Kultūra
2015. gada 23. janvāris, 09:07

Raiņa un Aspazijas gadā aktualizēs abu personības un ieguldījumu kultūrā

Jauns.lv

Kultūras ministrija (KM) šogad aktualizēs Raiņa un Aspazijas personības un viņu ieguldījumu kultūrā. Kā pastāstīja kultūras ministre Dace Melbārde (VL-TB/LNNK), Raiņa un Aspazijas gada programma būs dažādām iniciatīvām bagāta, uz zināšanām un personības izaugsmi vērsta, atspoguļojot arī abu dzejnieku daudzpusīgās personības.

Programma esot sakņojusies idejās un iecerēs, kas brīvi un radoši raisījušās starp kultūras vidē aktīviem cilvēkiem. Ministre atgādināja, ka KM joprojām ir atvērta dažādām iniciatīvām. Tā, piemēram, Valsts Kultūrkapitāla fonds tuvākajā laikā izsludinās mērķprogrammu "Raiņa un Aspazijas jubileja".

Raiņa un Aspazijas 150.jubilejas gads tiks svinēts gan ar teātra, gan dejas izrādēm, gan arī koncertiem, izstādēm un konferencēm. Raiņa un Aspazijas gada aktivitātes notiks arī literatūrā un grāmatniecībā. Pasākumi notiks ne tikai Rīgā un Jūrmalā, bet arī ārzemēs. Programmā paredzēti arī konkursi jauniešiem un bērniem. Jubilejas gada atzīmēšanā iesaistījies arī UNESCO.

Šogad uz Latvijas teātru skatuvēm būs redzami vairāki nozīmīgi iestudējumi - pirmais no tiem pirmizrādi piedzīvos 29.janvārī Latvijas Nacionālajā teātrī. Tā būs muzikāla izrāde Kirila Serebreņņikova režijā "Raiņa sapņi" ar komponista Jēkaba Nīmaņa mūziku. 2015.gada 11.septembrī Raiņa dzimšanas dienu Latvijas Nacionālais teātris svinēs ar iestudējumu "Uguns un nakts" Viestura Kairiša režijā.

Jaunā Rīgas teātra Lielajā zālē 18.martā pirmizrādi piedzīvos izrāde "Aspazija", ko veidojusi režisore Māra Ķimele, scenogrāfs Gints Gabrāns un komponists Jānis Šipkēvics. Valmieras Drāmas teātris veido iestudējumu bērniem "Bērns, vārdā Rainis" režisora un scenogrāfa Reiņa Suhanova vadībā, kas būs veltīta Raiņa bērnības pasaulei. To plānots piedāvāt skatītājiem kā ceļojošo izrādi Latvijas skolās. Pirmizrāde plānota šī gada 11.septembrī. Suhanova režijā Valmieras drāmas teātris plāno veidot arī divus poētiskus iestudējumus, kas veltīti Aspazijas dzejas krājumam "Sarkanās puķes" un Raiņa dzejas krājumam "Vētras sēja". Izrāžu pirmizrāde plānota 2015.gada rudenī.

Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris 2.oktobrī sezonu atklās ar muzikāli poētisku iestudējumu "Tālas noskaņas zilā vakarā". Izrādi iestudēs Igors Koņajevs sadarbībā ar komponistu Arturu Maskatu. Liepājas teātrī jau tapusi, skatāma un atzinīgi novērtēta kustību izrāde "Indulis un Ārija". Arī vairāki nevalstiskie teātri, piemēram, "Dirty Deal Teatro" un "Teātris TT", kā arī pašvaldību teātri Jūrmalā, Valkā un citur ir iecerējuši izrādes Raiņa un Aspazijas gada zīmē.

Mūzikas jomā jau 24.janvārī Lielajā ģildē Latvijas Simfoniskās mūzikas lielkoncertā būs klausāms Jāņa Mediņa prologs operai "Uguns un nakts", Artura Maskata trīs dziesmas ar Aspazijas vārdiem (pirmatskaņojums), kā arī Jura Karlsona baleta "Sidraba šķidrauts" fragmenti.

