foto: Shutterstock
"Es biju histērijā, es sāku kliegt!” Aculieciniece pastāsta par Slokā redzēto konfliktu, kurā mira 13 gadus vecs zēns un kas varbūt bija pat novēršams
112
2024. gada 13. janvāris, 21:26

"Es biju histērijā, es sāku kliegt!” Aculieciniece pastāsta par Slokā redzēto konfliktu, kurā mira 13 gadus vecs zēns un kas varbūt bija pat novēršams

Jauns.lv

Naktī no 11. un 12. janvāri naktī Jūrmalā, Slokas mikrorajonā, uz ielas atrasts nāvējoši sadurts 13 gadus vecs pusaudzis, bet vēlāk policijai izdevies noskaidrot un aizturēt iespējamos nozieguma pastrādātājus, portālu Jauns.lv informēja Valsts policijā. Tagad kļuvušas zināma traģēdijas detaļas, ko aculieciniece pastāstījusi Rus.LSM.lv.

Rus.LSM.lv atklāj notikušā aculieciniece, Kristīne bojāgājušais zēns bijis masveida kautiņa upuris, Vienlaikus rodas jautājumi atbildīgajiem dienestiem - cik ātri viņi reaģējuši uz informāciju par notikušo.

Kā ziņo policija, naktī uz ceturtdienu, 11. janvāri, ap plkst.1 Jūrmalas pašvaldības policisti, pildot darba pienākumus Jūrmalā, Slokā, netālu no ceļa pamanīja uz zemes guļam pusaudzi bez samaņas ar durtām brūcēm. Pašvaldības policisti uz notikuma vietu izsauca Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu, bet cietušais gāja bojā vēl pirms mediķu ierašanās. Saņemot informāciju par notikušo, uz notikuma vietu izbrauca Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Jūrmalas iecirkņa policisti, kuri nekavējoties sāka notikušā izmeklēšanu. Tika noskaidrots, ka mirušais ir 13 gadus vecs pusaudzis.

Pašreizējā informācija liecina, ka iepriekšējā vakarā pirms pusnakts vairāki jaunieši, kuri dzīvo sociālās aprūpes un rehabilitācijas iestādē, bija devušies uz Rīgu, lai, iespējams, lietotu alkoholiskos dzērienus. Pēc tam viņi ar vilcienu atgriezušies Slokā, kur satikušies ar diviem sava vecuma jauniešiem, no kuriem viens vēlāk nogalināts. Izmeklēšanas laikā iegūtā informācija liecina, ka starp minēto jauniešu kompāniju, kā arī cietušo jaunieti un viņa draugu bija norisinājies konflikts, kura laikā viens no jauniešu grupas, kas dzīvo bērnunamā, viņam divas reizes iedūris ar nazi sirds un vēdera rajonā. Pēc notikušā jauniešu grupa notikuma vietu pametusi, atstājot ievainoto jaunieti ar viņa draugu. Tajā pašā naktī Jūrmalas iecirkņa policisti ieradās sociālās aprūpes un rehabilitācijas iestādē, kur sastapa iesaistītos jauniešus, kuri kopā ar audzinātājām tika nogādāti policijas iecirknī.

Kā ziņo policija, trešdienas vakarā cietušo 13 gadus veco jaunieti bez samaņas Slokā atrada garāmbraucošie pašvaldības policijas darbinieki. Bērns nomira, neatgūstot samaņu. Reanimācijas centieni bija neveiksmīgi. Aizdomās turamais ir identificēts, viņš arī ir nepilngadīgs, tāpēc nav aizturēts.

Kā Rus.LSM.lv stāsta aculieciniece Kristīne, tas nebija parasts konflikts, bet gan masu kautiņš. Divi pusaudži tika piekauti, un uzbrucēju vidū bija arī meitenes.

"Viņi sāka kautiņu autobusu pieturā, kas atrodas iepretim pasta nodaļai. Es sāku kliegt, lai viņi pārtrauc kautiņu un ka zvanu policijai. Viena no meitenēm no šīs kompānijas tikai nopriecājās un turpināja kautiņu. Bet viņas sāka iet prom, kad es viņām teicu, ka izsaukšu policiju," Kristīnai pastāstīja notikuma aculiecinieks.

46 minūtes pēc pusnakts Kristīne pirmo reizi piezvanīja uz tālruni 113 un lūdza savienot ar Jūrmalas policiju. "Es teicu, ka Slokā, iepretim pastam, jauniešu pūlis uzbrucis diviem bērniem. Sekoja virkne jautājumu: cik daudz jauniešu, kāda bija adrese? Es teicu, ka tur bija vesels pūlis, un es nevarēju viņus saskaitīt, un nevarēju nosaukt precīzu adresi. Palūdzu viņiem nodot informāciju Jūrmalas policijai, jo viņi zina visas šīs vietas. Man atbildēja, ka viņi nevienam informāciju nenodos, jo nav konkrēta notikuma apraksta un adreses.

Tad Kristīne nolika klausuli un piezvanīja uz 110. numuru. Tur viņa saņēma tādu pašu atbildi. "Es biju histērijā, es sāku kliegt, ka šī informācija ir steidzami jānodod tālāk, pirms noticis negadījums," atceras uzbrukuma aculieciniece.

