Sabiedrība

Lielais jautājums: kā vērtējams Valsts ieņēmumu dienesta darbs?

Jauns.lv

Valsts ieņēmumu dienests (VID) pēdējā laikā piedzīvojis vairākus triecienus savai reputācijai. Iepriekšējais finanšu ministrs Jānis Reirs no darba atstādināja VID ģenerāldirektori Ievu Jaunzemi, kura nu savu amatu atguvusi, savukārt presē parādās intervijas ar bijušiem VID darbiniekiem, kuru teiktais rada lielu šaubu ēnu pār iestādi, kas atbild par mūsu nodokļu iekasēšanu. Jauns.lv viedokļu līderiem – rakstniekam Jurģim Liepniekam, uzņēmējam Pēterim Šmidrem un profesoram Mārcim Auziņam jautā, kā viņi vērtē VID darbību?

Lielais jautājums: kā vērtējams Valsts ieņēmumu di...

Rakstnieks Jurģis Liepnieks teic, ka VID cenšas visus uzskatīt gluži vai par noziedzniekiem, kuri jāsēdina cietumā. Uzņēmēju Pēteri Šmidri satrauc tas, ka VID pārvērties par represīvu iestādi. Savukārt profesors Mārcis Auziņš par šo iestādi saka labus vārdus.

Jurģis Liepnieks par VID: “Ziņas, kas parādās, ir šokējošas”
Rakstnieks Jurģis Liepnieks uzskata, ka tagad, kad finanšu ministrs Arvils Ašeradens darbā atjaunojis Ievu Jaunzemi, viņa centīsies atjaunot savu astoņkāji. Par viņas atgriešanos amatā Jurģis Liepnieks saka:

“Manuprāt, tā bija milzīga kļūda, jo tu nevari cerēt uz kaut kādām pārmaiņām un reputācijas uzlabošanu, ja tu darbā atjauno cilvēku, kura vadībā “viss šis” (nesmukumi – red,) noticis. Ievas Jaunzemes vadībā VIDā Latvijas vēsturē notikuši vislielākie korupcijas skandāli, sākot ar muitu un beidzot ar pasūtījuma lietām, kukuļu izspiešanu un tā tālāk. Cerēt, ka viņa tagad kaut ko uzlabos, ir grūti.

foto: Publicitātes
Profesors Mārcis Auziņš, uzņēmējs Pēteris Šmidre un rakstnieks Jurģis Liepnieks.
Profesors Mārcis Auziņš, uzņēmējs Pēteris Šmidre un rakstnieks Jurģis Liepnieks.

Tās ziņas, kas tagad parādās manuprāt ir šokējošas, Un neredzu lielu interesi visu līdz galam noskaidrot. Noskaidrot, kas tur īstenībā bija, kurš ar ko tikās, kurš kam ko teica. Piemēram, Valsts drošības dienests ar piecu minūšu precizitāti to var noskaidrot. Bet vai viņi pratinās ģenerālprokuroru? Šaubos…”

Jurģis Liepnieks saka, ka ne jau visi cilvēki, kas strādā VIDā ir slikti, nelieši un korumpanti. VIDā strādā arī daudz labu augstas klases profesionāļi, kuri visus neuzskata par noziedzniekiem, bet tā problēma ir mūsu mentalitātē un domāšanā.

Kā visspilgtāko piemēru viņš norāda traģisko atgadījumu Ventspilī, kad tur baseinā noslīka zēns. Zēna vecāki par viņa nāvi saņēma kompensāciju, par kuru nodokļi nav jāmaksā, bet tā jānorāda gada ienākumu deklarācijā. Vecāki to nezināja vai aizmirsa. Tas bija tīri formāli, bet prokuratūra  pret viņiem uzsāka vajāšanu. “Viņus gatavoja cietumam par to, ka tu papīrā neesi ko norādījis – kriminālprocess! Šajā piemērā ir viss, kas mums jāzina par Latvijas valsts attieksmi pret iedzīvotājiem, cilvēkiem,” saka Jurģis Liepnieks.

Pēteris Šmidre par VID: “Dienests pārvērties par represīvu mehānismu”
“Paskatieties, kāda māja ir Valsts ieņēmumu dienestam un kāda tā ir Aizsardzības ministrijai. Māja tiem, kuri mūs aizsargā, ir daudz mazāka nekā tiem, kuri mums uzbrūk,” tēlaini VID lomu un ietekmi vērtē uzņēmējs Pēteris Šmidre. Pēc viņa ieskata VID ir kļuvis par represīvu mehānismu.

