Abonē 2025. gadam ar atlaidēm līdz 57% un saņem garantētas dāvanas 55€ vērtībā!

Abonēt žurnālu
"My feed" ir kritisks pētījums par sociālo tīklu algoritmu varu pār mums.

Voldemāra Johansona jaundarbu "My feed" atklāšana

10.jūnijā pulksten 13.00 Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra galerijā Kaļķu ielā 16 tika atklāta ceturtā galerijas ekspozīcija, kas vecpilsētas viesiem ...

Kultūra

FOTO: Johansons radījis unikālas vizualizācijas, ar kurām aicina pretoties algoritmu kontrolei

Kultūras nodaļa

Jauns.lv

10.jūnijā Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra galerijā Kaļķu ielā 16 atklāta ceturtā galerijas ekspozīcija, kas vecpilsētas viesiem dāvā iespēju aplūkot Voldemāra Johansona jaundarbu "My feed", jeb "Mana barotne".

FOTO: Johansons radījis unikālas vizualizācijas, a...

Izstādes kurators Igors Gubenko, aprakstot mākslas darbu, norāda, ka "My feed" ir kritisks pētījums par sociālo tīklu algoritmu varu pār mums. Angļu vārds feed apzīmē informācijas plūsmu, ko lietotāji saņem savā soctīklu profilā. Nerimstoša jauna satura padeve līdzinās barotnei, kurai mēs esam piesieti ar ieraduma un brīžiem atkarības spēku.

Lai pretotos mums nezināmu algoritmu kontrolei, Johansons rada pats savu algoritmu, kas pamatojas datortomogrāfijas attēlveides principā. No neskaitāmiem statiskiem attēliem, kas iegūti no sociālā tīkla fīdā padotajiem video, tiek radīts apjomīgs visums - līdzīgi kā datortomogrāfijā ķermeņa telpisku vizualizāciju iegūst no vairākiem plakaniem attēliem.

Ekrānā redzamā psihedēliskā plūsma vizualizē skatiena "lidojumu" cauri savstarpēji pārklātu soctīkla stopkadru biezoknim. Dzīvespriecīgi hipnotiskais vizuālais risinājums apvieno soctīklu saturam raksturīgo pozitīvismu ar kritisku refleksiju par nebeidzama vizuālā pārsātinājuma radītu pārslodzi un neomulīgu tukšuma sajūtu.

Voldemāra Johansona "My feed" Čehova teātra galerijā būs apskatāms līdz rudenim, simboliski ievadot arī teātra jaunās sezonas vadmotīvu - mīlestība -, kas caurvīs nākamos lielās formas iestudējumus. Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris turpina runāt par tēmām, kas šodienas sabiedrībai ir aktuālas un nereti arī sāpīgas, aicinot uz iejūtīgu iedziļināšanos un kopīgu dialogu. Vienlaikus teātris atgādina, ka mākslas valoda runā visās pasaules valodās, nenovelkot robežas starp runātāju un klausītāju. Arī Čehova teātra galerija, kas regulāri piedāvā arvien jaunas laikmetīgās mākslas pieejamību plašākai publikai, ir veids, kā teātris sarunājas ar savu skatītāju vai ikdienas garāmgājēju. Galerijas izveides idejas autore ir režisore un Čehova teātra mākslinieciskās stratēģijas vadītāja Laura Groza, kura norāda: "Man ir prieks, ka Čehova teātris un tā galerija turpina rūpēties par laikmetīgās mākslas atrādīšanu pilsētvidē. Skatītāju nekad netrūkst, un nereti tieši galerija palīdz pilsētas viesiem uzzināt, ka aiz fasādes atrodas arī teātris, kurā arī ir vērts ielūkoties. Šobrīd tiek atklāta jau ceturtā izstāde, un daudzi turpinājumi vēl sekos."