Politika
2024. gada 31. augustā, 09:01

Aprit 30 gadi, kopš Latviju pameta Krievijas bruņotie spēki

Ziņu nodaļa

Jauns.lv

31. augustā aprit 30 gadi, kopš pabeigta Krievijas Federācijas bruņoto spēku izvešana no Latvijas, vēsta Ārlietu ministrijā.

Aprit 30 gadi, kopš Latviju pameta Krievijas bruņo...

Pēc neatkarības atjaunošanas tā bija ārlietu dienesta prioritāte un priekšnosacījums pilnas valsts suverenitātes atjaunošanai un tās neatgriezeniskumam.

foto: Ekrānuzņēmums no LTV.
Okupācijas armijas izvešanas procesā piedalījās daudzas Latvijas amatpersonas.
Okupācijas armijas izvešanas procesā piedalījās daudzas Latvijas amatpersonas.
Ārlietu ministre Baiba Braže: "Apritot 30 gadiem, kopš Krievijas armija pameta Latvijas teritoriju, būtiski apzināties šī notikuma simbolisko, politisko un juridisko nozīmi, jo tas bruģēja ceļu uz mūsu valsts pilnīgu suverenitāti. Šis ceļš nebija vienkāršs – lai arī 90. gadu sākumā Krievija bija piekritusi sava karaspēka izvešanai no Austrumvācijas, Polijas, Čehijas un Ungārijas, Baltijas gadījumā divpusējas sarunas risinājās lēni. Tādēļ Baltijas valstis pieņēma lēmumu internacionalizēt šo procesu, iesaistot starptautiskās organizācijas – EDSO un ANO. Mūsu draugu un sabiedroto un šo organizāciju loma, lai aizstāvētu Latvijas intereses un sasniegtu rezultātu – atbrīvotos no Krievijas armijas, bija ļoti nozīmīga."

Okupācijas armijas izvešanas procesā piedalījās daudzas Latvijas amatpersonas, tai skaitā diplomātiskā dienesta pārstāvji. Pateicoties viņu atdevei, neatlaidībai, prasmēm un milzīgajam ieguldītajam darbam, kā arī jautājuma savlaicīgai internacionalizācijai, iesaistot starptautisko sabiedrību, un partneru atbalstam, tika panākts valstij tik nozīmīgais rezultāts.

Baiba Braže norāda, ka jau 1992. gadā Baltijas valstis iesniedza ANO Ģenerālās asamblejas rezolūciju ar aicinājumu izvest no Baltijas valstīm Krievijas karaspēku. Šīs rezolūcijas ANO tika vienbalsīgi pieņemtas 1992. un 1993. gadā.

Pēc bijušās PSRS armijas izvešanas Latvijai līdzās pārējām Baltijas valstīm pavērās reālas iespējas turpmākai integrācijai Eiropas un transatlantiskajās struktūrās.