Latvijas iedzīvotāji turpina izmest mežā vecas auto riepas, nedomājot par sekām
Auto riepu sadalīšanās laiks ir vairāk nekā simts gadu, un visu šo laiku dabā izmesta auto riepa var izdalīt kaitīgas vielas, piesārņojot augsni un gruntsūdeņus.
Tieši tāpēc nolietotās auto riepas klasificējamas kā videi kaitīgi atkritumi. "Eco Baltia vide" direktors Andris ziemelis atzīst, ka pēdējos gados Latvijā būtiski samazinājušies nolietoto riepu krājumi, tā dēvētais "vēsturiskais riepu uzkrājums" (arī vecās, sliktās un pārstrādei nederīgās riepas), taču situāciju joprojām nevar uzskatīt par normālu lielā mežos izmesto riepu daudzuma dēļ, informē "Latvijas Avīze".
AS "Latvijas valsts meži" nesen informēja, ka pērn valsts mežos savāktajās 1724 tonnās atkritumu izmesto auto riepu īpatsvars bija 16% - tas ir vairāk nekā 250 tonnas. Aizvadītajā Lielajā talkā Rīgā dalībnieki savākuši vairāk nekā 700 nolietotu riepu. Pašvaldībām piederošā "ZAAO" sabiedrisko attiecību vadītāja Dina Lukaševiča-Lāce teic, ka Latvijas tiesiskais regulējums attiecībā uz riepām kā bīstamiem atkritumiem ir visai stingrs, tomēr prakse rāda, ka tas nav pietiekams, lai stimulētu riepu otrreizēju izmantošanu un reālu pārstrādi.
Lukaševiča-Lāce uzsver, ka iedzīvotājiem nav pietiekams izpratnes līmenis jautājumā par nolietotu riepu ietekmi uz vidi un veselību. "Nepieciešama stingrāka negodprātīgu riepu utilizatoru uzraudzība un sankciju piemērošana tiem, kas pārkāpj noteikumus. Varētu, piemēram, ieviest atlaides vai nodokļu atvieglojumus kompānijām, kas izrāda atbildību riepu utilizēšanā," norādīja "ZAAO" eksperte.