Sabiedrība
2023. gada 19. jūlijs, 14:12

Latvijā fiksēts piektais ĀCM uzliesmojums mājas cūku novietnēs

Jauns.lv/LETA

Latvijā fiksēts piektais, bet Krāslavas novada Robežnieku pagastā otrais Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojums mājas cūku novietnēs, informēja Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD).

Attiecīgā saimniecība, kurā ir sešas mājas cūkas, atrodas netālu no novietnes, kurā ĀCM uzliesmojums tika konstatēts pirms divām dienām.

PVD novietnē sācis slimības apkarošanas un ierobežošanas darbus. Lai likvidētu uzliesmojuma perēkli un nepieļautu slimības tālāku izplatīšanos, visas novietnē esošās cūkas tiks likvidētas.

PVD aicina mājas cūku turētājus stingri ievērot biodrošību novietnē - nelaist cūkas ārā un nepieļaut to saskari ar savvaļas dzīvniekiem, nedot cūkām zaļbarību, dārzeņus un augļus no piemājas dārza, kā arī pārtikas pārpalikumus un būt uzmanīgiem ar pakaišu - skaidu, salmu, siena izmantošanu.

Tāpat pirms došanās kūtī obligāti jānomaina apģērbs un apavi, kā arī jāveic apavu dezinfekcija. Darbarīkus, ķerras, spaiņus un citu aprīkojumu, kas tiek izmantots kūtī, nedrīkst izmantot ārpus tās, atgādina PVD.

Savukārt, ja cūkas izskatās neveselas, PVD aicina īpašniekus nenodarboties ar ārstēšanu pašiem, bet nekavējoties izsaukt veterinārārstu.

Dienestā norāda, ka biodrošība ir jāievēro ikvienā saimniecībā Latvijā, kurā tiek turētas mājas cūkas, neatkarīgi no to skaita, taču īpaši uzmanīgiem šobrīd ir jābūt Alūksnes, Augšdaugavas, Balvu, Cēsu, Dienvidkurzemes, Dobeles, Gulbenes, Jēkabpils, Krāslavas, Kuldīgas, Limbažu, Ludzas, Madonas, Ogres, Preiļu, Rēzeknes, Siguldas, Smiltenes, Tukuma, Valmieras, Varakļānu un Ventspils novadu mājas cūku turētājiem, jo šajās teritorijās ir konstatēts vislielākais mežacūku inficēšanas gadījumu skaits.

Jau ziņots, ka šogad pirmais ĀCM gadījums mājas cūkām tika konstatēts saimniecībā Gulbenes novada Stradu pagastā. Tāpat vīruss konstatēts divās saimniecībās Madonas novada Cesvaines pagastā un divās saimniecībās Krāslavas novada Robežnieku pagastā. Lai nepieļautu slimības tālāku izplatīšanos, līdz šim likvidētas 198 mājas cūkas.

Vienlaikus ĀCM šogad ir konstatēts 301 mežacūkai 23 Latvijas novados.

ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas.

PVD ir Zemkopības ministrijas pārraudzībā esoša valsts pārvaldes iestāde, kas veic pārtikas aprites un veterinārmedicīnas nozares valsts uzraudzību un kontroli.