foto: LETA
Kopš neatkarības atgūšanas visvairāk deputāti mainījušies 12. Saeimā
12.Saeimas deputāti Mārtiņš Bondars (no kreisās) un Arturs Kaimiņš piedalās 12.Saeimas pirmajā sēdē.
Politika
2023. gada 4. maijs, 10:59

Kopš neatkarības atgūšanas visvairāk deputāti mainījušies 12. Saeimā

Jauns.lv/LETA

Lielākā deputātu mainība kopš neatkarības atgūšanas bijusi 12. Saeimā, liecina aģentūras LETA aprēķini.

Kopš Latvijas neatkarības atgūšanas Saeimā darbojas jau desmitais sasaukums no kopumā 14 sasaukumiem.

Katrās Saeimas vēlēšanās ievēlē 100 deputātus, taču ievēlēto deputātu sastāvs laika gaitā mainās. Pirmais iemesls tam ir parlamentā ievēlēto deputātu kļūšana par ministriem, kā dēļ viņu vietā deputātu krēslu iegūst citi cilvēki, kas palikuši pirmie aiz svītras vēlēšanu rezultātā.

Tomēr deputātu mainību ietekmē arī citi apstākļi - daļa deputātu aiziet no amata personīgu iemeslu dēļ, citiem amats jāatstāj tiesas sprieduma dēļ vai arī politisko ķildu dēļ.

Neskaitot pašreizējo sasaukumu, kur līdz šim deputāta mandāts bijis 115 cilvēkiem, tostarp tiem, kas devušies strādāt Ministru kabinetā, mazākā deputātu mainība bijusi 5.Saeimas laikā, kad kopumā sasaukumā bija strādājuši 116 dažādi deputāti. Tai deputātu mainības ziņā seko 10.Saeima, kur kopumā mandātu dažādos periodos bija ieguvuši 118 cilvēki, un 11.Saeima ar 119 parlamentāriešiem. Tikmēr sestajā Saeimā kopumā deputāta mandāts bija 121 cilvēkam.

Pārējos sasaukumos tikmēr piedzīvota lielāka rosība. Pagājušais jeb 13.Saeimas sasaukums kopā ar 9.Saeimu ir ceturtais deputātu mainības ziņā aktīvākais sasaukums - abos minētajos sasaukumos katrā bija kopumā 128 deputāti.

130 deputāti kopumā bijuši 7.Saeimas sasaukumā, bet 8.Saeimā - 132 deputāti.

Tikmēr deputātu nomaiņas līderis ir 12.Saeima, kurā kopumā dažādos periodos bijuši 133 deputāti.