Pēteris Šmidre uzsver, ka kritizējot VID, viņš nekritizē vis cilvēkus, kas šajā iestādē strādā, bet gan pašu sistēmu. VID darbinieki ir nonākuši “grūtā situācijā”:

“Situācija valstī diemžēl izveidojusies tāda, ka no vienas puses valsts cilvēkiem grib atņemt naudu, bet cilvēki, protams, ja viņiem kaut ko grib atņemt, to grib noslēpt. Līdz ar to VID nav tādā patīkamā pozīcijā, darbs tajā nav patīkams.

Ļoti nepatīkama tendence ir tā, ka VID var izmantot kā represīvu mehānismu. Pie ļoti sarežģītas nodokļu sistēmas, sarežģītiem noteikumiem, kurus pēc būtības var traktēt dažādi, VID pārvērties par mehānismu, ar kuru pēc būtības jebkuram individuāli vai kolektīvi var uzbrukt, viņu izputināt, sataisīt kādas nepatikšanas”.

Situāciju, protams, var atrisināt, ja grib. Pirmām kārtām jāizdara tas par ko jau sen runāts – jāvienkāršo nodokļu sistēma, jāpataisa tā vienkāršāka, caurspīdīgāka un saprotamāka. Tagad mazajiem un mikrouzņēmumiem “uzkrāmēta” tāda sistēma, kur viens strādā, bet trīs nodarbojas ar atskaitēm.“Kā saka santehnikā – te ar poda remontu nepietiks, jāmaina sistēma,” rezumē uzņēmējs.

Mārcis Auziņš par VID: “Teiktu tikai labus vārdus”
Bijušā Latvijas Universitātes rektora, profesora Mārča Auziņa vērtējums par Valsts ieņēmumu dienestu (VID) atšķiras no daudzu kultivētā ieskata, ka nodokļu iekasētāji ir tie sliktie un Latvijā izveidotā nodokļu sistēma ir sarežģīta un nekam neder. “Kā parastais iedzīvotājs, kuram katru gadu jāpilda ienākuma deklarācija, par VID teiktu tikai ļoti labus vārdus,” saka profesors un turpina:

“Ar katru gadu aizpildīt nodokļu deklarāciju kļūst aizvien vienkāršāk. Man, kas nenodarbojas ar biznesu un kura darbība nav tik sazarota, deklarācijas aizpildīšana prasa ļoti īsu, īsu laiku. Jabkādas problēmas – zvans uz VIDu, kur esamu saņēmis ļoti pretimnākošu ieinteresētību un ļoti precīzu komentāru.

Tāpat, atmuitojot dažādas preces no Amerikas, muitas deklarācijas aizpildīšana internetā prasa ļoti īsu laiku,” savā pozitīvajā pieredzē dalās Mārcis Auziņš.

Negatīvās atsauksmes un viedokļi par VID darbību, kas pašlaik samutuļojušas sabiedrību, viņu nedaudz mulsina: “Tās personas, kuras pēdējā laikā nāk klajā ar atklāsmēm, manuprāt, ir tās amatpersonas, kuras no VID tika atlaistas pēc 2019. gada, kad dienestā nomainījās vadība. Līdz tam viņām viss tā kā bija kārtībā. Tai brīdī, kad viņas tika atlaistas (un tam noteikti bijusi kādi iemesli) parādās ļoti dažādas atklāsmes. Vēl vairāk, tie, kas šobrīd visskaļāk kliedz: “Ķeriet zagli!”, man atgādina to seno sakāmvārdu par zagļiem (lielākais zaglis esot tas, kurš visskaļāk kliedz, ka jāķer zaglis – red.)”.

Vienlaikus profesors teic, ka pēc viņa novērojumiem, pēdējo piecu-desmit gadu laikā lielā biznesa ietekme mūsu valsts politikā un ekonomikā ir ievērojami mazinājusies: “Tajā laikā, kad tā bija daudz lielāka, VID amatpersonas un ierēdņi sēdēja klusu un uzskatīja, ka viss ir kārtībā. Tagad situācija ir būtiski mainījusies – ir parādījusies vēlme VIDā ieviest kārtību. Skaidrs, ka daudzus gadus tā nav bijusi balta un pūkaina institūcija un tajā brīdī, kad staļļi tiek izmēsti, parādās reakcijas un emocijas, kādas mēs pašlaik redzam. Līdz ar to gribas cerēt, ka VID kļūst labāks un sakārtotāks”.