuru pārbaudes sistēmu cīņai pret telefonkrāpniecību

Ziņu nodaļa

Jauns.lv/LETA

Mobilo sakaru un tehnoloģiju uzņēmums SIA "Latvijas mobilais telefons" (LMT) iecerējis īstenot iniciatīvu par vienotas tālruņu numuru pārbaudes sistēmas izveidi un nepieciešamības gadījumā rosinās attiecīgus priekšlikumus normatīvos, kā arī cer uz pārējo mobilo sakaru operatoru iesaisti, informēja LMT pārstāvji.

LMT rosina izveidot vienotu telefonu numuru pārbau...

Valsts policijas dati liecina, ka ik gadu no Latvijas iedzīvotājiem tiek izkrāpti miljoniem eiro un liela daļa no tiem - tieši telefonkrāpniecības ceļā.

Lai efektīvāk cīnītos pret telefonkrāpniekiem, LMT aicina veidot vienotu telefonu numuru pārbaudes sistēmu kopā ar pārējiem mobilo sakaru operatoriem. Detaļas par sistēmas saturu, informācijas nodošanu, uzturēšanu un izmaksām tiktu precizētas projekta sagatavošanas gaitā.

LMT pārstāvji norāda, ka šobrīd pieejamie tehnoloģiskie risinājumi un globalizācija rada plašas iespējas krāpniekiem izpausties, jo tehniski tiem ir iespējams kā zvanītāju norādīt jebkādu telefona numuru.

Latvijas iedzīvotāji izturas ar lielāku piesardzību pret ārzemju numuriem, tāpēc telefonkrāpnieki nereti izvēlas izmantot jebkuru Latvijas numuru un veic tikai vienu, divus zvanus, lai sarežģītu krāpniecības identificēšanu un novēršanu.

Šobrīd ar telefonkrāpniekiem katrs mobilo sakaru operators cīnās paša spēkiem un atbilstoši savai noteiktai prioritātei, kas ne visiem operatoriem ir augstākā, norāda LMT.

LMT ir izstrādājis sistēmu, kas bloķē krāpnieciskus zvanus no ārzemju un Latvijas numuru diapazoniem, kuri nav piešķirti nevienam lietotājam, ir ieviesis aizsardzību pret mēģinājumiem izmantot oficiālo iestāžu un banku numurus krāpnieciskiem zvaniem un liedz saņemt zvanus no ārzemēm ar Latvijas fiksēto tīklu numuriem.

Mobilo numuru izmantošanas gadījumā LMT identificē krāpniecību ar analītiskām metodēm un klientu pieteikumiem par krāpniecību, vēršas pret operatoriem, no kuriem ir saņemti krāpnieciskie zvani, lai bloķētu līdzīgu zvanu turpmāku saņemšanu.

LMT prezidents Juris Binde norāda, ka vieniem cīņā ar telefonkrāpniekiem uzvarēt ir grūti. LMT piedāvātajā risinājumā katram ienākošajam zvanam no ārzemēm vai Latvijas tranzīta tīkla tiktu automātiski veikta tā izmantošanas stāvokļa pārbaude. Ja īstais numurs netiek izmantots vai tas atrodas Latvijā, bet zvans ar šo numuru tomēr ienāk no ārzemēm - tas tiks bloķēts.

"Jāuzteic arī Latvijas finanšu institūciju neatlaidīgais darbs sabiedrības izglītošanā, lai nekristu telefonkrāpnieku slazdos, tomēr mēs visi kopā varam darīt vēl vairāk, lai pasargātu Latvijas cilvēkus no krāpnieciskām darbībām," norāda Binde.

Šādas vienotas numuru pārbaudes sistēmas jau darbojas citās valstīs. Somijā mobilo sakaru operatori ir vienojušies par šādas sistēmas izveidi, kurā var veikt numura pārbaudi un katrs mobilais operators var automātiski bloķēt krāpnieciskos zvanus. Arī Latvijas mobilo sakaru operatoriem ir iestrādes krāpniecisko zvanu automātiskajā bloķēšanā, taču ar to var pārbaudīt tikai savu klientu numuru zvanus, atzīmē LMT pārstāvji.

LMT koncerns pagājušajā gadā strādāja ar 310,269 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 6,7% vairāk nekā gadu iepriekš, bet koncerna peļņa pieauga par 0,6% un bija 32,069 miljoni eiro.

LMT kapitālā 49% pieder Zviedrijas "Telia Company" un tās meitaskompānijai "Sonera Holding", pa 23% akciju pieder SIA "Tet" un Latvijas Valsts radio un televīzijas centram, bet 5% - SIA "Publisko aktīvu pārvaldītājs "Possessor"".