Bīstamā draudzība internetā - kā runāt ar bērnu un kā rīkoties, ja bērns piedzīvojis pavedināšanu internetā
Kā vecākiem, bērnu uzticības personām un speciālistiem, kuri strādā ar bērniem, rīkoties gadījumos, kad bērns saskāries ar pavedināšanu internetā.
Pavedināšana (grooming) ir draudzīgu attiecību izveidošana ar bērnu vai bērna ģimenes locekļiem, lai mazinātu bērna pretestību gadījumos, kad draugs, paziņa, radinieks vai svešinieks vēlas iesaistīt viņu seksuāla rakstura aktivitātēs. Seksuāla rakstura aktivitātes izpaužas kā:
- sarunas par seksuālām tēmām;
- pamudināšana uz seksuāla rakstura darbībām vai seksuālām attiecībām;
- seksuāla rakstura materiālu (fotogrāfiju, attēlu, video vai saišu) nosūtīšana;
- pamudināšana vai piespiešana izgatavot kailfoto vai izgatavot fotogrāfijas, kur redzamas intīmās ķermeņa daļas;
- pamudināšana vai piespiešana kādam pārsūtīt izgatavoto kailfoto vai izgatavot fotogrāfiju, kur redzamas intīmās ķermeņa daļas;
- pamudināšana vai piespiešana ieslēgt video un izģērbties vai atkailināt savas intīmās ķermeņa daļas;
- pamudināšana vai piespiešana ieslēgt video un aizskart savas intīmās ķermeņa daļas;
- pamudināšanas vai piespiešana ieslēgt video, kur internetā redzams, ka kāds izģērbjas, atkailina vai aizskar savas intīmās ķermeņa daļas.
Kur un kā parasti notiek pavedināšana internetā
Visbiežāk pavedināšanas nolūkos bērni tiek uzrunāti sociālajos tīklos, ziņojumapmaiņu programmās, tiešsaistes spēļu čatos, video straumēšanas saziņas platformās. Nereti no sociālajiem tīkliem bērns tiek aizvilināts uz mazāk kontrolētām platformām, lai tur īstenotu nodomu veikt likumpārkāpumu pret bērnu. Diemžēl nereti bērnu pavedinātāji uzrunātos bērnus mudina iesaistīt arī jaunākos brāļus un māsas, fotografēt vai filmēt kailus un nosūtīt attēlus. Tā internetā nonāk daudzu bērnu kailfoto, un viņi pat nenojauš, ka ir kļuvuši par upuriem pavedināšanai internetā.
Kas būtu jāiemāca bērnam, lai pasargātu no pavedināšanas internetā
Izskaidrojiet bērnam, ko nozīmē pavedināšana internetā, kā arī pārrunājiet rīcības plānu, kā rīkoties gadījumā, ja viņš saskartos ar nepatīkamu vai pretlikumīgu saturu vai darbībām internetā.
- 1. Atgādiniet bērnam, ka ne visi internetā atklāj savu īsto identitāti un sniedz patiesu informāciju. Informējiet bērnu, ka cilvēki, dažādu nolūku vadīti, var slēpt savu patieso identitāti (piemēram, vārdu, vecumu, dzimumu) un sniegt nepatiesu informāciju (piemēram, par dzīvesvietu, par nodarbošanos). Reizēm cilvēki slēpj savu patieso identitāti un sniedz nepatiesu informāciju, lai maldinātu kādu un nodarītu viņam pāri. Palīdziet bērnam saprast, cik vienkārši ir internetā noslēpt savu patieso identitāti, kā arī palīdziet bērnam apzināties, ka internetā saņemtā informācija ir jāizvērtē kritiski, nevar visam ticēt.
- 2. Izstāstiet bērnam, ka arī internetā ir cilvēki, kuri nodara pāri citiem. Informējiet bērnu, ka internetā tāpat kā reālajā dzīvē ir cilvēki, kuri rīkojas nepieņemami (piemēram, apsaukājas, pārsūta dažādus nepatīkamus materiālus). Reizēm šāda cilvēku rīcība nodara pāri citiem, sāpinot viņus. Palīdziet bērnam saprast, kas ir nepatīkama un pretlikumīga informācija internetā.
