foto: Zane Bitere/LETA
20. novembris, pirmdiena, šogad pasludināts par brīvdienu, taču ir dažas nianses, kas jāzina
Latvijas karogs Vecrīgā.
Sabiedrība
2023. gada 14. novembris, 11:50

20. novembris, pirmdiena, šogad pasludināts par brīvdienu, taču ir dažas nianses, kas jāzina

Jauns.lv

18. novembris - brīvdiena par godu Latvijas Republikas proklamēšanas dienai - šogad iekrīt sestdienā, tāpēc pirmdiena, 20. novembris, tiek pasludināta par brīvdienu. Valsts darba inspekcija skaidro nianses.

Saskaņā ar likuma “Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām” 1. pantu 18. novembris — Latvijas Republikas Proklamēšanas diena ir noteikta par svētku dienu. Ja svētku diena – 18. novembris - Latvijas Republikas Proklamēšanas diena iekrīt sestdienā vai svētdienā, nākamo darbdienu nosaka par brīvdienu.

Ņemot vērā, ka 2023. gadā 18. novembris- Latvijas Republikas Proklamēšanas diena iekrīt sestdienā, 2023. gada 20. novembris ir brīvdiena.

Tā kā 2023. gada 20. novembris ir noteikts par papildu brīvdienu, tiek samazināts darba dienu skaits. Tāpēc darbiniekam, kurš netiek nodarbināts 2023. gada 20. novembrī, bet būtu veicis darbu, ja nebūtu noteikta brīva diena, ir izmaksājama atlīdzība, tādējādi nodrošinot, ka darba dienu skaita samazināšanas dēļ darbiniekam netiek samazināta darba samaksa, skaidro VDI. 

Ja darbinieks tiks nodarbināts 2023. gada 20. novembrī, var veidoties virsstundu darbs. Saskaņā ar Darba likuma 144. panta otro daļu, ja nepieciešams nodrošināt nepārtrauktu darba gaitu, atļauts nodarbināt darbinieku svētku dienā, piešķirot viņam apmaksātu atpūtu citā nedēļas dienā vai izmaksājot atbilstošu atlīdzību.

Līdz ar to ikvienam darbiniekam, kas tiek nodarbināts svētku dienā, ir tiesības uz apmaksātu atpūtu citā nedēļas dienā vai atbilstošu atlīdzību. Savukārt Darba likuma 68. panta pirmajā daļā noteikts, ka darbinieks, kas veic virsstundu darbu vai darbu svētku dienā, saņem piemaksu ne mazāk kā 100 procentu apmērā no viņam noteiktās stundas vai dienas algas likmes.

Tātad gadījumā, ja darbinieks veiks darbu svētku dienā - 2023. gada 18. novembrī, pusēm ir tiesības vienoties par šāda darba kompensācijas mehānismu – apmaksātu atpūta citā nedēļas dienā vai piemaksu.

Ja darbs svētku dienā vienlaikus veido arī virsstundu darbs, darba devējam par šādu darbu papildus nolīgtajai darba algai ir jāizmaksā gan piemaksa par virsstundu darbu, gan piemaksa par darbu svētku dienā, skaidro VDI.