foto: Latvijas Nacionālais kultūras centrs
FOTO: Irlavā notikuši II Virsdiriģentu svētki. Kas tie tādi?
II Virsdiriģentu svētku svinības Irlavā.
Kultūra
2023. gada 20. septembris, 17:09

FOTO: Irlavā notikuši II Virsdiriģentu svētki. Kas tie tādi?

Jauns.lv

Nedēļas nogalē, 16. septembrī, Tukuma novadā, Irlavā, notika II Virsdiriģentu svētki, kas veltīti I latviešu Dziedāšanas svētku virsdiriģenta Jāņa Bētiņa piemiņai. Svētkos dziesmas no XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētku repertuāra dziedāja Svētku virsdiriģentu un Tukuma novada kori.

Koncertā piedalījās Goda virsdiriģenti: Lilija Zobens, Jānis Erenštreits, Jēkabs Ozoliņš, Arvīds Platpers, kā arī Dziesmu svētku virsdiriģenti: Agita Rimšēviča, Ilze Valce, Māra Marnauza, Kaspars Ādamsons, Aigars Meri, Andris Veismanis, Edgars Vītols, Gints Ceplenieks, Ints Teterovskis, Ivars Cinkuss, Jānis Baltiņš, Jānis Ozols, Jevgeņijs Ustinskovs, Jurģis Cābulis, Mārtiņš Klišāns, Mārtiņš Ozoliņš, Romāns Vanags un Uldis Kokars.

Virsdiriģentu svētku notika virsdiriģentu plaukstu nospiedumu veidošana, kurus, pēc to apstrādes būs iespējams aplūkot arī pēc svētkiem. Pēc tam visi vienojās svinīgajā brīdī un tad jau sekoja svētku dalībnieku gājiens uz Irlavas estrādi, kur skanēja Virsdiriģentu svētku koncerts. Koncertā virsdiriģentu vadībā skanēja dziesmas no XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētku Koru lielkoncerta “Tīrums. Dziesmas ceļš” un Noslēguma koncerta “Kopā Augšup” repertuāra. Koncerta mākslinieciskais vadītājs – Romāns Vanags, koncertu vadīja Liene Jakovļeva.

II Virsdiriģentu svētki Irlavā

2023. gada 16. septembrī Tukuma novadā, Irlavā, notika II Virsdiriģentu svētki, kas veltīti I latviešu Dziedāšanas svētku virsdiriģenta Jāņa Bētiņa ...

gallery icon
224

Virsdiriģents, II Virsdiriģentu svētku koncerta mākslinieciskais vadītājs Romāns Vanags atklāj: ”II Virsdiriģentu svētki Irlavā apliecina jaunas tradīcijas dzīvotspēju, kuru uzsākām Latvijas valsts simtgades svētkos 2018. gadā un šogad, Dziesmu svētku 150. gadskārtā tiem ir jauns turpinājums, jauni virsdiriģenti un gaišs skats nākotnē. Šoreiz svētkos arī īpašs viesis, komponists Aldonis Kalniņš, Tukuma novadnieks, kuram apritējusi jau 95. gadskārta. Aldoņa Kalniņa devums latviešu kormūzikā ir ārkārtīgi nozīmīgs un viņa leģendārā dziesma “Latgalē” šogad Dziesmu svētku kopkorī skanēja jau septīto reizi! Prieks, ka Latvijas lielā kora diriģenti kopā ar saviem koriem ir atsaukušies un  kuplinās šo koncertu Irlavas Studentu kalnā, kurā piedalīsies arī visi Tukuma novada kori. Vēlu visiem izbaudīt šos svētkus un uzturēt dzīvu mūsu Dziesmu svētku tradīciju!”.

Svētki Irlavā veltīti Jānim Bētiņam (1830–1912) – Kurzemes pirmo Dziesmu dienu iniciatoram, pirmo divu Dziesmusvētku virsdiriģentam, trešo, ceturto un piekto Svētku Goda virsdiriģentam, Irlavas skolotāju semināra ilggadējam mūzikas skolotājam. Jānim Bētiņam ir nozīmīga loma Latvijas valstiskās identitātes veidošanā. I Virsdiriģentu svētki Irlavā norisinājās pēc XXVI Vispārējiem latviešu Dziesmu un XVI Deju svētkiem 2018. gadā, lai godinātu gan tos virsdiriģentus, kuri iedibināja un attīstīja Dziesmusvētku tradīciju, gan arī tos, kuri aizvien iedvesmo kordziedātājus.