Skaistkalnē godinās svēto mocekli Tomasu Moru – tiesu aizgādni
foto: Shutterstock
Novadu ziņas

Skaistkalnē godinās svēto mocekli Tomasu Moru - tiesu aizgādni

Ziņu nodaļa

Jauns.lv

Pasaulē un likumsakarīgi arī Latvijā 21.jūnijā visas kristīgās tautas atzīmē Svētā Tomasa Mora (lat. Sv.Thomas Morus) baznīcas mocekļa piemiņas dienu.

Skaistkalnē godinās svēto mocekli Tomasu Moru – ti...

Svētais Tomass Mors (1478 – 1535) pēc sava aicinājuma bija garīdznieks, taču, būdams dzimis advokāta ģimenē, apguva jurisprudenci un kļuva par tiesību zinātņu profesoru, sākotnēji strādājis par advokātu, tad ieņēmis arī tiesneša amatu, bet vēlāk kļuvis pat par Anglijas karalistes kancleru.

Svētais Tomass Mors ir viens no atzīstamākajiem Eiropas humānisma tiesību attīstības aizsācējiem, kas pēc laikabiedru apgalvojumiem, ir bijis nelokāms cīnītājs pret ikvienu mēģinājumu aizskart cilvēktiesības.

Eiropas Savienības Tiesa godina šo diženo Eiropas humānistu, izrādot viņam cieņu. Svētā Tomasa Mora vārdā ir nosaukta viena no Eiropas Savienības Tiesas ēkām.

Kristīgās baznīcas tradīcijā Svētais Tomass Mors ir visu tiesnešu, advokātu un prokuroru debesu aizbildnis, kas arī šodienā, Dieva priekšā, iestājas par tiesu varas pārstāvju vajadzībām.

Kā ikviena valsts varas joma mūsu valstī, arī tiesu vara šodienā piedzīvo zināmus izaicinājumus gan tiesību normu attīstībā, gan arī šo normu piemērošanā, it īpaši jautājumos, kas skar mūsu nācijas un visas Eiropas savienības iedzīvotāju pamattiesības.

Skaistkalnes Romas katoļu draudze aicina ikvienu tiesu varas pārstāvi 2024. gada 21. jūnijā plkst.14:00 uz Dievkalpojumu (Svēto Misi) lai, pieminot Svēto Tomasu Moru, īpaši lūgtu Dievam visas nepieciešamās svētības tiesu, prokuratūras un advokatūras darbiniekiem viņu profesionālajā darbībā.

Pēc Dievkalpojuma būs sadraudzības pusdienas turpat pie baznīcas.

Tomass Mors

Tomass Mors (angļu: Thomas More; 1478. gada 7. februāris—1535. gada 6. jūlijs) bija angļu valsts darbinieks, rakstnieks, filozofs un pazīstams renesanses humānists. Romas Katoļu baznīcas un Anglikāņu baznīcas svētais. Mors bija reformācijas pretinieks.

Dzimis Londonā tiesneša Džona Mora ģimenē. Pirmo izglītību viņš ieguva Svētā Antonija skolā. Divpadsmit gadu vecumā Mora tēvs viņu nodeva pāža dienestā galmā pie Kenterberijas kardināla, kurš bija humānisma atbalstītājs un atstāja lielu ietekmi uz Moru. Redzot Mora potenciālu, kardināls rekomendēja Tomasu studijām Kenterberijas koledžā Oksfordas Universitātē. Šeit viņš sākotnēji apguva filozofiju, bet vēlāk studēja jurisprudenci. 1494. gadā Mors atstāja Oksfordu, lai uzsāktu advokāta gaitas Londonā.

Laika posmā no 1499. līdz 1504. gadam Mors sāka pastiprināti interesēties par teoloģiju un domāja par atteikšanos no jurista karjeras par labu garīdzniecībai. Ilgāku laiku viņš dzīvoja kopā ar mūkiem un nodevās garīgajiem vingrinājumiem kopā ar viņiem. Pēc ilgākas svārstīšanās viņš tomēr izvēlējās valsts darbinieka karjeru un 1504. gadā ievēlēts parlamentā. Visu atlikušo mūžu viņš turpināja ievērot mūkiem atbilstošu askētisku dzīvesveidu un daudz laika veltīja lūgšanām.

Pēc ievēlēšanas parlamentārā 1510. gadā viņu iecēla par vienu no Londonas jaunākajiem šerifiem. No 1517. gada karaļa Slepenās padomes loceklis. 1521. gadā viņu iecēla par bruņinieku (seru). No 1523. gada aprīļa līdz 1523. gada augustam ieņēma Kopienu palātas priekšsēdētāja amatu. No 1525. gada decembra līdz 1529. gada novembrim Lankasteras hercogistes kanclers. Pēdējais amats, ko viņš ieņēma, bija visas Anglijas Karalistes kanclera amats, kurā viņu iecēla 1529. gadā. Iemesls viņa demisijai 1532. gadā bija nevēlēšanās zvērēt uzticību karalim kā jaunizveidotās Anglijas Baznīcas galvai, jo Mors bija pārliecināts katolis. Pēc ilgāka laika ieslodzījumā Moram piesprieda nāves sodu, nocērtot galvu. Pēc nāves iecelts svēto kārtā.