Pavasara vēstneši, Sahāras tuksneša putekļi un temperatūras rekordi; kā līdz šim pagājis aprīlis?
foto: Zane Bitere/LETA
Gaiļbiksītes Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā.
Sabiedrība

Pavasara vēstneši, Sahāras tuksneša putekļi un temperatūras rekordi; kā līdz šim pagājis aprīlis?

Ziņu nodaļa

Jauns.lv

Aprīļa otrās dekādes pirmā puse bija siltāka par klimatisko normu, bet otrā puse - aukstāka, nu vietām īslaicīgi ir izveidojusies plāna sniega sega, informē Latvijas Vides ģeoloģijas un metroloģijas (LVĢMC).

Pavasara vēstneši, Sahāras tuksneša putekļi un tem...

Aprīļa otrā dekādē vidējā gaisa temperatūra Latvijā bija +5,8°C, kas ir 0,1 °C virs dekādes normas. Dekādes minimālā gaisa temperatūra -3,3 °C tika novērota 20. aprīlī Daugavpilī, bet maksimālā gaisa temperatūra +16,4 °C tika novērota 12. aprīlī Rīgā.

Aprīļa otrās dekādes pirmā puse bija siltāka par klimatisko normu, bet otrā puse – aukstāka. Dekādes beigās vietām īslaicīgi izveidojās plāna sniega sega.

Kopējais nokrišņu daudzums Latvijā aprīļa otrajā dekādē bija 19,9 mm, kas ir 63% virs dekādes normas (12,2 milimetri). Visvairāk nokrišņu (42,7 milimetri) bija Pāvilostā, bet vismazāk Jelgavā – 4,0 milimetri. Vidēji Latvijā aprīļa 2. dekādē bija 3,7 diennaktis ar nokrišņu daudzumu vismaz viens milimetrs. Visvairāk šādu diennakšu bija Zīlānos - sešas diennaktis, bet vismazāk Dobelē un Jelgavā - viena diennakts.

Vidējais relatīvais gaisa mitrums Latvijā aprīļa 2. dekādē bija 80% - no 75% Rīgā līdz 87% Ventspilī. Visstiprākās vēja brāzmas (24,6 metri sekundē) tika novērotas 15. aprīlī Dobelē.

Dabā intensīvi turpinājās daudzu krūmu un koku sugu lapu plaukšana (kļavas, pīlādži, zirgkastaņas, platlapu liepas un citi). Dārzos sākušas ziedēt tulpes. Ziedēja agrās plūmju šķirnes un aprikozes, ziedus raisīja arī sakuras. 18. aprīlī Pilskalnes pagastā, 20. aprīlī Svitenes un Tērvetes pagastā sāka ziedēt ievas1.

Reģistrēti arī vairāki ļoti agri gājputnu atgriešanās gadījumi. 12. aprīlī Ādažu pagastā novērota lukstu čakstīte (atkārtots agrākais novērojums vēsturē), 14. aprīlī Babītes ezerā novērots melnais zīriņš, bet 16. aprīlī Mērdzenes pagastā - ceru ķauķis (agrākais novērojums vēsturē).

Zemnieki turpināja lauku sējas darbus, tika sēti vasaras kvieši un mieži, pupas, zirņi, auzas un citi kultūraugi.

Aprīļa 1. dekādes apskats

Aprīļa 1. dekādē vidējā gaisa temperatūra Latvijā bija +8,5°C, kas ir 4,6 °C virs dekādes normas. Dekādes minimālā gaisa temperatūra –2,8 °C tika novērota 4. aprīlī Alūksnē, bet maksimālā gaisa temperatūra +27,1 °C tika novērota 10. aprīlī Daugavpilī.

Jau pirmajās divās mēneša dienās tika sasniegti attiecīgi 19 un 12 jauni diennakts maksimālās gaisa temperatūras rekordi, tostarp arī jauni Latvijas diennakts rekordi, abi sasniegti Daugavpilī (1. aprīlī +23,0 °C un 2. aprīlī +23,1 °C). Uz pāris dienām gaisa temperatūra pazeminājās zem normas, taču dekādes otrajā pusē tā atkal paaugstinājās, sasniedzot arvien jaunus diennakts maksimālās gaisa temperatūras rekordus.

Dekādes pēdējās divās dienās tika sasniegti attiecīgi 18 un 20 jauni diennakts maksimālās gaisa temperatūras rekordi, tai skaitā Daugavpilī abās dienās jauni Latvijas diennakts rekordi – 9. aprīlī +26,2 °C un 10. aprīlī +27,1 °C. Īpaši jāuzsver, ka, piemēram, līdzšinējais 10. aprīļa diennakts maksimālās gaisa temperatūras rekords labots par 8 grādiem (iepriekšējais – +19,1 °C, Mērsrags un Rīga).

9. aprīlī tika sasniegti pirmie +25 grādi – 8 dienas agrāk kā līdzšinējais rekords (1999. gada 17. aprīlis). Arī 10. aprīlī sasniegtie +27 grādi ir visu laiku agrākais datums tik augstai gaisa temperatūrai.

Kopējais nokrišņu daudzums Latvijā aprīļa 1. dekādē bija 20,0 mm, kas ir 44% virs dekādes normas (13,9 mm). Visvairāk nokrišņu (59,3 mm) bija Daugavpilī, bet vismazāk Kuldīgā – 7,5 mm. Vidēji Latvijā aprīļa 1. dekādē bija 3 diennaktis ar nokrišņu daudzumu vismaz 1 mm. Visvairāk šādu diennakšu bija Alūksnē, Daugavpilī, Kolkā, Liepājā, Piedrujā, Ventspilī, Vičakos un Zosēnos - 4 diennaktis, bet vismazāk Ainažos, Dobelē, Jelgavā, Mērsragā, Rūjienā, Saldū, Skultē un Stendē – 2 diennaktis.

Gan dekādes sākumā, gan beigās Latviju sasniedza Sahāras tuksneša putekļi un pasliktinājās gaisa kvalitāte. Naktī no 2. uz 3. aprīli Daugavpilī nolija 34,7 mm nokrišņu, valsts austrumos tika novērots pērkona negaiss. Dekādes vidū daudzviet sniga. Bieži novērota migla.

Vidējais relatīvais gaisa mitrums Latvijā aprīļa 1. dekādē bija 83% – no 78% Rēzeknē, Rīgā un Zīlānos līdz 88% Kolkā un Ventspilī.

Visstiprākās vēja brāzmas (20,4 metri sekundē) tika novērotas 3. aprīlī Ventspilī.

Līdz ar ļoti silto laiku strauji turpinājās norises dzīvajā dabā. Vairākām krūmu un koku sugām saplauka lapas (ceriņi, bērzi), sāka ziedēt bērzi un kļavas. Pļavās ziedus sāk raisīt pienenes un gaiļbiksītes. Dārzos uzziedējušas narcises.1

Turpinājās gājputnu atgriešanās. Jauns rekords sasniegts Seivi ķauķim (1. aprīlis, Babītes ezers), iepriekšējo rekordu (2020.) apsteidzot par piecām dienām, apkakles strazdam (1. aprīlis, Lāde) un tītiņam, kas novērots Lauteros (2. aprīlī). Agri atgriezušās arī pirmās stepes lijas (8. aprīlis, Kalngales lauki).