Pēc aizlieguma iebraukt Latvijā ar Krievijā reģistrētiem auto atpakaļ novirzīta viena mašīna
foto: Shutterstock
Ilustratīvs attēls.
Sabiedrība

Pēc aizlieguma iebraukt Latvijā ar Krievijā reģistrētiem auto atpakaļ novirzīta viena mašīna

Jauns.lv/LETA

No otrdienas vakara personām ar Krievijā reģistrētiem transportlīdzekļiem aizliegts iebraukt Eiropas Savienībā (ES) caur Latvijas–Krievijas un Latvijas–Baltkrievijas robežšķērsošanas vietām. Līdz trešdienas pulksten 8.00 bijis viens auto, kas no Grebņevas kontroles punkta ar Krievijas numurzīmēm centās iebraukt Latvijā, informēja Valsts ieņēmumu dienests (VID).

Pēc aizlieguma iebraukt Latvijā ar Krievijā reģist...

Muitas pārvaldes Riska vadības daļas vadītājs Arturs Kovaļenko Latvijas Radio pastāstīja, ka vidēji mēnesī caur Latvijas robežpunktiem iebrauca aptuveni 500 auto – caur kontroles punktiem Silene, Terehova, Pāternieki, Grebņeva, kā arī Vientuļi un Pededze, vēsta portāls "Lsm.lv".

Viens auto, kas pēc aizlieguma stāšanās spēkā mēģināja iebraukt Latvijā, tika novirzīts atpakaļ.

Arturs Kovaļenko skaidroja, ka "visas dalībvalstis, kurām ir robeža ar Krieviju un Baltkrieviju, šo normu bija interpretējušās tā, ka aizliegums attiecas uz komerciālu preču ievešanu ES. Un kamēr nebija publicēts Eiropas komisijas skaidrojums, attiecīgi arī rīkojās visi."

Līdz šim bija spēkā aizliegums ES robežu šķērsot Krievijā reģistrētiem kravu pārvadātājiem, taču kopš vakardienas to nevar darīt arī privāto automašīnu īpašnieki.

"Pārējās preces muita kontrolē tāpat kā iepriekš, un, konstatējot, ka personai līdzi ir preces, kurām ir komerciāls raksturs, noteikti seko reakcija no Muitas dienesta puses," norādīja Kovaļenko.

Līdz ar to - lai arī sankciju sarakstā iekļauti vairāki tūkstoši dažādu preču, savam patēriņam tās ievest nav aizliegts.

Jauns.lv jau rakstīja, ka atbilstoši Eiropas Komisijas skaidrojumiem un Ārlietu ministrijas sniegtajam viedoklim no šodienas plkst.18 personām ar Krievijā reģistrētiem transportlīdzekļiem liegts iebraukt Eiropas Savienībā cauri Latvijas-Krievijas un Latvijas-Baltkrievijas robežšķērsošanas vietām, informēja Valsts ieņēmumu dienests (VID).

Līdz šim jau bija spēkā aizliegums Eiropas Savienības robežu šķērsot kravu pārvadātājiem, proti, Krievijā reģistrētiem vilcējiem un piekabēm. Aizliegums neattiecas uz Krievijā reģistrētajiem autopārvadājumu uzņēmumiem, kuri pārvadā kravas ar autotransportu tranzītā caur Eiropas Savienību starp Kaļiņingradas apgabalu un Krieviju.

Turpmāk transportlīdzekļu, kas reģistrēti Krievijā, iebraukšana Eiropas Savienībā cauri Latvijas robežšķērsošanas vietām ir aizliegta. Personām, kuras pārvietojas ar Krievijā reģistrētu transportlīdzekli, nebūs iespēja iebraukt ar to Eiropas Savienībā, šķērsojot Latvijas robežu. Personām ar šādiem transportlīdzekļiem no robežšķērsošanas vietas būs jāatgriežas atpakaļ Krievijā vai Baltkrievijā.

Ja persona atteiksies pildīt muitas iestādes norādījumus, tostarp doties atpakaļ uz Krieviju vai Baltkrieviju, saskaņā ar muitas jomas normatīvajiem aktiem būs iespējams lemt par transportlīdzekļa konfiskāciju.

Latvijas tiesību akti paredz kriminālatbildību par sankciju neievērošanu. Tādējādi cilvēki tiek aicināti atturēties no atkārtotiem mēģinājumiem iebraukt Eiropas Savienībā cauri dažādām robežšķērsošanas vietām.

Minētais iebraukšanas aizliegums neattieksies uz transportlīdzekļiem, kas paredzēti Eiropas Savienības un dalībvalstu diplomātisko un konsulāro pārstāvniecību, tostarp delegāciju, vēstniecību un misiju, izmantošanai, tiem pārvietojoties.

Vienlaikus personām tiks atļauts atgriezties no Eiropas Savienības Krievijā ar vieglajiem transportlīdzekļiem, kas reģistrēti Krievijā, ja tie netiek deklarēti kā preces un tiek izmantoti tikai kā pārvietošanās līdzeklis.

Jau ziņots, ka cauri Lietuvas robežkontroles punktiem valstī netiks ielaistas automašīnas ar Krievijas numura zīmēm, raidorganizācijai BBC pavēstīja Lietuvas Muitas departaments.

Eiropas Komisija 8.septembrī publicēja skaidrojumus par importu un preču ievešanu no Krievijas. Tajos teikts, ka ir aizliegts ievest personīgās automašīnas un personīgās mantas. Vēlāk Eiropas Komisija paziņoja, ka šim sarakstam ir konsultatīvs raksturs un ES valstīm individuāli jāizlemj, vai noteikt aizliegumus vai nē.