Vai produkta ražotājvalsts marķējumā jāizceļ, un kā nozaru speciālisti vērtē šo prasību?
Pircējiem, kuri atbalsta vietējo preci būs iespēja pārliecināties, ka produkts tiešām ir ražots Latvijā.
Sabiedrība

Vai produkta ražotājvalsts marķējumā jāizceļ, un kā nozaru speciālisti vērtē šo prasību?

Ziņu nodaļa

Jauns.lv

Lēmums par pārtikas preču marķēšanu, norādot valsti, kurā tas ražots, Saeimā otrajā lasījumā tika atbalstīts. Jomas eksperti skaidro, kā tas ietekmēs ražotāju, patērētāju un tirgotāju.

Vai produkta ražotājvalsts marķējumā jāizceļ, un k...

Jau ziņojām, ka Saeima ceturtdien, 29. februārī, otrajā lasījumā atbalstīja grozījumus Pārtikas aprites uzraudzības likumā kas paredz norādīt pārtikas preču ražotājvalsti to cenu zīmēs rakstveidā vai ar attiecīgās valsts karoga attēlu. Ja  produkts būs ražots Krievijā vai Baltkrievijā, informācija jānorāda tikai rakstveidā. 

Pārtikas uzņēmumu federācijas (LPUF) padomes priekšsēdētāja Ināra Šure portālam Jauns.lv skaidro, ka no pārtikas ražotāju viedokļa lēmums par ražotājvalsts norādi uz produktiem ir visnotaļ atbalstāms, uzsverot, ka tas ne tikai informē patērētāju par produkta izcelsmi, bet, iespējams, veicinās vietējo preču noietu tirgū. 

"Jau šobrīd daudzās tirdzniecības ķēdēs tirgotāji norāda produktu izcelsmes valsti. Šāds lēmums ir pozitīvs vietējiem ražotājiem, jo pircējiem, kuri atbalsta Latvijas preci, būs iespēja pārliecināties, ka produkts tiešām ir ražots šeit," sacīja Šure.

Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) pārstāve Ilze Meistere Jauns.lv norādīja, ka dienests veic regulāras pārbaudes pārtikas tirdzniecības vietās, tostarp pārbaudot arī pārtikas produktu marķējumu un pavaddokumentus. Piemēram, svaigiem augļiem un dārzeņiem - informācijai par to izcelsmi - jau patlaban ir jābūt norādītai patērētājiem redzamā vietā. Stājoties spēkā jaunajai prasībai, PVD pārliecināsies, vai to ievēro arī attiecībā uz citiem produktiem.

“Pārbaudes procesā viss noritēs līdzīgi kā līdz šim. Uz veikaliem mēs dodamies pēc noteikta plāna, tirdzniecības vietas, par kurām saņemam sūdzības, apmeklējam biežāk. Šis būs papildus punkts, ko mēs savās pārbaudēs vērtēsim,” skaidroja PVD pārstāve.

Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas (LPTA) izpilddirektors Noris Krūzītis portālam Jauns.lv norāda - no tirgotāju skata punkta šis jautājums joprojām ir diskutabls, jo tas ir papildu darbs un līdz ar to - papildu izmaksas. Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācija viennozīmīgi atbalsta Latvijas pārtikas ražotāju izcelšanu, bet skeptiski vērtē to, vai tiešām visiem produktiem izcelsmes valsts norādes uz cenu zīmēm ir nepieciešamas.

"Mēs, protams, vēlamies, lai pircējs saņemtu pēc iespējas detalizētāku informāciju par produktu, bet ne vienmēr ražotājvalsts atspoguļo to, ko pircējs vēlas uzzināt par produktu. Jāņem vērā, ka šobrīd jau visa informācija ir apskatāma uz produkta iepakojuma, un dublēt ražotājvalsti arī uz cenu zīmēm ne vienmēr ir racionāli," pārliecināts ir Krūzītis.

Krūzītis vērš uzmanību arī faktam, ka daudzos gadījumos tirgotāji paši nemaz nevar zināt, kas ir produkta ražotājvalsts: "Eiropas normatīvie akti nenosaka, ka visiem ražotājiem ir precīzi jānorāda ražotājvalsts, viņiem ir jānorāda atbildīgais, kas importē produktu, vai pēc kura pasūtījuma to ražo. Mūsuprāt, būtu nepieciešama papildu diskusija par to, ka paplašinām produktu loku, bet nevispārinām to uz visiem produktiem," pauž LPTA izpilddirektors.

Plānots, ka jaunie noteikumi stāsies spēkā no 15. maija.