Borovkova viedoklis KNAB sāgā: "Darbinieki par valsts naudu plēšas savā starpā"
Kopumā Borovkovs uzskata, ka Streļčenokam KNAB vadītāja amatā nevienu mirkli nav bijuši apstākļi, kuros viņš varētu sevi parādīt.
Viedokļi

Borovkova viedoklis KNAB sāgā: "Darbinieki par valsts naudu plēšas savā starpā"

Jauns.lv

Situācija Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) jau ilgu laiku ir nepieņemami nenormāla - iestāde, kurai būtu jārisina konkrētas lietas un problēmas valsts dzīvē, pati ir kļuvusi par ilgstošu problēmu sabiedrībai, uzsver KNAB Sabiedriskās konsultatīvās padomes priekšsēdētājs Aivars Borovkovs.

Borovkova viedoklis KNAB sāgā: "Darbinieki par val...

Pēc Borovkova domām, KNAB skandāls ir valsts politiskās vadības neizdarības rezultāts. "Jau sen vajadzēja izvērtēt šo konfliktu iemeslus, nevis noraudzīties no augšas, kā ierēdņi savā starpā plēšas, diskreditējot gan sevi, gan valsti kopumā. Ir nožēlojami, ka valsts politiskā vadība šo konfliktu nerisina, bet ļauj tam ļoti ilgi gruzdēt. Vienas iestādes darbinieki par valsts naudu plēšas savā starpā. Tā nedrīkst būt," viņš pauž.

Vaicāts, kā komentē to, ka KNAB konflikta sakarā sabiedrība ir sadalījusies pašreizējā KNAB priekšnieka Jaroslava Streļčenoka un viņa kādreizējās vietnieces Jutas Strīķes aizstāvjos, viņš uzsvēra, ka tas ir viens no mūsdienu valsts pārvaldes modeļiem - sabiedrībai tiek pasviestas tēmas, kas to sadala, un ir, ar ko ņemties. Borovkovs apgalvo, ka pazīst gan KNAB priekšnieku Streļčenoku, gan viņa oponenti Strīķi.

"Strīķi uzskatu par izcilu profesionāli savā jomā, bet uz kuģa drīkst būt tikai viens kapteinis. Nedrīkst būt tā, ka, kamēr kapteinis guļ, viņa vietnieks pagriež kuģi pilnīgi pretējā virzienā. Tā nedrīkst notikt, it īpaši tik sensitīvā iestādē kā KNAB. Šādā iestādē kārtībai būtu jābūt daudz striktāk noteiktai. Šeit ir dienesta attiecības. Liekas arī absurdi, ka KNAB un policijā ir arodbiedrības," norāda Borovkovs.

"Manuprāt, Ministru prezidente Laimdota Straujuma (V) arī ir iekāpusi lamatās. Viņa vēlas, lai sabiedrība vērtē Streļčenoku, bet man ir jautājums no likuma viedokļa - uz kāda pamata lai vērtē, pēc kādiem kritērijiem? KNAB ir operatīvās darbības subjekts. Strikti noteiktu juridisku procesu nevar iznest uz tirgus laukuma. Nevar spriest "patīk - nepatīk" līmenī. Nevar vērtēt pēc kritērijiem - kā izskatās, kāda tautība, kā runā. Tie nav kritēriji," uzsver Borovkovs. Vēl sliktāk ir, ka premjerei sabiedrība sākas un beidzas ar "Delnu" un "Providus", viņš piebilst. KNAB konflikta gadījumā, viņaprāt, vērtētāji var būt drošības un tiesībsargājošo iestāžu vadītāji, kuriem nekas netraucētu apvaicāt arī izbijušus KNAB darbiniekus. Tas, viņa ieskatā, dotu ļoti pamatīgu skaidrību konflikta patiesajos iekšējos cēloņos.

Tikmēr labā ziņa, kas izriet no Straujumas publiski paustā, esot, ka premjere saprot, ja tāda iestāde kā KNAB iziet no kontroles, tā kļūst par nopietnu politisku problēmu.

Kopumā Borovkovs uzskata, ka Streļčenokam KNAB vadītāja amatā nevienu mirkli nav bijuši apstākļi, kuros viņš varētu sevi parādīt. Pēc Borovkova domām, KNAB konfliktu var atrisināt, atrodot vietu un veidu, kur izmantot Strīķes zināšanas, pieredzi un enerģiju, bet noteikti ne blakus KNAB vadītājam. Viņaprāt, Strīķe varētu lieliski strādāt jebkurā citā drošības iestādē un pēc tam ir jāskatās, kā KNAB vadītājs spēj vadīt iestādi.

LETA/Foto: Ieva Čīka/LETA