Latvijā pieņemas spēkā gripas izplatība
Pagājušās nedēļas gripas, Covid-19 un citu akūtu augšējo elpceļu infekciju (AAEI) monitoringa rezultāti liecina par vidēji strauju gripas saslimstības pieaugumu.
Pagājušajā nedēļā monitoringā iesaistīto ģimenes ārstu praksēs ar akūtu augšējo elpceļu infekcijas simptomiem kopumā bija vērsušies 917 pacienti, no kuriem 319 pacientiem, balstoties uz tipisku klīnisko ainu, noteikta diagnoze gripa. Nedēļu iepriekš tādu bija 185.
Uz 100 000 iedzīvotāju Ventspilī reģistrēti 1180,7 saslimšanas gadījumi, Rīgā - 604,7, Liepājā - 429, Jūrmalā - 380,9, Jelgavā - 197,1, Daugavpilī - 169, Jēkabpils novadā - 116,5, Rēzeknē - 144,1, bet Valmieras novadā - 106,5 saslimšanas gadījumi.
Augstākā saslimstība pagājušajā nedēļā reģistrēta vecuma grupā līdz četriem gadiem. Pagājušajā nedēļā laboratoriski apstiprināti 48 gripas gadījumi, kuros 46 noteikta A tipa gripa, bet divos - B tipa gripa. Nedēļu iepriekš laboratoriski apstiprināti tika 29 gripas gadījumi.
No monitoringa sākuma saņemta informācija par 11 mirušajiem, kuriem laboratoriski apstiprināta saslimšana ar gripu. Visiem 11 mirušajiem bija vairākas blakus saslimšanas un neviens no viņiem nebija vakcinēts pret gripu šajā sezonā.
SPKC norāda, ka daudzās Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomiskās zonas (ES/EEZ) valstīs novērojams būtisks akūto elpceļu infekciju skaita pieaugums primārajā aprūpē un lielākā daļa ES/EEZ valstu ziņo par gripas aktivitāti virs bāzes līmeņa. ES/EEZ vidējais gripas pozitīvo testu īpatsvars bijis 31%, kamēr nedēļu iepriekš tas bija 22%.
Tikmēr Covid-19 gadījumu skaits nedēļas laikā nav mainījies - laboratoriski apstiprināti 96 Covid-19 gadījumi. Kopumā veikti 1039 laboratoriskie testi uz SARS-CoV-2 vīrusa klātbūtni. Stacionēto Covid-19 pacientu skaits nedaudz pieaudzis - no 84 līdz 97.
Iepriekšējā nedēļā stacionāros ar smagu slimības gaitu ārstējās viens pacients, kamēr nedēļu iepriekš - divi. Kopumā reģistrēti 12 Covid-19 pacientu nāves gadījumi vecuma grupā "50 gadi un vairāk", vismaz septiņos gadījumos Covid-19 bijusi pamatdiagnoze.
SPKC norāda, ka saslimšana ar Covid-19 un gripu bieži izraisa būtisku hronisku slimību saasinājumu, kuru dēļ nepieciešama hospitalizācija un sarežģījumu dēļ var iestāties nāve.
Lai mazinātu smagas slimības gaitas, hospitalizācijas un nāves risku, vakcinācija pret sezonālo gripu un Covid-19 ieteicama ikvienam, tomēr īpaši rekomendēta veselības riska grupas cilvēkiem, kuriem slimības bieži norit smagā formā un kuriem ir augsts komplikāciju risks.
SPKC brīdina, ka augstā saslimstība ar Covid-19, visticamāk, saglabāsies līdz pat pavasara beigām, tāpat kā iepriekšējās sezonās. Līdz ar to vakcinācija pret Covid-19 var būtiski samazināt smagas saslimšanas riskus veselības riska grupas personām līdz Covid-19 epidēmiskās sezonas beigām. SPKC uzsver, ka vakcīnas pret gripu un Covid-19 infekciju ir drošas un nerada risku cilvēka veselībai, pat ja vakcinācija veikta laikā, kad persona bijusi inficēta ar kādu no minētajām infekcijām.
Vakcināciju pret gripu un Covid-19 var saņemt vienā vakcinācijas reizē. Valsts apmaksātas vakcīnas pret gripu pie sava ģimenes ārsta, vakcinācijas kabinetos vai ārstniecības iestādēs var saņemt iedzīvotāji, kas pieder noteiktām grupām.