Kristīne ir sašutusi par to, ka policija ziņo, ka ievainotais bērns esot atrasts garāmbraucošā pašvaldības policijas automašīnā un viņi par kautiņu neko nezinot. "Godīgi sakot, man trūkst vārdu. Es šo bērnu pazīstu kopš bērnības. Tas man ir liels šoks. Tas ir kaimiņu zēns. Es viņu pazinu! Mani bērni viņu pazina! Es esmu bez vārdiem! Es esmu šokā par to visu!"

Acīmredzot aizdomās turētais par slepkavību šobrīd atrodas brīvībā - vienā no Jūrmalas pašvaldības sociālajiem centriem, kur viņam piemērots mājas arests.

2010. gadā dzimušais pusaudzis, kurš iedūris otram ar nazi, iepriekš bija nonācis policijas redzeslokā par klaiņošanu un zādzību no veikala. Pusaudzis, kurš tiek turēts aizdomās par šī nozieguma izdarīšanu, vēl nav sasniedzis 14 gadu vecumu. Par tālākām darbībām attiecībā uz šo jaunieti patlaban tiek lemts. Pārējo kompānijas jauniešu vecums ir 11 līdz 14 gadi.

Tiek ziņots, ka aizdomās turētais bijis policijas meklēšanā, bet par viņa atrašanos kārtībsargiem netika ziņots, kas arī, iespējams, būtu varējis novērst traģēdiju.

Saistībā ar notikušo ir sākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 117. panta 12. punkta - par slepkavību pastiprinošos apstākļos, ja noslepkavots nepilngadīgais. Izmeklēšanas laikā tiek skaidroti precīzi notikušā apstākļi un motīvi. Šobrīd sīkāku informāciju par notikušo policija nevarot sniegt.

Vienlaikus policijā norādīja, ka kriminālprocesā tiks vērtēta katra minētās kompānijas dalībnieka loma un veiktās darbības. Pēc izmeklēšanas pabeigšanas kriminālprocesa materiāli tiks nosūtīti uz tiesu, lai tiesa piemēro audzinoša rakstura piespiedu līdzekļus, norādīja policijā.

Likums par audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu piemērošanu bērniem paredz, ka bērniem var izteikt brīdinājumu, uzlikt par pienākumu atvainoties cietušajām personām, ja tās piekrīt tikties ar vainīgo, nodot bērnu galvojumā vecākiem vai aizbildņiem, kā arī citām personām, iestādēm vai organizācijām. Tāpat var uzlikt par pienākumu ar savu darbu novērst radītā kaitējuma sekas, noteikt uzvedības ierobežojumus, uzlikt par pienākumu veikt sabiedrisko darbu, kā arī ievietot bērnu sociālās korekcijas izglītības iestādē. Tāpat var piemērot probācijas novērošanu.

Papildus bērnam var uzlikt par pienākumu ārstēties no alkohola, narkotisko, psihotropo vai toksisko vielu vai citādas atkarības. Likuma par audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu piemērošanu bērniem pārejas noteikumi gan paredz, ka audzinoša rakstura piespiedu līdzekļa - ievietošana sociālās korekcijas izglītības iestādē - izpilde tiek izbeigta 2022.gada 1.jūlijā, un to nepiemēro no šī gada līdz 2024. gada 31. decembrim. Sociālās korekcijas izglītības iestādes "Naukšēni" likvidēja 2022. gadā.

Vienlaikus Tieslietu ministrija ir piedāvājusi ieviest jaunu audzinoša rakstura piespiedu līdzekli - bērnu ievietošanu "Terapeitiskajā mājā", kura būs paredzēta augsta riska pusaudžiem. Ministrijā teica, ka "Terapeitiskajā māja" būšot pilnīgi savādāks koncepts nekā "Naukšēni". Patlaban turpinās darbs pie šāda piespiedu līdzekļa izstrādes. Tieslietu ministrija patlaban izvērtē iespējas šo piespiedu līdzekli ieviest pēc iespējas ātrāk. Šajā iestādē tiktu piedāvāta terapijā balstīta palīdzība un iespēja kvalificētu speciālistu vadībā strādāt ar savām uzvedības problēmām, lai pēc iespējas ātrāk mazinātu uzvedības riskus un lai pusaudzis vairs neapdraud citus vai pats sevi.

Valsts policija sadarbībā ar pašvaldības iestādēm un pašvaldības policiju seko līdzi šo jauniešu aktivitātēm, lai nepieļautu citus noziegumus vai likumpārkāpumus. Lai arī likums paredz nepilngadīgajiem piemērot drošības līdzekļus, no kuriem bargākais ir apcietinājums, mazgadīgajiem, ņemot vērā to, ka viņus pie kriminālatbildības nevar saukt, drošības līdzekļi nav paredzēti. Policijā apliecināja, ka mazgadīgais patlaban ir nodots sociālās aprūpes un rehabilitācijas iestādei Jūrmalā, kurā viņš līdz šim arī mitinājās.