Madonas novadā beigtus teļus izmet upes krastā par barību plēsoņām. "Nebiju domājis, ka tas ir kaut kas slikts," saka saimnieks
Madonas novada Barkavas pagastā zirga izjādes laikā iedzīvotājiem pavērusies šausminoša aina – upes krastā izmesti mētājās četri beigti teļi, vēsta portāls "lsm.lv".
Maruta Zepa vizināšanos "droškā" piedāvā jau vismaz četrus gadus un pirmo reizi nonākusi situācijā, kad atpūtnieku ceļā pēkšņi trāpās līķu izgāztuve. Jau iepriekš viņa bija pamanījusi, ka pie upes mētājas lopu galvas un ādas.
Faktu, ka mirušu lopu un meža zvēru līķi šajā vietā tiek izmesti regulāri, visasāk izjūt Marutas zirgi, kuri nepanes šo smārdu. Lopu atliekas piesaistot plēsējus, kādi līdz šim šeit nav dzīvojuši, trūdēšana raisa smaku, kas siltākā laikā būs jūtama arī tuvāk esošajās mājās.
Vispirms par atradumu upes malā raidījums nolēma ziņot Barkavas pašvaldības policistam, taču diemžēl likuma sargu sazvanīt neizdevās. Pēc tam "4. studija" informēja Barkavas pagasta pārvaldes vadītāju Aleksandru Šrubu, kā arī PVD Austrumvidzemes pārvaldi.
Maruta pastāstīja, ka zeme, uz kuras izmesti lopu līķi, pieder kādam saimniekam no Barkavas, kurš ir viens no lielākajiem lauksaimniecības zemju īpašniekiem Latvijā— vācietim Frīdriham Hāzem (Friedrich Haase), kurš Latvijā ieradās 2003. gadā un tolaik apsaimniekoja 100 hektārus zemes. Telefonsarunā viņš paskaidroja, ka viņa saimniecībā piedzimuši nedzīvi teļi, un viņš tos atstājis īpašumā kā barību lapsām un kovārņiem.
"Es nebiju domājis, ka tas ir kaut kas slikts," atzina Hāze. No plašākas intervijas uzņēmējs atteicās, bet jau pēc pāris minūtēm beigtie lopiņi tika aizvākti, vēsta "lsm.lv".
PVD Veterināro objektu uzraudzības daļas vecākais eksperts Toivo Lāāts norādīja, ka šādā veidā atbrīvoties no dzīvnieku līķiem nedrīkst: "Šajā gadījumā ir runa par lauksaimniecības dzīvniekiem, tie ir teļi, liellopi. Viņus drīkst likvidēt tikai PVD atzītos uzņēmumos. Respektīvi, Veterinārmedicīnas likums nosaka, ka dzīvnieku īpašniekam ir nekavējoties jāziņo komersantiem, kas nodarbojas ar dzīvnieku līķu savākšanu, transportēšanu un sekojoši arī piegādā iznīcināšanas uzņēmumiem. Nevar izmest ārā mežā, nevar izmest pie upēm, nevar izmest arī savā zemē, nedrīkst arī norakt un veikt visādas cita veida darbības, teiksim, savā vai citu cilvēku īpašumos."
Latvijā retumis tiek fiksēti šādi lopu līķu izmešanas gadījumi. Ja to īpašnieks dzīvnieku atliekas savāc, viņam tiek izteikts vien brīdinājums. Ja negodprātīgo saimnieku noskaidrot neizdodas – līķu utilizēšana jāveic pašvaldībai.