Piektdaļa vecāku nezina, cik lielu kabatas naudu ir sakrājis viņu bērns
Lai arī bērna finanšu pratības veidošana, tostarp arī kabatas naudas izsniegšana lielākoties ir vecāku pārziņā, piektdaļa jeb 21 % vecāku nemaz nezina, cik lielu kabatas naudu ir sakrājis viņu bērns, noskaidrots bankas "Citadele" un pētījumu aģentūras "Norstat" martā veiktajā iedzīvotāju aptaujā.
Vienlaikus aptaujas dati rāda, ka trešā daļa jeb 30 % vecāku seko līdzi sava bērna tēriņiem un ir informēti, cik lielu kabatas naudu bērns ir sakrājis. No tiem 10 % atklāj, ka šo informāciju iegūst, apskatot bērna bankas kontu, savukārt 20 % – no sarunām ar bērnu.
39 % aptaujāto atklāj, ka viņu bērns ir tādā vecumā, kad kabatas naudas izsniegšana nav aktuāla. Savukārt 10 % atklāj, ka atvase kabatas naudu nekrāj.
“Bērna attiecības ar naudu vislabāk būtu sākt veidot jau no mazotnes, piemēram, kopā dodoties iepirkties vai krājot kopīgam ģimenes atpūtas braucienam. Lai arī šajā vecumposmā bērns vēl neapzināsies naudas vērtību, pamazām veidosies izpratne par to, ka naudas daudzums ir ierobežots, tāpēc, lai iegādātos kāroto lietu, var nākties atteikties no mazāksvarīgām vēlmēm,” norāda Jānis Mūrnieks, bankas "Citadele" Privātpersonu apkalpošanas direkcijas vadītājs.
“Savukārt pirmo patstāvīgo pieredzi savu finanšu pārvaldīšanā vislabāk veido kabatas naudas izsniegšana. Vecākiem gan jāapzinās, ka arī tad, ja izsniegtā kabatas nauda ir neliela un bērns to drīkst tērēt pēc saviem ieskatiem, ir jāseko līdzi gan bērna tēriņiem, gan arī naudas krāšanas procesam, tajā pašā laikā ļaujot bērnam pašam pieņemt lēmumus. Šo procesu visērtāk pārraudzīt, ja bērnam ir pašam sava maksājumu karte,” turpina Mūrnieks.
Lai maksājumu kartes iegūšana būtu pēc iespējas ērtāka, "Citadele" klienti gan kontu, gan maksājumu karti bērnam var noformēt attālināti. Turklāt bērniem un jauniešiem no 7 līdz 21 gada vecumam karte pieejama bez mēneša maksas.
Aptaujas dati rāda, ka vīrieši divreiz biežāk nekā sievietes nezina, cik lielu kabatas naudu ir sakrājusi viņu atvase.