Vecāki pārdomās - atteikšanās no krievu valodas skolās rada citas problēmas
Nesen stājas spēkā grozījumi Izglītības likumā, kas paredz tiesības skolēniem, kuri apgūst vispārējo pamatizglītības programmu, jau šogad rakstveidā atteikties no krievu valodas kā otrās svešvalodas apguves. Iesniegums par atteikšanos no krievu valodas kā otrās svešvalodas apguves skolēna vecākiem jāiesniedz izglītības iestādei rakstveidā līdz 21. jūnijam.
Valters sociālajā platformā “X” mudina vecākus izmantot iespēju atteikties no iesāktās krievu valodas, kā otrās svešavalodas. “Mans bērns šo uzņēma kā milzīgu atvieglojumu," raksta Valters.
Gribētu mudināt vecākus izmantot iespēju atteikties no iesāktās krievu valodas, kā otrās svešavalodas. Likums to atļauj izdarīt līdz 21. jūnijam.
— Valters Ze Mitāns 🇺🇦 (@viuksmp) June 3, 2024
Mans bērns šo uzņēma kā milzīgu atvieglojumu.
Komentāros gan vecāki pauž, ka tas nemaz nav tik viegli. Maira raksta: “Mans bērns to būtu uzņēmis ar lielu atvieglojumu, ja vācu valodā nebūtu jāielec pie 7. klases. Paliks mācīties krievu valodu, jo privātskolotāju, kurš vasaras laikā piedzītu līmeni, es neatradīšu un arī pats bērns neatradīs motivāciju to darīt vasaras brīvlaikā.”
Tam piekrīt vēl viena “X” lietotāja sakot, ka dēls “neielēks” jaunas valodas apguvē, savukārt meita gan esot gatava uzsākt 7.klasi, apgūstot jaunu valodu.
Vēl kāds piekrīt, sakot, ka pastāv problēmas: “Pirmais - skolā var būt pieejama tikai viena izvēles svešvaloda un tad tā vairs nav izvēle. Otrais - skolēniem, kuri izvēlas sākt no nulles - nākas pievienoties mazākām klasēm, ļoti sarežģī stundu sarakstu. Tas ir - ja nepāriet visa klase.”
“Septembrī 9. klase. Arī apsveru, būtu no 0 jāmācās. Bet, uztrauc, kas notiks, kad vidusskolās, tehnikumos satiksies šie dažādie līmeņi. Info par tālāko nav. Baigi negribās izdarīt bērnam lāča pakalpojumu. Variants - 9.klasē pabeidz krievu valodu, tālāk pāriet uz citu,” norāda Silvija.
Tikmēr Sanita norāda vēl uz citām problēmām valodu apguvē “Saņēmām šādu ziņu no skolas. Mums ir cita problēma, ja beidzot skolā ir vācu valoda, vispār nav problēmu pa vasaru apgūt no nulles 6. klases līmenī. Bet uz vācu grupu var pāriet no krievu valodas, bet no franču valodas grupas, kas mūsējā - nē. “
Tikmēr Maija pauž cerību, ka pienāks laiks kad skolas piedāvās arī franču, spāņu vai skandināvu valodas.
Kā zināms, tiem bērniem, kuri šogad absolvēs 9. klasi un būs atteikušies no krievu valodas kā otrās svešvalodas apguves, pamatizglītības pakāpes noslēgumā izsniedzamās apliecības par vispārējo pamatizglītību sekmju izrakstā, mācību priekšmetā “Svešvaloda 2”, tiks norādīts vērtējums, kas noteikts pēc iepriekšējos mācību gados attiecīgajā priekšmetā iegūtajiem summatīvajiem vērtējumiem.
4., 5., 6., 7. vai 8. klases skolēnus, kuri atteiksies no krievu valodas apguves, pārcels nākamajā klasē bez vērtējuma mācību priekšmetā “Svešvaloda 2”.
Pārējiem skolēniem, kuri ir uzsākuši un vēlas turpināt apgūt krievu valodas kā otrās svešvalodas zināšanas, šāda iespēja būs jānodrošina līdz pamatizglītības pakāpes noslēgumam, bet ne ilgāk kā līdz 2029./2030. mācību gada beigām.
Pārējiem skolēniem, kuri ir uzsākuši un vēlas turpināt apgūt krievu valodas kā otrās svešvalodas zināšanas, šāda iespēja būs jānodrošina līdz pamatizglītības pakāpes noslēgumam, bet ne ilgāk kā līdz 2029./2030. mācību gada beigām.