- 3. Pārrunājiet ar bērnu, ka ir rūpīgi jāizvērtē, ar kādu informāciju viņš dalās internetā. Informējiet bērnu, ka nevajadzētu dalīties ar personiska rakstura informāciju (piemēram, atrašanās vietu, fotogrāfijām vai video no savas dzīvesvietas, privātām fotogrāfijām). Reizēm kāds var izmantot ļaunprātīgi internetā ievietotu personiska rakstura informāciju, uzrunājot bērnu ar mērķi nodarīt viņam pāri. Palīdziet bērnam apzināties, ka, ievietojot personīgu informāciju internetā, jārēķinās ar sekām, kas var ietekmēt viņu un citus.
- 4. Izstrādājiet rīcības plānu gadījumiem, ja bērns saskarsies ar nepatīkamu vai pretlikumīgu informāciju un darbībām internetā. Informējiet bērnu, ka viņš var internetā piedzīvot situācijas, kas var izraisīt apjukumu un dažādas nepatīkamas emocijas (piemēram, bailes, kaunu, vainas izjūtu). Izstāstiet bērnam, kā rīkoties gadījumos, kad viņš piedzīvojis nepatīkamas vai pretlikumīgas situācijas.
- 5. Atgādiniet bērnam, ka viņš vienmēr var nākt pie jums, kad ir nepieciešams atbalsts vai palīdzība. Informējiet bērnu, ka viņš var runāt ar jums, kad viņam ir nepieciešams atbalsts un palīdzība. Atgādiniet bērnam, ka viņš vienmēr var stāstīt jums par gadījumiem, kad kāds internetā izraisa viņam apjukumu vai dažādas negatīvas emocijas.
Kā runāt ar bērnu, kurš piedzīvojis pavedināšanu internetā
- Iedrošiniet bērnu runāt par piedzīvoto. Ja jums ir informācija, ka bērns, iespējams, saskāries ar nepatīkamu vai pretlikumīgu situāciju internetā, bet nevēlas par to runāt, atgādiniet, ka viņš var vērsties pie jums vienmēr, kad piedzīvo kaut ko satraucošu. Informējiet bērnu, ka esat gatavs viņu uzklausīt un atbalstīt, kā arī vēlaties palīdzēt atrisināt situāciju, kurā viņš ir nonācis. Nespiediet bērnam runāt par notikušo, bet esat gatavs sarunai, kad bērns pie jums vērsīsies.
- Piemēri. Es redzu, ka tevi kaut kas satrauc, vai es varu palīdzēt?/Atceries, es vienmēr esmu šeit, lai tev būtu līdzās un palīdzētu./Vai vari man pastāstīt, kas tevi satrauc?
- Piemēri. Es redzu, ka tev ir grūti pastāstīt par notikušo. /Es esmu līdzās, lai uzklausītu tevi./Vai vari man pastāstīt, kas ir noticis?
- Piemēri. Tu neesi vainīgs notikušajā./Es redzu, ka tu esi apjucis./Es dzirdu, ka tev ir kauns, bail runāt par...
- Piemēri. Es redzu, ka tev bija grūti runāt par piedzīvoto./Es priecājos, ka tu tomēr atnāci pie manis un izstāstīji.
- Piemēri: Es vēlētos kopā ar tevi apskatīties materiālus (piemēram, video, audio, foto, sarakstes), par kuriem tu man pastāstīji, un kopā ar tevi šos materiālus saglabāt. Tie var būt nepieciešami policijai, lai atrastu cilvēku, kurš pret tevi veica nelikumīgas darbības.
- Piemēri: Tas, par ko tu man pastāstīji, liecina, ka kāds tev ir vēlējies nodarīt/ nodarījis pāri. Par notikušo es pastāstīšu policijai un parādīšu materiālus, kurus mēs saglabājām.
Kur vērsties pēc palīdzības gadījumos, kad bērns piedzīvojis pavedināšanu internetā
Kad bērns jums pastāstījis par to, ka, iespējams, viņš ir pavedināts internetā
- Nepieciešamības gadījumā jūs varat saņemt atbalstu, zvanot Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas uzticības tālrunim 116111, rakstot uzticibastalrunis.lv lapā vai mobilajā lietotnē “Uzticības tālrunis”.
- Par konstatēto likumpārkāpumu jums jāsazinās ar Valsts policiju, zvanot uz Valsts policijas palīdzības tālruni 110 vai vēršoties jebkurā Valsts policijas iecirknī.
- Neskaidrību gadījumā varat atrast papildu informāciju vietnē drossinternets.lv un manadrosiba.lv vai aizpildīt testu un novērtēt bērna draudzību internetā.
Uzzināt vairāk: