Ļaudis sašutuši par "Rīgas namu pārvaldnieka" lēmumu palielināt māju pārvaldīšanas maksu; Rīgas dome reaģē
foto: Ivars Soikāns/LETA
Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas priekšsēdētājs Viesturs Zeps
Sabiedrība

Ļaudis sašutuši par "Rīgas namu pārvaldnieka" lēmumu palielināt māju pārvaldīšanas maksu; Rīgas dome reaģē

Jauns.lv/LETA

Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas priekšsēdētājs Viesturs Zeps (LA) ceturtdien, 19.oktobrī, sasauks komitejas ārkārtas sēdi, lai deputāti varētu vērtēt, cik pamatots ir SIA "Rīgas namu pārvaldnieks" (RNP) lēmums palielināt māju pārvaldīšanas maksu.

Ļaudis sašutuši par "Rīgas namu pārvaldnieka" lēmu...

Zeps pauda izbrīnu par šādu RNP soli, jo par pakalpojumu maksas palielināšanu nebija informēts. Viņam bijusi tikšanās RNP aptuveni pirms mēneša, bet par iespējamo pakalpojumu maksas paaugstināšanu uzņēmuma pārstāvji nav informējuši.

Ņemot vērā, ka iedzīvotāji Rīgas domē sūdzas galvenokārt par RNP, tad līdz ar informāciju par maksas paaugstināšanu Zeps sagaidot informāciju, kad tiks uzlabota uzņēmuma pakalpojuma kvalitāte.

Viņš sagaida no uzņēmuma konkrētu plānu, ko iedzīvotāji iegūs no šīs maksas palielināšanas, vai samazināsies iedzīvotāju neapmierinātība, tiks izrakstīti precīzāki rēķini, tiks izstrādāti plāni attiecībā uz ēku siltināšanu u.c.

Politiķis uzskata, ka pašvaldībai ar tās uzņēmumiem nevajadzētu būt tai, kas turpina "kurināt" inflācijas ugunsgrēku ar saviem lēmumiem.

Šodien Rīgas pašvaldības izplatītajā informācijā, par komitejas sēdes sasaukšanu Zeps norāda: "Saprotams, ka RNP izmaksas varētu pieaugt, darba samaksa ir jāceļ, taču vienlaikus valdei pirms lēmuma par maksas celšanu būtu jāpiedāvā efektivizācijas pasākumi. Esmu pārliecināts, ka komitejas deputāti gribēs dzirdēt no valdes, cik ir plānots ietaupīt esošajās darbības izmaksās pirms lemšanas par maksas paaugstināšanu."

Līdz šādas sarunas pabeigšanai esot nevietā runāt par maksu paaugstināšanu, uzsver politiķis.

Kā ziņots, RNP no nākamā gada plāno paaugstināt maksu par ēku pārvaldīšanu, un šāds lēmums sabiedrībā nebūt netika uztverts ar gavilēm.

Individuāli aprēķinot pārvaldīšanas maksas, 71,4% dzīvokļu īpašnieku - pārsvarā lielajās mājās - pārvaldīšanas maksa pieaugs vidēji par 8 centiem par kvadrātmetru, 21,9% dzīvokļu īpašnieku - pārsvarā vidēja izmēra ēkās - pārvaldīšanas maksa pieaugs vidēji par 10 centiem par kvadrātmetru, bet 4,3% dzīvokļu īpašnieku - neliela izmēra ēkās - maksa pieaugs vidēji par 21 centu par kvadrātmetru. 2,4% dzīvokļu īpašnieku pārvaldīšanas maksa paliks nemainīga vai samazināsies.

Izmaiņas pārvaldīšanas maksā esot saistāmas galvenokārt ar būtiski pieaugušām darbaspēka izmaksām, apstākli, ka ir jaunas, valsts noteiktas pārvaldīšanas darbības energoefektivitātes jomā, kas saistošas visiem pārvaldniekiem, kā arī saistībā ar izmaksu pieaugumu būvniecībā. Pakalpojumu kvalitātes uzlabošanai esot nepieciešama arī darbinieku kvalifikācijas paaugstināšana.

Izmaksu pieaugums bijis fiksēts gatavojot 2023.gada tāmes, tomēr, ņemot vērā vispārējo izmaksu pieaugumu 2022.gadā un nesamērīgo energoresursu cenu kāpumu, kas tieši ietekmē RNP klientu maksātspēju, ticis pieņemts lēmums veikt apjomīgu iekšējo izmaksu optimizāciju un tobrīd palielinājumu vēl neieviest.

"Daudzām RNP darbinieku grupām tika atlikts nepieciešamais atalgojuma paaugstinājums, kā rezultātā pārvaldīšanas maksa 2023.gada būtiski nemainījās, mazinot spiedienu uz klientu maksātspēju apkures sezonas laikā," pauda uzņēmumā. Kā uzskata uzņēmumā, atalgojuma pieaugumu atsevišķām darbinieku grupām atlikt vairs neesot iespējams. Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem, darba spēka izmaksas Latvijā augušas par vairāk nekā 40% pēdējo gadu laikā.

Plānotais atalgojuma pieaugums nepieciešams, lai varētu nodrošināt kvalitatīvu pārvaldīšanas pakalpojumu, uzturot ēku tehniskā kārtībā un atbilstīgi sakoptu. Algu kāpums galvenokārt plānots inženieriem, tehniskajiem darbiniekiem, namu pārziņiem un sētniekiem.

SIA "Rīgas namu pārvaldnieks" ir 100% Rīgas domei piederošs uzņēmums. Tā pārvaldīšanā ir vairāk nekā 3800 dzīvojamo māju un būvju ar kopējo platību vairāk nekā 7,5 miljoni kvadrātmetru. Uzņēmums 2022.gadā strādāja ar 61,973 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 0,6% vairāk nekā iepriekšējā gadā, kamēr kompānijas peļņa pieauga par 7,4% un bija 4,535 miljoni eiro.