Kanalizācijā izmesto izsmēķu paliekas var nonākt cilvēku organismā
Izrādās, ka lielākā daļa smēķētāju zina un piekrīt, ka izsmēķi ir atkritumi, kas rada vides piesārņojumu, taču tikai piektdaļai rūp, kur tie tiek izmesti.
Tā liecina nesen veiktā "Latvijas Zaļā punkta" aptauja. Cik tad liela problēmu rada izsmēķu radītais piesārņojums? To skaidro “360TV ZIŅneši”.
Sākusies kampaņa “Izsmēķis - mīna ar laika degli”, lai vērstu sabiedrības uzmanību, kur tad nonāk šie izsmēķi.
Kaspars Zakulis, AS “Latvijas Zaļais punkts” vadītājs stāsta: “Katru gadu Latvijā tiek izsmēķēti 2 miljardi cigarešu, tas nozīmē, ka tad paliek pāri tikpat liels apjoms izsmēķu.
Publiskajās vietās tiek izsmēķēti aptuveni 38%. Mēs rēķinājām, ka tas nozīmē 118 tonnas izsmēķu nonāk kaut kur. Labākajā gadījumā atkritumu urnā un poligonā, bet sliktākajā gadījumā tās nonāk zemē.”
Viens izsmēķis sadalās aptuveni 10 gadu laikā – 98% tas sastāv no plastmasas. Būtiski, ka tos nedrīkst izmest kanalizācijā, jo tad izsmēķis nonāk notekūdeņos, kur kaitīgās vielas - arsēns, svins, mikroplastmasa izdalās un tālāk nonāk Baltijas jūrā.
Kaitīgās vielas, sajaucoties ar citu barību, apēd mazākas zivis, mazākas zivis apēd lielākas zivis, bet kas apēd lielās zivis - mēs. Kaitīgās vielas ietekmē mūsu, dzīvnieku un jūras organismu hormonālo balansu.
Vairāk skaties video!