2015.gadā Rīgā un reģionālajos kultūras centros un koncertzālēs būs klausāma koncertprogramma "Dagdas skiču burtnīcas". Koncertuzveduma veidotāju Ievas Paršas, Oresta Silabrieža un Uģa Brikmaņa uzmanības lokā ir Raiņa aprakstītais cilvēka ceļojums pie sevis - caur sapņiem, sāpēm, šķietamību un realitāti. Jaunus opusus speciāli šim koncertlasījumam komponē astoņi dažādu paaudžu un dažādas stilistiskās izteiksmes latviešu komponisti. Dzintaru koncertzālē taps koncertuzvedums "Vēstules..." ar Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra un jauniešu kora "Kamēr…" dalību. Uzvedums būs veltīts Raiņa un Aspazijas sarakstei, un to veido režisore Rēzija Kalniņa un diriģents Ainārs Rubiķis. Uzveduma pirmizrāde plānota 6.jūnijā, savukārt oktobrī Dzintaru koncertzāles Mazajā zālē būs dzirdams poētisks Raiņa dzejas atspoguļojums mūzikā "Daugava" Latvijas Radio kora izpildījumā.

Latvijas Komponistu savienība sadarbībā ar Latvijas Rakstnieku savienību šī gada sākumā izsludinās "Solo un kora dziesmu konkursu", lai rosinātu jaunu mūsdienu oriģinālmūzikas darbu - "a cappella" kordziesmu - tapšanu ar Raiņa un Aspazijas dzeju. Konkursa rezultāts būs dzirdams 2015.gada otrajā pusē.

Arī XXIII Starptautiskajos Siguldas opermūzikas svētkos, kas notiks no 31.jūlija līdz 2.augustam, centrālais notikums būs Arvīda Žilinska operas "Zelta zirgs" iestudējums Gunta Gailīša režijā, savukārt festivāla "Dzejas dienas" laikā septembra sākumā plānots laist klajā mūziķa un dzejnieka Pētera Draguna dziesmas ar Raiņa vārdiem, kas atklāj klasiķa dzejas skanējumu mūsdienīgi meditatīvā balss un instrumentu mijiedarbē.

23.janvārī un 24.janvārī Eduarda Smiļģa Teātra muzejā būs skatāma poētiskās dejas traģēdija "Viens un divi", ko veidojusi horeogrāfe Olga Žitluhina un dejas apvienības "Ārā" jaunie dejotāji, savukārt tautas deju ansamblis "Zelta sietiņš" plāno koncertuzvedumu bērniem "Iepazīt un iemīlēt Raini un Aspaziju ar deju un dzeju".

Šī gada jūnijā norisināsies vērienīga starptautiska laikmetīgās mākslas izstāde "Man sirdī tīģer's", kas tiks atklāta jaunajā izstāžu zālē "Mākslas stacija Dubulti", šī iecere top mākslas zinātnieces un izstāžu kuratores Ingas Šteimanes vadībā. Izstādes tēma ir piedošanas - atriebības trauslā robeža, kas sasaucas ar Raiņa idejām lugā "Jāzeps un viņa brāļi". Izstādē piedalīsies laikmetīgie mākslinieki no Šveices, Maķedonijas, Izraēlas, Ēģiptes, Brazīlijas, Zviedrijas un Latvijas, kas izstādei veidos deviņus mākslas objektus/instalācijas un četrus video darbus.

UNESCO Latvijas Nacionālā komisija un Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē sekretariāts sadarbībā ar Memoriālo muzeju apvienību veido izstādi "Aspazija/Rainis: Dumpiniece/Humānists", kas tiks eksponēta UNESCO centrālajā mītnē Parīzē šī gada aprīlī un tālāk ceļos uz Kirovu Krievijā. UNESCO nodrošinās arī aktivitātes bērniem, jauniešiem un akadēmiskajai videi. Saistībā ar prezidentūru Jura Podnieka studija īsteno īsfilmu projektu "#domātprieks".

Īpaši vērienīgi Raiņa un Aspazijas vārds izskanēs akadēmiskajā vidē - ar vairākām starptautiskām konferencēm Rīgā, Jūrmalā un Daugavpilī un citviet Latvijā.

