FOTO: Latvijas Okupācijas muzeja jaunieguvumi - Ģenerālkomisariāta juristam dāvāts šķīvis un spilventiņš no izsūtījuma
Latvijas Okupācijas muzeja krājumā ir vairāk nekā 70 000 priekšmetu un citu vēsturisku liecību. Tās muzejs gan saņem dāvinājumā, gan iepērk, bet kā privātmuzejs publiski neatklāj summas, par kādām vienu vai otru lietu ir iegādājies. Krājums joprojām izplešas un nesen jaunieguvumu klāstu papildināja Rīgas Jesena porcelāna rūpnīcas dāvana Ģenerālkomisariāta Galvenās nodaļas juristam Karlam Simmam un Birutas Kampiņas izsūtījumā izšūts dekoratīvs spilventiņš ar auseklīti.
Latvijas Okupācijas muzeja direktores vietniece, galvenā krājuma glabātāja Taiga Kokneviča Jauns.lv pastāstīja, ka muzejs savā krājumā nesen iekļāvis Rīgas Jesena porcelāna rūpnīcas dāvanu nacistu okupācijas laika Ģenerālkomisariāta Galvenās nodaļas juristam Karlam Simmam (1909 -1982) pasniegto dāvanu, atzīmējot otro gadadienu, kopš Vācijas armija ieņēma Rīgu, 1943. gada 1. jūlijā - porcelāna šķīvi.
Tāpat muzeja krājumā iekļauts dekoratīvs spilventiņš ar daudzkrāsainu ornamentālu izšuvumu, kura centrā izšūts auseklītis, ko izgatavojusi Biruta Kampiņa (dz. 1940) nometinājuma vietā Krasnojarskas apgabala Nazarovas rajonā Krievijā pagājušā gadsimta 50. gados. Toreiz tikai gadu veco Birutu Kampiņu kopā ar māti Valiju Kampiņu 1941. gada 14. jūnijā padomju režīms deportēja no Madonas apriņķa Lubānas pagasta “Maldoņiem” uz Krasnojarskas apgabala Nazarovas rajonu, kur viņas bija spiestas dzīvot līdz 1957. gadam.
Kā stāsta, Taiga Kokneviča, muzeja krājuma komisija rūpīgi izvērtē, vai un kādi jaunieguvumi jāiekļauj muzeja krājumā. Jauniegūtās vēsturiskās liecības saistās ar ģimeņu un cilvēku likteņiem, ir lietas no nometinājuma un ieslodzījuma vietām gan Latvijā, gan Krievijā, kā arī no bēgļu gaitām un tā tālāk. Jaunieguvumi neiegulst tikai muzeja plauktos, - tie ir redzami ne tikai Latvijas Okupācijas muzeja ekspozīcijās, bet arī tiek deponēti (aizdoti) citiem muzejiem. Piemēram, pašlaik Latvijas Okupācijas muzejā iekļautie priekšmeti redzami gan Valkas, gan Alūksnes muzejā, tāpat tie atrodas arī padomju okupācijas laika armijas kodolraķešu bāzē Zeltiņos Alūksnes novadā.