VIDEO: LU savulaik bijis studentu karceris. Tur ieslodzīja par “bastošanu”, alkohola lietošanu un citiem parkāpumiem
Latvijas Universitātes galvenajā ēkā ir kāda neliela telpa, kas glabā liecības par laiku, kad studentu ieslēdza uz vairākām dienām par pārkāpumiem augstskolā, vēsta Latvijas Universitātes (LU) muzejs.
Studentu karceris, kas tika ierīkots ap 1875. gadu Rīgas Politehnikuma (1862-1896) vajadzībām, uz vairāk nekā divdesmit gadiem kļuva par šīs augstskolas studentu iepriecinājumu un biedu.
Kad 1896. gadā Rīgas Politehnikums tika reorganizēts par Rīgas Politehnisko institūtu (1896-1918), jaunā institūta vadība turpināja sodīt studentus par dažāda veida augstskolas iekšējās kārtības noteikumu pārkāpumiem, ieslogot karcerī uz 2-3 nedēļām. Studentu ieslodzīja par necienīgu attieksmi pret augstskolas mācībspēkiem, grāmatas nenodošanu bibliotēkai pirms termiņa beigām, alkohola lietošanu un apzinātu lekciju neapmeklēšanu.
Atrodoties karcerī, studentam bija jādzīvo vienatnē, kur slēgtajā telpā bija tikai viena gulta un viens galds ēdienam un mācību materiāliem. Ieslodzītajam studentam dabiskās vajadzības nodrošināja nakts pods, ko dienas laikā augstskolas darbinieks izmazgāja. Tā kā mācību nolūkos studentam karcerī bija atļauts izmantot rakstāmpiederumus, viņš varēja izraibināt un aprakstīt karcera pelēki baltās sienas līdz pat griestiem ar zīmējumiem un uzrakstiem latviešu, poļu, vācu, krievu, franču, latīņu u.c. valodās, lai atklātu savas studentu dzīves iezīmes: pārkāpuma veidus, aktuālākās pārdomas par augstskolas mācībspēkiem, atmiņas par mīļotajām meitenēm un pat atkārtotas matemātiskas formulas.
Studentu karceris savas funkcijas beidza pildīt pēc 1905. gada revolūcijas Krievijas impērijā (1721-1917), kad politisko pārmaiņu ietvaros Studentu karceris kā novecojusi studentu audzināšanas telpa zaudēja savu nozīmi.
Šobrīd Studentu karceris ir vecākā, autentiskākā saglabājusies karcera telpa visā Baltijā, kas tagad ir atvērta un aplūkojama ikvienam interesentam.
No 2007. līdz 2011. gadam Studentu karcerī noritēja restaurācijas darbi, ko finansēja Polijas Kultūras un nacionālā mantojuma ministrija, ka arī Latvijas Universitāte. Projektu ierosināja poļu studentu korporācija Welecja, ko 1883.gadā dibināja Rīgas Politehnikuma poļu studenti. Šodien Welecja darbojās Varšavā, Polijā, un turpina stiprināt kontaktus ar Igaunijas un Latvijas studentu korporācijām.