Vai ar baltajām tiesībām ieteicams braukt visur? Eksperti skaidro, kā pareizāk strukturēt auto braukšanas mācīšanos
Braukšana ar tā sauktajām “baltajām” jeb mācību tiesībām nereti vien radījusi jautājumu par to, vai pareizi ir piedalīties satiksmē, ja neesi vēl nokārtojis "Ceļu satiksmes drošības direkcijas" (CSDD) eksāmenu un tevi apmāca vien ģimenes loceklis? Jauns.lv sazinājās ar ekspertiem, lai noskaidrotu, kā pareizāk strukturēt auto braukšanas mācīšanās procesu un ar kādiem riskiem rēķināties, ja instruktora vietā tev blakus sēž, piemēram, vecāks.
Drošas Braukšanas Skolas (DBS Autoskola) vadītājs Jānis Vanks portālam Jauns.lv atzīst, ka mācīšanu braukt ar auto vispareizāk tomēr būtu uzticēt profesionāļiem.
“Sāksim ar to, ka noteikti ir liels daudzums vecāku un radinieku, kas ir profesionāļi, kas var pareizi iemācīt braukt ar auto, bet lielākoties ir tā saucamie parastie autovadītāji, kas māca caur savu prizmu un paradumiem, kas nav pareizi,” skaidro Vanks, norādot, ka galu galā pārmācība, atnākot uz autoskolu, aizņems lielu laiku.
Viņš norāda, ka šis apmācītājs ir atbildīgs par visu, kas notiek uz ceļa. “Problēma ir tajā lietā, ka, atšķirībā no instruktora, blakus sēdētajam nav nekādas ietekmes sviras, kas atkal ir papildus risks,” norāda Vanka.
Savukārt runājot par to, kā būtu vēlams strukturēt auto braukšanas mācīšanos ar "baltajām
tiesībām", auto braukšanas eksperts norādīja, ka jādara viss pēc programmas. Sākumā braukšana būtu jāorganizē slēgtā teritorijā, kur mācīties kā iesākt braukšanu, kā manevrēt, kā uzsaukt braukšanu slīpumā un citas elementāras lietas. Nākamais būtu jāsaprot, kas notiek ar ātrumu un to pārslēgšanu. Tālāk - kurā brīdī ir pareizi nobremzēt un tikai tad, kad automašīnu prot kontrolēt un vadīt, var mēģināt piedalīties satiksmē.
“Sākumā būtu ieteicams braukt vietās, kur ir ceļa zīmes un marķējumi, bet nav citi auto satiksmes dalībnieki. Pēc tam soli pa solim var sākt braukt tur, kur jau ir kaut kāda satiksme,” sacīja drošas braukšanas eksperts.
Problēma gan esot tajā, ka nereti vien cilvēki pārvērtē savas spējas – gan autovadītāji, gan tie, kas sēžas viņiem līdzās.
Arī CSSD Komunikācijas departamenta vadītājas vietnieks Mārtiņš Mālmeisters Jauns.lv norāda, ka katram apmācītājam kritiski ir jāizvērtē topošā autovadītāja tā brīža iemaņas un prasmes vadīt transportlīdzekli lielā plūsmā apdzīvotās vietās un uz šosejas, kur ātrums ir daudz lielāks nekā pilsētās.
“Apmācītājs ir atbildīgs par topošo autovadītāju un viņa radītajiem drošības riskiem pret citiem satiksmes dalībniekiem," pauž Mālmeisters.
CSDD nākotnē plāno veidot īpašu reģistru tiem šoferiem, kas drīkstēs sēdēt blakus apmācību laikā ārpus autoskolas ietvariem. Paredzēti arī grozījumi, kas attieksies uz personu, kura apmāca braukšanā, bet nav autoskolas instruktori.
Mācību braukšanas kārtība noteikta Ceļu satiksmes noteikumos:
21. Mācību braukšana
196. Mācību iestāžu braukšanas mācību instruktoram jābūt atbilstošās kategorijas transportlīdzekļa vadītāja un instruktora apliecībai. Individuāli mācīt vadīt atļauts transportlīdzekļa vadītājam, kura atbilstošās kategorijas transportlīdzekļa vadītāja stāžs ir vismaz trīs gadi. Individuāli ceļu satiksmē vienlaikus atļauts apmācīt tikai vienu personu.
198. Mācību braucieni pa ceļiem drīkst notikt tikai apmācītāja (transportlīdzekļa vadītāja) klātbūtnē un tikai pēc tam, kad apmācāmā persona ir pietiekami labi apguvusi vadīšanas iemaņas. Mācību braucienu laikā ar automobili, autobusu vai traktortehniku apmācāmajai personai jāatrodas vadītāja sēdeklī, bet apmācītājam – priekšējā pasažiera sēdeklī. Apmācāmajai personai jāzina un jāievēro šo noteikumu prasības. Laikposmus un ceļus, pa kuriem laikā no plkst. 7.00 līdz 10.00 un no plkst. 16.00 līdz 20.00 aizliegti mācību braucieni, savā administratīvajā teritorijā nosaka pašvaldības dome.
199. Mehāniskajiem transportlīdzekļiem, kurus lieto mācību braukšanai, jābūt pazīšanas zīmei atbilstoši šo noteikumu 235., 236. un 237. punktā minētajām prasībām.
Papildus jāmin, ka apmācāmais (persona, kurai nav iegūtas tiesības, bet ir braukšanas mācību atļauja), patstāvīgi bez instruktora (autoskolas instruktora vai individuālā apmācītāja) klātbūtnes vadīt transportlīdzekli nedrīkst. Par transportlīdzekļa vadītāju mācību braukšanas laikā ir uzskatāms apmācītājs, kurš arī ir atbildīgs par drošību.