Daugavpils domei nākas turpināt iepirkt Baltkrievijas un Krievijas tehniku un rezerves daļas
Daugavpils dome aizliegumā iepirkt Baltkrievijas un Krievijas preces, ko pašlaik skata parlamentārieši, aicina neiekļaut sabiedriskā transporta rezerves daļas, informēja pašvaldībā.
Vietvara ir vērsusies Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā, paužot savu viedokli par Publisko iepirkumu likuma un Sabiedrisko pakalpojumu sniedzēju iepirkumu likuma grozījumu likumprojektiem, kas paredz aizliegumu izmantot Krievijas un Baltkrievijas izcelsmes preces un pakalpojumus.
Pašvaldība vēstulē uzsver, ka ar likumprojektā paredzētiem ierobežojumiem tiks būtiski ietekmēta pašvaldības autonomo funkciju izpilde, jo sabiedriskā transporta pārvadājumu nodrošināšanai SIA "Daugavpils satiksme" vēsturiski izmanto Krievijā ražotos tramvaju vagonus, kā arī vēsturiski ir izmantojusi bijušajā Padomju Savienības telpā saražoto tehniku un rezerves daļas.
"Nosakot pilnīgu atteikšanos no Krievijas Federācijas un Baltkrievijas Republikas izcelsmes precēm un pakalpojumiem, tirgū neesot analogām rezerves daļām, uzņēmums nespēs nodrošināt sabiedriskā transporta pakalpojumu ar šo transporta veidu," apgalvo pašvaldībā.
Pilsētā pašlaik sabiedriskā transporta pakalpojumu nodrošināšanā tiek izmantoti no 1973. līdz 2023.gadam ražotie tramvaji.
Pašvaldībā apgalvo, ka, lai nodrošinātu veco tramvaju vagonu, kas bija izbūvēti Padomju Savienībā, kā arī Krievijā, ekspluatācijas drošības prasības, kapitālsabiedrība ir spiesta izmantot iepriekš iegādātās detaļas no Krievijas un Baltkrievijas rūpnīcām. Lai gan "Daugavpils satiksme" nepārtraukti meklējot alternatīvos risinājumus, daudzas rezerves daļas neesot iespējams aizstāt ar Eiropas Savienības (ES) ražotām rezerves daļām.
Kā risinājumu situācijai pašvaldība norāda uz nepieciešamību paredzēt izņēmumus no likumprojektos paredzēto tiesību normu izpildes, nosakot, ka "pasūtītājs, sagatavojot iepirkumu, izvirza prasību pretendentam nodrošināt, lai pasūtījuma izpildē netiktu ietvertas Krievijas Federācijas un Baltkrievijas Republikas izcelsmes preces un pakalpojumi.
"Daugavpils satiksme", attīstot videi draudzīga sabiedriskā transporta infrastruktūru, ES fondu 2014.-2020.plānošanas periodā īstenoja apjomīgus investīciju projektus par kopējo summu vairāk nekā 73 miljoni eiro ar mērķi veicināt videi draudzīga sabiedriskā transporta izmantošanu un pasažieru skaita pieaugumu tajā. Domē apgalvo, ka, "neparedzot saprātīgo izņēmumu izstrādātajos likumprojektos, uzņēmums būs spiests pakāpeniski samazināt sabiedriskā transporta pakalpojuma nodrošināšanā izmantojamā ritošā sastāva skaitu, nonākot līdz situācijai, ka tā rīcībā nebūs pieejams pietiekošs ritošais sastāvs, ar kuru nodrošināt pašvaldībai deleģētās autonomās funkcijas".
Jau ziņots, ka Saeimā nonākuši opozīcijā esošās Nacionālās apvienības (NA) deputātu sagatavotie grozījumi Publisko iepirkumu likumā un Sabiedrisko pakalpojumu sniedzēju iepirkumu likumā, kas paredz aizliegt publiskajos iepirkumos Krievijas un Baltkrievijas preces un pakalpojumus.
NA priekšlikums paredz likumā nostiprināt prasību pasūtītājam, sagatavojot iepirkumu, nodrošināt, lai pasūtījuma izpildījumā netiktu ietvertas Krievijas un Baltkrievijas izcelsmes preces un pakalpojumi.
Iecerēts, ka grozījumi stātos spēkā nākamā gada 1.janvārī.
Opozīcijas deputāti likumprojekta anotācijā skaidro, ka, neraugoties uz Krievijas brutālo karu Ukrainā, kā arī Baltkrievijas atbalstu agresorvalstij, Latvijā publiskajā iepirkumā joprojām ir sastopamas Krievijas un Baltkrievijas izcelsmes preces un pakalpojumi. Tas nozīmējot, ka ar publiskā iepirkuma starpniecību Krievija iegūst līdzekļus, ko izmantot agresijai pret Ukrainu finansēšanai, pauž NA.