Uz grunti nolaistās ebreju slimnīcas vietā taps dzīvokļu nams
Ebreju slimnīca “Bikur Holim” Rīgā, Maskavas ielā, pārtaps par dzīvojamo namu, medicīnas iekārtas veiksmīgi jau pārdotas. No 40 miljoniem eiro, ko 2022. gadā Saeima nolēma piešķirt ebreju kopienai labas gribas atlīdzinājumam, slimnīcas saglabāšanai un attīstībai nekas nav ticis.
Vietnē jews.lv publicēts Latvijas ebreju kopienu padomes priekšsēdētāja, Rietumu bankas līdzīpašnieka Arkādija Suharenko paziņojums, kurā apstiprināti plāni par šā īpašuma nākotni.
Suharenko atgādina, ka 1924. gadā namu Maskavas ielā iegādājās un pārbūvēja slimnīcas vajadzībām par filantropa Ulriha Milmana un ASV labdarības organizācijas Joint līdzekļiem. 1940. gadā padomju okupācijas vara slimnīcu nacionalizēja, nacistu okupācijas laikā šeit bija lazarete vāciešiem, pēc kara pilsētas slimnīca.
Pēc neatkarības atgūšanas ar vairāku ebreju ārstu līdzdalību bija izveidota biedrība “Bikur Holim” un atgūtas īpašumtiesības uz slimnīcu. Tomēr pēdējos gados finansiālais stāvoklis bijis smags, un Ebreju kopienas vadība saņēmusi piedāvājumu no “Veselības centru apvienības” slimnīcu atpirkt.
Suharenko norāda, ka nekustamais īpašums piederējis biedrībai “Bikur Holim”, kamēr medicīnas iekārtas akciju sabiedrībai “EZRA-SK”, kas bija arī slimnīcas pakalpojumu operators. “Potenciālajam pircējam tika pateikts, ka runa var būt tikai par kompānijas-operatora pārdošanu, nekustamais īpašums jebkurā gadījumā paliks kopienai,” raksta Suharenko.
Preses arhīvi liecina, ka par slimnīcas likvidāciju “EZRA-SK” akcionāri izlēmuši jau 2019. gada augustā. Kaut gan 2018. gadā apgrozījums bijis 1,19 miljoni eiro, peļņa jau 2015. gadā sākusi strauji samazināties, un gan 2017., gan 2018. gads noslēgts ar zaudējumiem (2018. gadā vairāk nekā 384 000 eiro mīnusā).
Tad arī Suharenko ticies ar slimnīcas galveno ārsti Rašeli Šacu un lūdzis viņas viedokli par iespējamo darījumu. Šaca esot atzinusi, ka finansiālā situācija ir smaga, “atbalsts no valsts un pilsētas niecīgs”, neesot pamata cerēt uz pozitīvām pārmaiņām. Tad arī nolemts medicīnas aprīkojumu pārdot, pēc Suharenko vārdiem, “saņemta laba nauda, rēķināma simtos tūkstošu eiro, un tā palika medicīniskās vadības un kolektīva rīcībā, kas rezultātā bija visnotaļ apmierināts”.
Pēc tam “Bikur Holim” valdē veiktas izmaiņas, iekļaujot tajā Suharenko vadītās kopienas pārstāvjus. “Mēs arī novērtējām “Bikur Holim” piederošā zemes gabala attīstības iespējas. Secinājumi bija pozitīvi: objekts izvietots veiksmīgi, pilsētas vēsturiskajā daļā, kas aktīvi attīstās, blakus ir sabiedriskais transports, parks, būtiski infrastruktūras objekti utt. Pēc vispusīgas analīzes bija pieņemts lēmums pārbūvēt slimnīcas ēku labiekārtotā dzīvojamā namā, kāda tā arī kādreiz bija, dzīvokļus tajā pārdot, un visu peļņu novirzīt kopienas budžetā visu tās locekļu labumam,” atklāj Suharenko.
Uz “Bikur Holim” zemes gabala iecerēts uzcelt vēl divus namus, vienā dzīvokļus pārdos, otrā izīrēs, lai kopiena gūtu pastāvīgus ienākumus. Plānotā dzīvojamā kompleksa nosaukumā iemūžinās filantropa Milmana vārdu.
Portāla Kompromat.lv avoti ebreju vidū norāda, ka lēmums par slimnīcas likvidāciju pieņemts bez publiskas apspriešanas, kopienas vadības stils esot autoritārs. Suharenko paziņojums uzskatāms par atbildi uz Kompromat.lv rakstu oktobra sākumā par viņa plāniem attiecībā uz bijušo slimnīcu, kur, starp citu, pacientus kādreiz pieņēmis arī tagadējais veselības ministrs Hosams Abu Meri.
6. oktobrī “Ebreju slimnīcas Bikur Holim biedrība” mainījusi nosaukumu uz biedrību “M 122” – bijusī slimnīca atrodas Maskavas ielā 122. Valdē ir tikai Arkādijs Suharenko un Radiks Landaus.
Jāatgādina, ka pirms gandrīz diviem gadiem Saeima pieņēma likumu par labas gribas atlīdzinājumu ebreju kopienai, lai segtu daļu no neatgūtā īpašuma valsts noteiktās kadastrālās vērtības un likvidētu totalitāro režīmu radītās netaisnības sekas. Kopumā atvēlēti 40 miljoni eiro, šo summu izmaksās no 2023. līdz 2032. gadam pa četriem miljoniem gadā. Naudu apsaimnieko Suharenko vadītā padome, un to drīkst izmantot arī veselības aprūpei.