Babītē pie vidusskolas neizdodas nosargāt kokus no nociršanas
Maija sākumā Mārupes novada pašvaldība noslēdza līgumus ar būvnieku un būvuzraugu, lai jau tuvākajā laikā tiktu uzsākti būvdarbi, izbūvējot un labiekārtojot multifunkcionālu sporta laukumu pie Babītes vidusskolas Piņķos.
Ņemot vērā iedzīvotāju saņemtos iebildumus par 15 koku izciršanu, lai atbrīvotu vietu sporta laukuma būvniecībai, un faktu, ka šobrīd esošā stādīto kļavu audze kalpo kā “bufera” zona daudzdzīvokļu namiem, Pašvaldības pārstāvji tikās ar projektētājiem un ekspertiem (vairākiem uzņēmējiem, kas var pārstādīt liela auguma kokus, kokkopjiem / arboristiem, stādaudzētajiem, apstādījumu ierīkotājiem un uzturētājiem), izskatīja Latvijas teritorijā pieejamos labās prakses piemērus par lielu koku pārstādīšanu, lai meklētu labāko risinājumu starp mūsdienīga un starptautiskām prasībām atbilstoša sporta laukuma izbūvi un esošo koku saglabāšanu, tos pārstādot.
Tiekoties speciālistu darba grupā un vērtējot vairākus alternatīvus risinājumus, tai skaitā sporta laukuma nepieciešamo platību, novietojumu un funkcionalitāti, secināts, ka kokus nav iespējams saglabāt esošajā vietā, savukārt, pārstādīšanas un uzturēšanas (saglabāšanas) izmaksu aplēses ir nesamērīgi augstas konkrētajai situācijai. No esošās kļavu grupas pārstādīšanai atbilstoši bija 9 koki. Veicot cenu aptauju, koku pārstādīšanas izmaksas sastādītu 48 431,76 eiro. Savukārt, uzturēšanas un saglabāšanas izmaksu aplēses gadā ir 23 424,63 eiro un uzturēšana būtu jāturpina 3 gadu garumā. Turklāt, tas nedot 100 % garantiju par pārstādīto koku ieaugšanu.
Tādējādi Pašvaldības speciālisti, ņemot vērā iedzīvotāju iebildumus un pamatojoties uz speciālistu viedokli, finanšu iespējām un projektētāju rekomendācijām, ir paredzējuši veikt šādas izmaiņas būvprojekta (autoruzraudzības kārtā) realizācijas laikā:
- Samazināt projektā paredzēto grupā stādāmo koku skaitu pie daudzdzīvokļu mājām, nomainot koku piedāvāto sortimentu uz augšanas apstākļiem piemērotiem taksoniem (augiem);
- Palielināt stādāmo koku stādu izmērus (to augstumsvismaz 5 m, stumbra apkārtmērs 14 - 16 cm);
- Izbūvēt 4 m augstu žogu, kuru apstādīs ar divu sugu vīteņaugiem (paškāpējs mežvīns - nosegs žoga apjomu, un parastā efeja ar mūžzaļu lapojumu saglabās aizsegu ziemas periodā), nodrošinot piemērotu buferzonu;
- Kokaugu grupu papildināt ar ziedošu krūmu grupu/ām.
Līdzīgi risinājumi izmantoti gan Latvijā, gan citviet pasaulē, lai nodalītu sporta aktīvo zonu un radītu papildus skaņas izolāciju.