Saldus katoļu baznīcā izstādīta slavenā Turīnas līķauta kopija
Saldus Svētā Pētera un Pāvila katoļu baznīcas pagrabstāva kapelā līdz 22. martam apskatāma slavenā Turīnas līķauta, kurā pēc leģendas pēc nāves tika ietīts Jēzus Kristus līķis, kopija. Pēc Saldus nozīmīgās kristiešu relikvijas kopija būs apskatāma Liepājas Svētā Jāzepa katedrālē.
„Laika posmā no 2015. gada 19. aprīļa līdz 24. jūnijam būs trešā reize šajā gadsimtā, kad ticīgajiem tiks sniegta iespēja līķautu apskatīt tā mājvietā Turīnā.
Taču ne visiem ir iespēja aizbraukt uz Itāliju, lai pagodinātu relikviju, tāpēc Latvijā nesen atjaunotā Jeruzalemes Svētā Kapa bruņinieku ordeņa nodaļa ir sarūpējusi Kurzemes ticīgajiem ceļojošu izstādi, kurā apskatāma Turīnas līķauta kopija, kā arī iepazīties ar ekspozīciju par tā zinātnisko izpēti.
Izstādes ekspozīcijā iekļauti Desmitās itāliešu valodas nedēļas ietvaros 2010. gada oktobrī notikušās konferences „Svētā Līķauta noslēpuma izmeklēšana” materiāli.
Ko varēs skatīt Jeruzalemes Svētā Kapa bruņinieku ordeņa piedāvātajā ceļojošajā izstādē? Vispirms jau pašu Turīnas līķauta kopiju. Ielūkoties Cietēja Kalpa sejā un skatīt Viņa mūsu grēku dēļ satriekto ķermeni.
Relikvijas vienmēr ir bijušas un ir pakļautas gan šaubām, gan pārbaudēm, lai pārliecinātos par to autentiskumu, un Turīnas līķauts nav izņēmums. Šajā relikvijā ierakstītā Cietēja sejas un ķermeņa attēla izcelsme joprojām pieder pie lielākajām zinātnes mīklām pasaulē. Taču ir pietiekami daudz autoritatīvu pētījumu, kas apliecina tā autentiskumu un pārdabisku izcelsmi.
Pētnieku gala slēdziens ir, ka nežēlīgas mokas izcietušā, ar krusta nāvi sodītā Cilvēka ķermeņa atveidojums nav radīts mākslīgi, tas nav ne zīmēts, ne iespiests, ne iededzināts, un mirušā ķermenis no Līķauta ir pazudis, to nesakustinot. Šis zinātnieku slēdziens jau ļauj ar cerību raudzīties uz to, kas sekos pēc mūsu miesu nāves laiku beigās, jo: „Viņš ir Savas miesas, proti, draudzes, galva, sākums, pirmdzimtais starp mirušiem, lai starp mirušiem būtu pats pirmais” (Kol. 1, 18). Tātad Viņš ir sagatavojis un iestaigājis augšāmcelšanās ceļu arī mums un Līķautā redzamā attēla noslēpums apliecina Viņa absolūto varu pār matēriju un mīlestību pret mums, atstājot taustāmu liecību par Savu nāvi un augšāmcelšanos,” rakstīts Kurzemes katoļu bīskapijas mājaslapā katedrāle.lv.
Jāatgādina, ka Turīnas līķauts ir lina drāna, uz kuras var saskatīt ievainota vīrieša attēlu, kura brūces atbilst vietām, kurās tika ievainots Jēzus krustā sišanas laikā. Joprojām nav vienprātības par to, kā šis attēls radies. Tiek uzskatīts, ka tas ir Jēzus Kristus līķauts, kaut gan audekla vecuma noteikšana ar radiooglekļa metodi norāda uz viduslaikiem. Lina drāna glabājas Itālijas ziemeļos, Turīnas pilsētā, Svētā Jāņa Kristītāja katedrālē. Turīnas līķauta izcelsme un attēls uz tās ir temats plašām debatēm teologu, pētnieku un vēsturnieku vidū. Dažādas zinātniskās un populārzinātniskās publikācijas ir sniegušas argumentus gan par līķauta autentiskumu, gan par tā viltošanu. Turīnas līķautu kā svēto relikviju ciena un godā daudzās kristiešu tradīcijās, tostarp baptisti, luterāņi, katoļi, pareizticīgie un citi.