Par godu Raiņa un Aspazijas jubilejai jau izdoti un tiek gatavoti vairāki izdevumi, kas veltīti dzejniekiem un viņu daiļradei. Šogad plānoti arī vairāki Raiņa darbu tulkojumi un izdevumi ārvalstīs - Raiņa lugas "Zelta zirgs" izdevums angļu valodā, "Jāzeps un viņa brāļi" ukraiņu valodā, bilingvālas Raiņa un Aspazijas dzejas izlases krievu un latviešu valodā, gan Raiņa, gan Aspazijas dzejas izlases vācu un angļu valodā, Raiņa lugu izlase gan krieviski, gan angliski - e-grāmatas formātā.

2015.gadā plānoti dažāda veida izdevumi - fonds "Viegli" rūpēsies par izdevumu "Laiks Rainim" izdošanu, savukārt apgāds "Apostrofs" laidīs klajā klausāmgrāmatu "Zelta sietiņš", bet apgāda "Liels un mazs" bērniem veidoto "BikiBuka" sēriju 2015.gadā papildinās ar divām Latvijas mākslinieku ilustrētām grāmatiņām - Raiņa dzejoļiem "Mīkla" un "Kara kungs". Martā apgāds "Mansards" laidīs klajā dzejas krājumu "Rainis un Aspazija 21. gadsimta Austrumlatvijas literātu balsīs". Šogad dažādos apgādos tiks izdoti arī vairāki zinātnisku rakstu krājumi par Raini un Aspaziju.

Festivāls "Dzejas dienas" sadarbībā ar Latvijas Pastu plāno īstenot jau pērn sekmīgi un ar lielu interesentu atsaucību aizsākto projektu "Dzejas pasts", kas dod iespēju ikvienam uzrunāt savu draugu, paziņu, radinieku vai Latvijā populāru personību ar aktuālu dzejas citātu. 2015.gadā dzejas pasta akciju plānots īstenot, īpaši akcentējot Raiņa vai Aspazijas dzejas, atziņu un runu citātus.

Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padomi rūpēsies par apjomīgu izglītojošu programmu bērnu auditorijai "Jauno lasītāju plašā apvāršņa konkurss. Rainis un Aspazija", kas noritēs Latvijas reģionu bibliotēkās ar noslēguma pasākumu Rīgā un radošo nometni konkursa uzvarētājiem.

Latviešu valodas un literatūras skolotāju asociācija rūpēsies par Aspazijas un Raiņa personību un literārā mantojuma aktualizēšanu konkursā, kas norisināsies skolās šī gada martā un septembrī, savukārt par konkursu skolēniem Daugavpils skolās rūpēsies Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs.

Latvijas Kultūras akadēmija šogad Latvijas kultūras kanonam veltīto konkursu iecerējusi veidot Raiņa un Aspazijas zīmē, īpaši akcentējot abu kultūras personību un viņu ieguldījuma rezonansi mūsdienās. Konkurss adresēts vidusskolas vecuma skolēniem un pirmo kursu studentiem un norisināsies 2015.gada otrajā pusē.

Pērn Imanta Ziedoņa fonda "Viegli" iedibinātais apbalvojums "Laiks Ziedonim", kas izveidots, lai iemūžinātu Imanta Ziedoņa piemiņu un godinātu Latvijas personības, kas sniegušas nozīmīgu ieguldījumu zinātnē, tautsaimniecībā, novadpētniecībā, kā arī darbā ar bērniem un jauniešiem un dzīvi literatūrā, 2015.gadā norisināsies Raiņa zīmē, atklājot dažādos laikos dzīvojošu, taču gara radinieku - Raiņa un Ziedoņa - domu un ideju rezonansi.

Atsaucoties Raiņa un Aspazijas jubilejas gada idejai, arī Muzeju nakts, kas šogad notiks 16.maijā, plānota Raiņa un Aspazijas zīmē, rosinot muzejus īstenot idejas, akcijas un aktivitātes, kas būs pieejamas plašai Latvijas auditorijai.

2015.gadā tiks rīkota īpaša muzeju akcija "Rainis un Aspazija klauvē", ko īstenos Aleksandra Čaka muzejs, Jāņa Akuratera muzejs, Andreja Upīša muzejs, Raiņa un Aspazijas muzejs sadarbībā ar Ādolfa Alunāna muzeju un Raiņa muzeju Berķenelē. Paredzētas četras akcijas ceļojumi, iepazīstinot interesentus ar Raiņa un Aspazijas dzīves un piemiņas vietām Rīgā un Latvijā.

