Sabiedrība
2024. gada 16. maijs, 14:33

Starp VDD aizturētajiem spiegiem ir Krievijas karoga vicinātāja Dubjago māte

Ziņu nodaļa

Jauns.lv

Šā gada 13. maijā Valsts drošības dienests (VDD) aizturējis divas personas aizdomās par neizpaužamu ziņu vākšanu nolūkā tās nodot Krievijas specdienestiem.

Kriminālprocess pret personām tika sākts šā gada 2. maijā saskaņā ar Krimināllikuma 85. panta pirmo daļu, proti, par neizpaužamu ziņu vākšanu nolūkā tās nodot ārvalstij vai ārvalstu organizācijai tieši vai ar citas personas starpniecību. Kriminālprocesa ietvaros VDD ir veicis kriminālprocesuālās darbības vairākos objektos Rīgā un tās apkaimē.

Kā liecina VDD izmeklēšanas laikā iegūtā informācija, personas nelikumīgi vāca un Krievijas specdienestiem nodeva neizpaužamas ziņas par citām personām, kuras Latvijā tiek turētas aizdomās par spiegošanu un kurām ir piemērots drošības līdzeklis - apcietinājums.

Viena no aizturētajām personām ir par spiegošanu Krievijas labā jau iepriekš apsūdzētais Sergejs Sidorovs. Tikmēr Krievijā bāzēto aktīvistu “Telegram” grupās tiek plaši apgalvots, ka otra aizturētā persona ir Svetlana Dubjago – savulaik dienesta redzeslokā nonākušā Aleksandra Dubjago māte.

Aleksandrs Dubjago 2022. gadā 9. maijam veltīto norišu laikā pie tolaik vēl nenojauktā PSRS pieminekļa Pārdaugavā vicināja Krievijas karogu. Dubjago tika aizturēts, pret viņu tika sākts kriminālprocess, taču 2023. gada janvārī tas tika izbeigts. Par Svetlanas Dubjago aizturēšanu ziņo arī no Rīgas uz Maskavu vēl pirms kara aizbraukušais propagandists Aleksejs Stefanovs.

Saskaņā ar Kremļa “žurnālista” versiju – Dubjago māte Sidorovam nodevusi naudu, kas saņemta no viņa māsas Krievijā. Tā esot paredzēta advokātam un māsa izmantojusi laiku, kad Dubjago, kā raksta Stefanovs, ārstējusies Krievijā.

Šā gada 15. maijā abām aizdomās turētajām personām kā drošības līdzeklis ir piemērots apcietinājums, informē VDD. Patlaban dienests turpina izmeklēšanu un sniegs papildu informāciju par tās gaitu atbilstoši kriminālprocesa virzībai. VDD atgādina, ka neviena persona nav uzskatāma par vainīgu, kamēr tās vaina nav atzīta likumā noteiktajā kārtībā.