Nacionālā dabas muzeja jaunieguvumi – Argentīnas meteorīts, Austrālijas opāls un Zantes kalcīts
Latvijas Nacionālā dabas muzeja krājums pēdējos pāris gados papildinājies ar vairākiem vērtīgiem eksponātiem - meteorītu no Argentīnas, opālu no Dienvidaustrālijas ...
FOTO: Dabas muzeja dārgumi - Argentīnas meteorīts, Austrālijas opāls un Zantes kalcīts
Latvijas Nacionālā dabas muzeja krājums pēdējos pāris gados papildinājies ar vairākiem vērtīgiem eksponātiem - meteorītu no Argentīnas, opālu no Dienvidaustrālijas, stalaktītu no Zantes Tukuma novadā, kā arī dažādu minerālu kolekciju, kas savākta Brazīlijā, Tunisijā un vairākās Eiropas zemēs – Spānijā, Rumānijā, Portugālē, Grieķijā un Beļģijā.
Latvijas Nacionāla dabas muzeja krājums pamatā tiek papildināts ar pašu vākumiem, pirkumiem un dāvinājumiem. Pirkumiem budžetā ir ieplānoti līdzekļi, taču tie ir ļoti ierobežoti. Tāpēc pirkumi tiek veikti arī no projektu konkursos iegūtiem līdzekļiem, kuri nepieciešami etalonkolekciju veidošanai, jaunveidojamām vai restaurējamām ekspozīcijām, kā arī izstādēm. Ja priekšmets uzskatāms par ļoti retu un vērtīgu, abpusēji vienojoties, par to var tikt maksāts, Jauns.lv pastāstīja muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste Polīna Šķiņķe. Vai kāds priekšmets iekļaujams muzeja krājumā lemj speciālists, kas to novērtē - zoologs, ģeologs vai botāniķis. Galīgo lēmumu par priekšmeta pieņemšanu krājumā kā dāvinājumu vai pirkumu pieņem muzeja krājuma komisija. Piedāvātie priekšmeti tiek izvērtēti ļoti kritiski. Dāvinātājs vai pārdevējs ar parakstu apliecina īpašumtiesību likumību un atļauju izmantot personas datus. Pēdējā laika vieni no nozīmīgākajiem jaunieguvumiem-dāvinājumiem ir meteorīts no Argentīnas, stalaktīts no Zantes, opāls no Dienvidaustrālijas, kā arī dažādu minerālu kolekcija, kas savākta Brazīlijā, Tunisijā un vairākās Eiropas zemēs – Spānijā, Rumānijā, Portugālē, Grieķijā un Beļģijā.
Aizpērn krājums papildinājies ar dzelzs meteorītu (Campo del Cielo) no Argentīnas. Internetā rodama informācija, ka tas uz Zemes nokrita pirms aptuveni 4500 gadiem un tas ir “īsts dabisks brīnums” dēļ to cietības un unikālās izcelsmes dēļ. Mūsu dabā nonākuši meteorīta daļa ir 1,772 kg smagā. Tāpat 2022. gadā muzeja krājums papildinājies ar stalaktītu (kalcītu) no Tukuma novada Zantes, netālu no Venteru mājām. Stalaktīts ir minerālu veidojums (lāsteku, bārkšu un tamlīdzīgā), kas rodas alas griestiem vai tās dobumos rodas, iztvaikojot pilošam mineralizētam ūdenim.
Savukārt pagājušajā gadā muzejs dāvinājumā saņēmis 24 minerālu (rožu, piena kvarci, kvarcu žeodas, ametists, citrīns, fluorīts, pirīts un citu) kolekcijas, kas savākta Spānijā (Maljorkā), Brazīlijā, Rumānijā, Portugālē, Grieķijā, Beļģijā un Tunisijā no 2006. līdz 2022. gadam. Tāpat pirms gada muzejs dāvinājumā saņēma 9,4x8,8x3,7 cm lielu dārgakmeni no Dienvidaustrālijas (Kūperpedija, Andamooka) – opālu.
Dāvinājumi būtiski papildina muzeja krājumu ar vērtīgiem un daudzveidīgiem minerāliem, norāda Polīna Šķiņķe. Latvijas Nacionālajā dabas muzejā glabājas valstī lielākā sabiedrībai pieejamā dabīgo minerālu kolekcija un tāpēc ir svarīgi kolekcijas papildināt ar salīdzinošo materiālu no dažādām valstīm.