Paraksta jaunu memorandu: no "Zelta mikrofona" kritikas uz jauno popmūzikas balvu "Gamma"
foto: Zane Bitere/LETA
LaIPA izpilddirektore Liena Edvardsa.
Kultūra

Paraksta jaunu memorandu: no "Zelta mikrofona" kritikas uz jauno popmūzikas balvu "Gamma"

Ziņu nodaļa

Jauns.lv/LETA

Valsts un nozares organizācijas šodien, parakstot sadarbības memorandu, vienojās par savstarpēju sadarbību un līdzdalību mūzikas nozares attīstības veicināšanā un arī balvas "Gamma" jeb "Gada augstākais mūsdienu mūzikas apbalvojums" organizēšanā, informēja Latvijas Izpildītāju un producentu apvienības (LaIPA) pārstāve Inese Saulāja-Dobele.

Paraksta jaunu memorandu: no "Zelta mikrofona" kri...

Sadarbības memorandu ar LaIPA parakstīja Kultūras ministrija (KM), biedrība "Autortiesību un komunicēšanās konsultāciju aģentūra/ Latvijas Autoru apvienība" (AKKA/LAA) un Patentu valde.

Pavasarī biedrības LaIPA biedri lēma par jauna apbalvojuma - "Gamma" - nepieciešamību mūzikas nozarē, uzticot šo uzdevumu īstenot LaIPA Padomei. Lai īstenotu šo ieceri, LaIPA ir uzrunājusi gan valsts iestādes, gan nozaru organizācijas, kur visas iesaistītās puses ir nonākušas pie vienota uzskata, ka ir nepieciešams publiski atzīt un apbalvot nozares izcilniekus.

LaIPA izpilddirektore Liena Edvardsa norāda, ka intelektuālais īpašums, kas sevī ietver autortiesības, blakustiesības, patentus, preču zīmes un dizainparaugus, ir būtisks radošuma un kultūras saglabāšanas dzinējspēks. Viņasprāt, tas veicina inovāciju un kultūras attīstību, vienlaikus nodrošinot, ka autori un izgudrotāji saņem atbilstošu atlīdzību par saviem darbiem.

Edvardsa norāda uz svarīgumu, ka intelektuālais īpašums, radošais darbs un radošie panākumi tiek sabiedrībā saprasti, atzīti un arī novērtēti. LaIPA mērķis ir radīt šos priekšnoteikumus nozares attīstībai, veidojot norišu un notikumu kopumu, kas ir vienojošs intelektuālā īpašuma radītājiem mūzikā un saistīto nozaru profesionāļiem visplašākajā nozīmē.

""Gamma" ir iespēja LaIPA, AKKA/LAA, Patentu valdei un KM, kā arī autoriem un izpildītājiem veidot vienojošu platformu, kas veicinātu savstarpējās saites un identitāti, kāpinot prestižu un izpratni sabiedrībā par autoru, izpildītāju un citu nozares profesionāļu darbu, vienlaikus pievēršot uzmanību nozares aktualitātēm tiesību un citos jautājumos," uzsver LaIPA izpilddirektore.

Kā vienojošu uzdevumu nākotnē organizācijas saskata arī pēc nepieciešamības veicināt zināšanu apmaiņu un izpratni par intelektuālo īpašuma jomu Latvijā. AKKA/LAA Padomes priekšsēdētājs Kārlis Kazāks uzsver, ka, lemjot par iesaisti mūzikas industrijas apbalvojuma "Gamma" veidošanā, AKKA/LAA padomē pārstāvēto autoru diskusijās kā būtiskākais faktors atbalstam tika izcelts fakts, ka jaunveidojamais apbalvojums aptver iespējami plašu mūzikas industrijas laukumu, izceļot gan labākos ierakstus un koncertus, gan ikdienā neredzamākās industrijas puses - autorus, tehniskos darbiniekus.

Viņš akcentē, ka AKKA/LAA ir būtiska mūzikas industrijas sastāvdaļa, kas kopā ar LaIPA un KM nepārtraukti ir pilnveidojusi gan sabiedrības un kultūras patērētāju, gan pašu autoru, izpildītāju un producentu izpratni par intelektuālā īpašuma vērtību un aizsardzību.

"Mēs redzam mūsu organizācijas iesaisti "Gamma" veidošanā, kā iespēju būt klāt mūzikas industrijai nozīmīgā pasākumā, sniedzot savu atbalstu gan ticamos datos balstītu lēmumu pieņemšanā, gan autoru darbu vērtības un autortiesību nozīmes izpratnes veicināšanā," pauda Kazāks.

Veicot sadarbības uzsākšanas pārrunas, visas iesaistītās puses ir vienisprātis, ka ir nepieciešamība pēc savstarpējām, uz profesionālismu un sadarbību vērstām publiskām aktivitātēm, kas kopumā celtu nozares dalībnieku konkurētspēju, kvalitāti, prestižu, kā arī atpazīstamību plašākā sabiedrībā, nodrošinot novērtējumu radošajā sfērā.

Balva "Gamma" iecerēta ne tikai apbalvošanas pasākums kā atsevišķs notikums nozarē, bet nepārtraukts process, kurā nozares dalībnieku radītais tiek publiski atspoguļots radošās darbības izvērtēšanas periodā gada garumā. "Gamma" apbalvošanas ceremonijas pasākuma norise ir ieplānota 2025. gada pavasarī.

Marta sākumā notika Latvijas mūzikas ierakstu gada balvas "Zelta mikrofons" apbalvošanas ceremonija, kas izpelnījās atsevišķu nozares pārstāvju kritiku. Piemēram, mūzikas producents un LaIPA padomes priekšsēdētājs Rūdolfs Budze sociālajos medijos pārmeta "Zelta mikrofona" producentei Elitai Mīlgrāvei narcisismu, kas esot izpaudies kā "savas grāmatas ["Mikrofons"] bāšana visiem laureātiem klēpī".

Viņaprāt, neesot normāli, ka pasākumam, kas tiek pasniegts kā vienīgā neakadēmiskās mūzikas prestižā ceremonija un kam tiek novirzīta Kultūras ministrijas un LaIPA nauda, ir tikai "viena konkrēta seja" un zīmols pieder Mīlgrāvei. Budze pieļāva, ka peļņa, ja tāda no pasākuma tiek gūta, paliek viņai. LaIPA padomes priekšsēdētājs atzīmēja, ka pasākuma izskatījies pēc "vidējas kvalitātes korporatīvā pasākuma". Tāpat Budze pauda bažas par žūrijas objektivitāti un izteica cerību, ka piedzīvotais bijis pēdējais "Zelta mikrofons".

Viņam piebalsoja cits mūzikas producents un LaIPA padomes loceklis Arnis Račinskis, pārmetot Mīlgrāvei balvas pakārtošanu savām interesēm un komercializāciju. Savukārt Mīlgrāve uz to atbildēja, paužot, ka balvu nerīko peļņas dēļ, bet gan lai radītu mūziķiem svētkus un cildinātu viņu darbu.