Siguldas novadā tiks svinēta Lapu diena
foto: LETA
Ziedoša kļava
Novadu ziņas

Siguldas novadā tiks svinēta Lapu diena

Ziņu nodaļa

Jauns.lv/LETA

Maija pirmajā dienā Siguldas novada Mores pagasta "Kalna Vaizuļos" Rīgas Latviešu biedrības (RLB) Folkloras komisija aicina uz Lapu dienu ar daudzveidīgu kultūras programmu un talku, informēja Folkloras komisijas vadītāja Margita Poriete.

Siguldas novadā tiks svinēta Lapu diena...

Lapu diena ir mazāk zināma tradīcija Latvijā, bet tai ir tālas saknes Eiropas tautu agrārā kulta tradīcijās saistībā ar veģetatīvo spēku aktivizēšanu. Latviešu tradīcijās saistībā ar Lapu dienu ir savi ticējumi, piemēram, Lapu dienā gāja uz ozolu un nerunāja ne ar vienu cilvēku, un nestāstīja nevienam, kur ies. Vēl viens ticējums vēsta, ka Lapu dienā lapiņām vajag būt vismaz tik lielām kā peļu austiņām, tad būs laba vasara. Cits ticējums saka, ka Lapu dienā nedrīkst lauzt kokiem zarus, jo tad tie "asiņo" un nokalst.

"Kalna Vaizuļos" Lapu dienā, 1.maijā no plkst.11, varēs iepazīt seno saimnieku vēstījumu - stāstos un teikās par šo apkārtni, kā arī saglabātajos priekšmetos. Par pavasara talku tradīcijām, darba rīkiem un sadzīves priekšmetiem runās etnogrāfe Indra Čekstere.

Šajā dienā sētu rotās RLB Folkloras komisijas veidotie vides objekti Latvijas Etnogrāfiskajam brīvdabas muzejam - pavasara vēstneši putni un vardes. Figūras izgatavotas no tradicionāliem sadzīves priekšmetiem - groziem, paklājiem, maisiem. To radīšanai iedvesma gūta no skolotāja Jura Porieša bērnības atmiņu stāstiem "Kalna Vaizuļos", kur saimnieciskā dzīve bijusi iekļauta skaistā dabā - izteiksmīgā ainavā ar kalniem, lejām, lieliem, kupliem kokiem.

Viens no daudzajiem "Kalna Vaizuļu" senajiem ozoliem nu jau vairākus gadus ir dižkoka statusā. Nacionālā botāniskā dārza Dendrofloras nodaļas vadītājs Andrejs Svilāns atklās dižkoku nozīmi bioloģiskajā daudzveidībā un lauku sētu estētikā.