Viedokļi

“Katru ceturto jau cietumā neieliksi”: Aigars Rostovskis par ēnu ekonomiku

Ziņu nodaļa

Jauns.lv

Šobrīd Latvijā ēnu ekonomikā, pēc Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras prezidenta Aigars Rostovskis novērojumiem, ir iesaistīts katrs ceturtais iedzīvotājs. Un katru ceturto jau cietumā neieliks. Tāpēc ir nepieciešami adekvāti, nevis “šķībi lēmumi”, kas izskaustu ēnu ekonomiku, nevis tikai runāt par to, ka visiem jāmaksā nodokļi un tos neiekasēt.

“Katru ceturto jau cietumā neieliksi”: Aigars Rost...

Nesen iznākušais pētījums par ēnu ekonomiku Baltijas valstīs rāda, ka Latvijā pērn ēnu ekonomikas daļa veidoja gandrīz 23 % no iekšzemes kopprodukta (IKP). Tomēr labā ziņa ir tā, ka salīdzinājumā ar 2022. gadu ēnu ekonomikas apjoms Latvijā ir samazinājies par 3,6 procentpunktiem. Bet kopējais rādītājs tik un tā ir augsts. Tiek lēsts, ka lielāko daļu ēnu ekonomikas veido aplokšņu algas, bet nozaru vidū lielākais ēnu ekonomikas īpatsvars ir būvniecībā. Līdz ar to Lielais jautājums: “Kā mazināt ēnu ekonomiku?” To Jauns.lv uzdeva Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras prezidentam Aigaram Rostovskim.

Viņš aicina valstī ieviest nodokļu “desmito tiesu”: “Uzliekam 10%. Respektīvi tā sistēma ir vienkārša: (uzņēmēja) bankas kontā ienāk, teiksim, 100 eiro, no tiem desmit eiro aiziet valstij, bet 90 eiro paliek cilvēkam. Tā uzreiz var atrisināt šo ēnu ekonomikas problēmu, kura sastāda 25 procentus.” Apmēram 92% mūsu valsts uzņēmumu apgrozījums ir līdz vienam miljonam eiro, patiesībā Latvijas ekonomija ir tāda mikro jeb mazā biznesa ekonomika, saka Aigars Rostovskis. Ieviešot “desmitās tiesas” nodokli šiem uzņēmumiem, mēs mazajam biznesam atvieglosim nodokļu slogu un tam vairs nebūs jādomā par biznesa slēgšanu vai aizbraukšanu no valsts. Tāpat šī sistēma arī likvidēs uzblīdušo publisko sektoru, kura viens no galvenajiem uzdevumiem ir iekasēt šos nodokļus: “Bet jūs (valdība) visu laiku runājat par to, ka visiem vajag maksāt vienādus nodokļus, bet tai pašā laikā jūs izvēlaties nepaņemt neko. Tā vietā ir nulle, un pēc tam brīnāties, ka ekonomika ir tāda, kāda tā ir.”

Patiesībā ēnu ekonomika pastāv visā pasaulē, un tam ir dažādi iemesli, saka Aigars Rostovskis. Ir arī pat tāda teorija, ka saprātīga ēnu ekonomika jau nav nekas briesmīgs, jo pēc tam tajā esošā nauda caur “otro soli”, caur tirdzniecību ienāk legālā apritē. Ja ieviestu šo 10% nodokli mazajam biznesam, tad ēnu ekonomika tuvotos nullei un ekonomiski aktīviem cilvēkiem nodokļu slogs būtu saprotams un vieglāk panesams, nebūtu motivācija palikt ēnu ekonomikā. Tad ēnu ekonomikā paliktu tikai “krimināli orientēti cilvēki”, kuru dzīvesveids un bizness ir būt “ārpus likuma”. Un likumsargiem ar viņiem būtu jāstrādā, bet:
“Šobrīd tas apjoms ir tāds, ka ēnu ekonomikā nodarbojas katrs ceturtais, un, es atvainojos, katru ceturto tu cietumā neieliksi.” Ēnu ekonomikas lielais īpatsvars ir saistīts ar to, ka ir pieņemti “šķībi”, nevis gudri valdības lēmumi, rezumē Aigars Rostovskis.
Ko Aigars Rostovskis saka par ēnu ekonomikas problēmām, un kā viņa ieskatā to var samazināt, skatieties Jauns.lv video.