"Rīgas ūdens" skaidrojas par nepatīkamo smaku, kas nāk no bioloģiskās attīrīšanas stacijas “Daugavgrīva”
Atsaucoties uz Mārupes novada pašvaldības un iedzīvotāju sūdzībām par nepatīkamo smaku Babītē un Spilvē, kas nāk no bioloģiskās attīrīšanas stacijas “Daugavgrīva”, SIA "Rīgas ūdens" sniedzis skaidrojumu, kas lietas labā tiek darīts.
SIA “Rīgas ūdens” informē, ka "dūņu laukos un dūņu krātuvēs Vārnukrogā tiek veikta notekūdeņu dūņu uzglabāšana. Neapstrādāto dūņu novietošana dūņu krātuvē Nr.061 tiek veikta gadījumos, kad bioloģiskās attīrīšanas stacijā “Daugavgrīva” var tikt pārsniegta esošo metāntenku maksimālā slodze". Pēc divu jaunu metāntenku izbūves BAS “Daugavgrīva”, neapstrādāto notekūdeņu dūņu uzglabāšana dūņu krātuvēs Vārnukrogā vairs netiks veikta.
"Informējam, ka, ievērojot Valsts vides dienesta Atļauju pārvaldes izsniegtās B kategorijas piesārņojošās darbības atļaujas Nr.RI19IB0008 nosacījumus, traucējošu smaku izplatības ierobežošanai, pavasara-vasaras-rudens periodā (no aprīļa līdz oktobrim ieskaitot) tiek veikta smaku neitralizējoša līdzekļa izsmidzināšana virs dūņu krātuves Nr.061 Vārnukrogā, kā arī neapstrādāto dūņu izkraušanas laikā," norāda “Rīgas ūdens”.
Uzņēmums skaidro, ka "ņemot vērā notekūdeņu plūsmas diennakts svārstības, notekūdeņu attīrīšanas procesā saražoto notekūdeņu dūņu daudzums ir mainīgs". Dūņu pārvadāšanu no BAS “Daugavgrīva” teritorijas uz dūņu laukiem un dūņu krātuvēm "Rīgas ūdens" veic pēc nepieciešamības, sekojot līdzi smaku koncentrācijas monitoringa iekārtas datiem.
"Ņemot vērā nepieciešamību nodrošināt notekūdeņu attīrīšanas tehnoloģisko procesu nepārtrauktību, nav iespējams organizēt notekūdeņu dūņu pārvadājumus pēc noteikta grafika un savlaicīgi informēt pašvaldību par iespējamu traucējošu smaku izplatību," skaidro "Rīgas ūdens".
Tāpat uzņēmums informē, ka ir uzsākta iepirkumu procedūra papildus smaku neitralizējošā līdzekļa "POLIFLOCK BIO X2" iegādei, ar kuru paredzēts veikt papildus smidzināšanu 2 reizes ar 10 dienu intervālu.
Konteksts
Jau ziņots, ka Mārupes novada pašvaldība ir saņēmusi iedzīvotāju sūdzības, ka, iestājoties siltajam laikam, no SIA “Rīgas ūdens” bioloģiskās attīrīšanas stacijas “Daugavgrīva” dūņu laukiem un dūņu krātuvēm “Vārnukrogs 2104” izplatās traucējoša kanalizācijai raksturīga smaka Spilvē, Babītē un Mežārēs, Babītes pagastā.
Pašvaldība nekavējoties par šo situāciju informēja Valsts vides dienestu un, saskaņā ar Ministru kabineta noteikumu Nr.724 “Noteikumi par piesārņojošas darbības izraisīto smaku noteikšanas metodēm, kā arī kārtību, kādā ierobežo šo smaku izplatīšanos” 18. punktu, 15., 19. un 20. maijā Valsts vides dienests veica pārbaudes un konstatēja, ka sūdzības ir pamatotas.
Traucējoša smakas izplatība vairākkārt tika konstatēta Gravas ielas posmā līdz Riekstu ielai un Dzilnīšu, Dzegužu, kā arī Vizbuļu ielas apkārtnē. Tāpat apstiprinājās informācija, ka smaka izplatās no SIA “Rīgas ūdens” bioloģiskās attīrīšanas stacijas “Daugavgrīva” dūņu laukiem un dūņu krātuvēm “Vārnukrogs 2104” Jūrmalā.
Ņemot vērā konstatētos vides normatīvo aktu pārkāpumus un operatora darbības izraisīto traucējošo smaku, kas rada būtiskas negatīvas izmaiņas gaisa kvalitātē un būtiski traucē cilvēku labsajūtai konkrētajā teritorijā, operatoram izdots rīkojums nekavējoties veikt pasākumus traucējošās smakas pārtraukšanai.
Saskaņā ar likuma "Par piesārņojumu" 4. panta 4. punktu un Vides aizsardzības likuma 21. panta pirmās daļas 5. punktu dots uzdevums SIA “Rīgas ūdens” sniegt informāciju Valsts vides dienesta Lielrīgas reģionālajā vides pārvaldē un skaidrot radušos situāciju, kā arī veikt nepieciešamos pasākumus smakas likvidēšanai.
Papildus pašvaldība aicināja SIA “Rīgas ūdens” turpmāk, ja veidojas situācijas, kad ir iespējama traucējošu smaku izplatība apdzīvoto teritoriju virzienā no bioloģiskās attīrīšanas stacijas “Daugavgrīva”, operatīvi informēt pašvaldību, lai tālāk varam sniegt informāciju novada iedzīvotājiem.