Latvijas Pasts šogad izstrādās un laidīs klajā Raiņa un Aspazijas jubilejai veltītu pastmarku, savukārt Latvijas Banka veido Raiņa un Aspazijas jubilejas monētu.

Jūrmalā iecerēta ļoti plaša un daudzveidīga programma Raiņa un Aspazijas jubilejas atzīmēšanai, kā arī notiek aktīvs darbs, lai izveidotu Jūrmalas kā Aspazijas un Raiņa pilsētas tēlu. Pēc Jūrmalas pilsētas iniciatīvas 27.februārī Saeimā notiks Raiņa un Aspazijas gada atklāšanas konference, pulcējot vienkopus dažādu jomu profesionāļus

16. martā - Aspazijas dzimšanas dienā - plānota īpaša jubilejas svinību programma pērn restaurētājā un atklātajā Aspazijas mājā, martā plānoti arī vairāki pasākumi, kas veltīti Aspazijas personībai un daiļradei. Ik mēnesi Aspazijas mājā šogad notiks dzejas lasījumi, bet 11.septembrī plānota Dzejas dienu programma pie Raiņa priedēm Pumpuros, kur 2014.gadā tika izveidots un uzstādīts īpašs Rainim veltīts vides objekts. Aspazijas mājā top digitāla muzeja ekspozīcija, savukārt Jūrmalas pilsētas muzejā - multimediāls projekts "Raiņa istaba", kas būs skatāms jau pavasarī. Izstrādē ir arī īpaša Rainim un Aspazijas veltīta suvenīru līnija.

Ar Raini un Aspaziju iepazīstinās arī ārzemēs. Oktobrī Starptautiskajā grāmatu tirgū Frankfurtē Latvija tiks pārstāvēta ar nacionālo stendu, kurā plānots izveidot Rainim un Aspazijai veltītu ekspozīciju, lai pievērstu starptautiskās sabiedrības uzmanību abām izcilajām Latvijas kultūras personībām. Savukārt maijā plānota kultūras programmas īstenošana Raiņa muzejā Slobodskā (Krievijā), kas paredz arī akadēmiskus un muzikāli literārus lasījumus. Vjatkas guberņas Slobodskas pilsēta ir Raiņa trimdas vieta no 1899. līdz 1903. gadam. Slobodskā sarakstīts pirmais ievērojamākais dzejoļu krājums "Tālas noskaņas zilā vakarā", kā arī tulkoti latviski pasaules literatūras klasiķu darbi. Slobodskā joprojām darbojas vienīgais latviešu dzejnieka Raiņa muzejs ārpus Latvijas teritorijas.

Sakarā ar Raiņa un Aspazijas jubilejām UNESCO kalendārā izveidots Raiņa un Aspazijas jubilejai veltīts logo, savukārt mākslinieki Ineta Berkmane un Jānis Murovskis ir izstrādājuši jubilejas gada logo ar Raiņa poētisko aicinājumu "Pastāvēs, kas pārvērtīsies!".

KM aicina visus, kas organizē Raiņa un Aspazijas jubilejas gada pasākumus Latvijā un ārvalstīs, informēt par pasākumiem, sūtot ziņu par pasākumu, tā norises vietu un laiku, īsu aprakstu, kā arī vizuālos materiālus uz e-pasta adresi "rainis.aspazija@memorialiemuzeji.lv", lai pasākumu varētu iekļaut jubilejas kalendārā. Jubilejas gada norišu kalendārs būs pieejams un tiks regulāri papildināts interneta vietnē "www.aspazijarainis.lv".

Pērn pēc KM darba grupas Raiņa un Aspazijas jubilejas gada īstenošanai ierosinājuma Nacionālā kultūras padome vienojās 2015.gadu pasludināt par Raiņa un Aspazijas jubilejas gadu, mudinot valsts, pašvaldības un nevalstiskās organizācijas iesaistīties tā norisē. Atsaucoties šim aicinājumam, uz Latvijas teātra skatuvēm, koncertzālēs, bibliotēkās, universitātēs, muzejos un kultūras centros, kā arī ārvalstīs būs pieejama kultūras programma, kas aktualizēs Raiņa un Aspazijas personības un ieguldījumu kultūrā.

LETA